گزارشی تفصیلی از رایزنی های سرپرست وزارت خارجه افغانستان با وزیر امور خارجه كشورمان

گزارشی تفصیلی از رایزنی های سرپرست وزارت خارجه افغانستان با وزیر امور خارجه كشورمان

خبرگزاری نام: محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر روز یكشنبه مورخ 1399/4/1 در راس هیاتی بلند پایه مركب از 45 نفر از مقامات عالیرتبه دولت افغانستان جهت یك دیدار رسمی دو روزه وارد تهران شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، اتمر و هیات همراه در بدو ورود با وزیر امور خارجه کشورمان و تعدادی از مقامات ارشد کشوری ملاقات و در ضیافت ناهار رسمی به میزبانی ظریف شرکت کردند.
در این ملاقات طرفین مسائل مختلف روابط دوجانبه و موضوعات منطقه ای و جهانی را مرور کرده و با تاکید بر روابط گسترده و دوستی عمیق دو ملت اراده خود برای بسط و تحکیم روابط دو جانبه را مورد تاکید قرار دادند.
در این ملاقات ظریف حمایتهای مردم و دولت ایران از مردم افغانستان در سال های جهاد باوجود مشکلات و کمبودهای ناشی از تحریم های خارجی مقابل مردم ایران، میزبانی از بیش از سه میلیون نفر از اتباع افغانستان در جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته، فراهم نمودن امکان اشتغال به تحصیل رایگان بیش از ۵۲۰ هزار دانش آموز افغان در مدارس ایران برمبنای فرمان مقام معظم رهبری و پذیرش بیش از ۲۲ هزار دانشجوی افغان در دانشگاههای ایران را نشانگر حسن نیت و احساسات برادرانه مردم و دولت ایران نسبت به مردم و دولت افغانستان دانست و دستور اخیر ریاست محترم جمهوری برای درمان رایگان اتباع افغان مبتلا به کرونا در بیمارستانهای کشور را به عنوان نمونه دیگری از این همراهی و همکاری با دولت و مردم افغانستان برشمرد.
ظریف با تبریک حصول توافق اخیر سیاسی بین جناب آقای دکتر اشرف غنی و جناب آقای دکتر عبداله، از اینکه جمهوری اسلامی ایران توانست به درخواست طرفین افغان نقش مثبتی دراین زمینه ایفا کند ابراز خرسندی نموده و اعلام نمود جمهوری اسلامی ایران به تلاشهای خود در سطح منطقه ای و بین المللی با هدف ایجاد اجماع در جهت پشتیبانی از محوریت دولت افغانستان در گفتگوهای بین الافغانی و حفاظت از قانون اساسی، جمهوریت نظام سیاسی و رعایت حقوق و موازین مورد تاکید در قانون اساسی ادامه خواهد داد.
حنیف اتمر نیز متقابلا از حمایت های مستمر جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان در طول چهار دهه گذشته قدردانی نموده و با اشاره به حضور نمایندگانی از تمام بخشهای دولت افغانستان در هیات همراهش، هدف از سفر هیات را کوشش برای رفع نگرانیها و حل مشکلات و فراهم نمودن زمینه توسعه و ارتقاء روابط دانست.
سرپرست وزارت خارجه افغانستان نقش موثر و برجسته جمهوری اسلامی ایران در ایجاد اجماع منطقه ای و بین المللی در جهت پشتیبانی از دولت و قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، ایجاد آتش بس و کمک برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی را برادرانه و کلیدی دانست و خواستار تداوم ایفای این نقش سازنده از طرف جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد روند صلح در افغانستان شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هجمه اخیر رسانه ای و تحرکات بعضی از بازیگران خارجی و جریانات سیاسی داخل افغانستان که با سو استفاده از حوادث تلخ پیش آمده برای اتباع افغانستان در هفته های اخیر صورت گرفت را، تلاشی با هدف مخدوش نمودن همکاری نزدیک و فضای برادرانه حاکم بر روابط دو کشور دانست و ابراز امیدواری نمود دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از کارهای مخرب بدخواهان روابط دو کشور صورت دهد.
ظریف از حوادث اخیر برای اتباع افغانستان ابراز تاسف کرده و با اشاره به تخلیه پاسگاههای مرزی افغانستان که سبب انتقال مسئولیتهای آنان به مرزبانان ایرانی شده است، علت اصلی بروز این حوادث را سو استفاده قاچاقچیان انسان از عدم نظارت کافی بر مرزها دانست. در عین حال بمنظور اطمینان از عدم وقوع اینگونه حوادث ناگوار در مرزها، طرفین بر ضرورت نظارت موثرتر بر مرز مشترک تاکید نموده و توافق کردند برای بهبود سطح و کیفیت مراقبتهای مرزی همکاری کنند.
همین طور باتوجه به توافقات انجام شده برای فراهم نمودن زمینه حضور قانونی اتباع افغانستان و دسترسی آنان به بازار کار ایران در قالب مذاکرات تهیه سند جامع همکاریهای راهبردی دو کشور، طرفین اراده خود برای نهایی سازی و امضاء هر چه سریعتر سند مذکور توسط روسای جمهور دو کشور و اجرای توافقات مذکور را مورد تاکید قرار داده و توافق نمودند متن توافقنامه نهایی را ظرف سه ماه آینده برای امضای روسای جمهور آماده کنند.
در این ملاقات طرفین با اشاره به خطر داعش برای امنیت منطقه بر ضرورت همکاری دوجانبه برای مبارزه با این گروه تروریستی مورد تاکید قرار دادند.
حنیف اتمر و هیات همراه علاوه بر ملاقات با ظریف، در طول اقامت دو روزه خود در تهران با وزرای کشور، کار و نیرو و همین طور دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز دیدار خواهند داشت.
منبع:

1399/04/01
00:02:16
5.0 / 5
2442
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام