كدخدایی در نشست خبری:

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: هنوز ابهاماتی درباره لایحه حذف چهار صفر از پول ملی وجود دارد كه باید رفع گردد و بعد از رفع ابهامات اعلام نظر می نماییم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز(شنبه) در نشست خبری گزارشی از بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی عرضه داد.
وی اظهار داشت: ایرادات ۹ مصوبه مجلس با عنایت به رفت و برگشت هایی که بین شورا و مجلس انجام شده است برطرف شده و عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: لایحه کمک به سامانه پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی، طرح استفساریه بند الف ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری، ایرادی با شرع و قانون اساسی ندارد.
طرح استفساریه تفسیری درباره معادل سازی مدرک کارشناسی برای استخدام افراد است.
کدخدایی افزود: طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت.
وی اظهار داشت: طرح دو فوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهوینستی ضد صلح و امنیت هم واجد بار مالی نبود و مورد ایراد شورا قرار نگرفت، علاوه بر این لایحه تشویق سرمایه گذاری متقابل بین ایران و عراق و لایحه الحاق ایران به موافقتنامه حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر هم جهت اجرا به مجلس ابلاغ گردید.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: لایحه موافقتنامه سرویسهای هوایی دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کویت و همینطور لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت. علاوه بر این طرح دو فوریتی کاهش حبس تعزیری مورد تایید شورا قرار گرفت.
کدخدایی در بخش دیگری از این نشست خبری طرح ها و لوایح مغایر با شرع و قانون اساسی را شرح داد و اظهار داشت: طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت چونکه طبق این طرح مقرر شده است ضوابطی برای فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در چارچوب آئین نامه در نظر گرفته شود که شورای نگهبان آن امر را مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی می داند چونکه در ارتباط با حقوق افراد و احزاب است و باید در مجلس تصویب شود.
وی با اشاره به بررسی طرح اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در شورای نگهبان، اظهار داشت: صرف نظر از ایرادات و ابهامات مختلف در طرح مذکور، فرایند نظارتی پیشبینی شده به باعث این مصوبه از جهات مختلف همچون نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوطه در این مصوبه با تکالیف مندرج در قانون ضرورت رسیدگی دقیق به شکایت داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات و همینطور از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی واجد ابهام شناخته شد.
سخنگوی شورای نگهبان همینطور با اشاره به بررسی لایحه حذف چهار صفر در شورای نگهبان، اعلام نمود: این لایحه هم مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت چونکه در تبصره یک این لایحه با عنایت به قرار دادن تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول بعنوان یکی از معیارهای محاسبه و تعیین برابری پول های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز، مصوبه دارای ابهام شناخته شد.
کدخدایی اظهار داشت: به علت اهمیت این لایحه و پیگیری های دولت از رئیس کل بانک مرکزی دعوت شد تا در جلسه شورای نگهبان حضور یابد؛ او بیشتر از یک ساعت در مورد ابهامات موجود توضیحاتی عرضه کرد اما پس از این گفتگو همچنان ایرادات فنی اعضای شورای نگهبان باقی بود.
وی تصریح کرد: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها هم مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت چونکه بر مبنای اصل ۱۰۰ قانون اساسی وظایف شوراها نظارتی است اما این طرح وظایف جدیدی را برای این شوراها در نظر گرفته است.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران در شورای نگهبان اظهار داشت: ایرادات زیادی به این لوایح وارد است و نیازمند دریافت گزارشات بیشتری در این خصوص هستیم.
کدخدایی در مورد ایراد شورای نگهبان به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث، تصریح کرد: فقهای شورای نگهبان به این لایحه ایراد شرعی داشتند چونکه تکلیف افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و توان مالی برای پرداخت حق بیمه ندارند روشن نشده است.
وی افزود: طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی هم مورد ایران شورای نگهبان و هیئت عالی نظارت مجتمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو در شورای نگهبان، اظهار داشت: این طرح مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی تشخیص داده شد چونکه واردات خودرو در صورت اجرای آن تسهیل می شود، هیئت عالی نظارت مجمع هم ایراداتی به این طرح داشت.
کدخدایی اظهار داشت: لایحه اهداف وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان هم مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و تاکید شد که بیان شود کلیه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان باید به رعایت احکام و ارزش های اسلامی و شئون انقلاب اسلامی مقید گردد.
وی تصریح کرد: طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور که به علت بار مالی مورد اعتراض دولت بود از جانب شورای نگهبان هم مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.
سخنگوی شورای نگهبان همینطور از ایراد شورای نگهبان به لایحه موافقت نامه بین ایران و هند به منظور اجتناب از دریافت مالیات مضاعف و پیشگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد اطلاع داد.
کدخدایی اظهار داشت: فقهای شورای نگهبان در این مدت، نامه های دیوان عدالت را مورد بررسی قرار داده و نظرات خویش را اعلام نمودند.
وی اضافه کرد: در دو هفته اخیر مجلس دهم مصوبات زیادی را برای شورای نگهبان ارسال کرده است، سه شنبه گذشته ۱۶ مصوبه به شورا ارسال شد که تلاش می نماییم در فرصت قانون نظر شورای نگهبان در مورد این مصوبات را اعلام نماییم.
سخنگوی شورای نگهبان همینطور خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم، اظهار داشت: فرصت چهار ساله را غنیمت بدانید و برای حفظ حقوق مردم تلاش کنید تا پس از چهار سال باقیات الصالحات از خود به جا بگذارید.
کدخدایی در واکنش به سوالی در خصوص اینکه یکی از نمایندگان سابق مجلس اعلام نمود که مدارک تحصیلی و حوزوی ۸ نفر از منتخبان مجلس یازدهم دارای مشکل است و موضع شورای نگهبان در اینباره چیست؟ تصریح کرد: بنده قبلا هم پاسخ دادم که آنچه تابحال برپایه گزارش های رسمی به ما واصل شده است، فقط درباره مدرک تحصیلی منتخب مردم تفرش بود و دیگر مطالب صرفا در فضای رسانه ای و مجازی مطرح گردیده است.
وی با اشاره به اینکه البته شورای نگهبان مبحث مذکور را بررسی کرد، اظهار داشت: گویا این مطلب از جانب یکی از منتخبان مجلس دهم درباره رقیب انتخاباتی اش مطرح گردیده است و مستنداتی در این حوزه به ما عرضه نکرد.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اگر واقعا درباره مدارک تحصیلی منتخبان موردی وجود دارد باید با مستندات کافی مطرح شود و در شرایط فعلی هم این مدارک باید به کمیسیون های بررسی اعتبار نامه منتخبان مجلس ارسال شود.
کدخدایی بیان نمود: اغلب این ادعاها از جانب کسانی مطرح می شود که در انتخابات رأی نیاوردند و نسبت به رقبای خود این مطالب را مطرح می کنند.
وی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم مزاحمت آمریکا برای نفت کش های ایرانی در ونزوئلا، تصریح کرد: مسؤلان وزارت خارجه در اینباره موضع رسمی خویش را مطرح نمودند اما بنده هم به صورت کلی می گویم که تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت مردم ما در مقابل زیاده خواهی های دشمنان و به خصوص رژیم آمریکا و همینطور تحریم های این کشور سبب شد که این موفقیت رقم بخورد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تشکیل مجلس یازدهم، اظهار داشت: بنده برای نمایندگان مجلس یازدهم آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم گذشته را چراغ راه آینده خود کنند و از تجارب مجلس های قبلی استفاده کنند و برای رفع مشکلات معیشتی مردم و احقاق حقوق آنان تلاش کنند و این فرصت ۴ ساله را که زمان طولانی مدتی نخواهد بود، غنیمت بشمارند.
کدخدایی تاکید کرد: شورای نگهبان برای در اختیار قراردادن توان پژوهشی و کارشناسی خود در جهت ارتقای روند قانون گذاری، آمادگی دارد و هر کمکی بتواند به مجلس می کند.
وی اضافه کرد: البته شورای نگهبان تعامل بسیار خوبی با مجلس گذشته هم داشت و از لحاظ کارشناسی با نمایندگان مجلس دهم ارتباطات تنگاتنگی وجود داشت که اساسا این ارتباطات حفظ خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح دو فوریتی قانون اصلاح انتخابات که در ایام پایانی مجلس دهم عنوان شد، اظهار داشت: این طرح ایرادات بسیار زیادی دارد و بعضی از قوانینی که به باعث این مصوبه در حال نسخ شدن است، در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده و بر این اساس ابتدا باید مجمع نسبت به این مصوبات اعلام نظر کند.
کدخدایی بیان نمود: ما از مجلس درخواست کردیم که این مصوبات را روشن تر تدوین کند و نظر دقیق تری درباره زمان بندی این مصوبات اعلام نماید.
وی اظهار داشت: نمایندگان مجلس در هر دوره ای حق قانونگذاری دارند و شورای نگهبان هم نظرات خویش را نسبت به شرع مقدس و قانون اساسی مطرح می کنند و تحلیل سیاسی درباره مصوبات نخواهد داشت و مردم خودشان قضاوت خواهند کرد.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: مذاکراتی با بعضی از منتخبان مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات انجام شده است و پیش نویس هایی هم در اینباره آماده شده تا هر چه سریعتر این کار مشترک صورت گیرد که امیدواریم با استفاده از تجارب مجلس دهم، قانون انتخابات در مجلس جدید به یک سامانی برسد.
کدخدایی در همین زمینه اظهارداشت: گفتگوهایی با بعضی از منتخبان مجلس یازدهم درباره اصلاح قانون انتخابات انجام شده اما لازمه تحقق این مساله آن است که مجلس رسمیت قانونی پیدا کند و کمیسیون ها تشکیل شوند تا طرح اصلاح قانون انتخابات به صورت دقیق بررسی شود.
وی در واکنش به سوالی در خصوص اینکه افرادی در زمان انتخابات شورای نگهبان را به نقض حقوق افراد رد صلاحیت شده متهم کرده اند و آیا شورای نگهبان تصمیم دارد ضد این افراد اقدام حقوقی کند، خاطرنشان کرد: ما از این صدمه ها زیاد دیده ایم و کسانی که رأی نمی آورند و یا تأیید صلاحیت نمی شوند، معمولاً چنین مطالبی را درباره شورای نگهبان مطرح می کنند اما ما به این مطالب توجهی نمی نماییم چون که اجرای قانون برای ما اهمیت دارد.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: ما شکایتی از این جهت نخواهیم داشت اما اگر در جایی افترا یا توهین شود، حق قانونی خود می دانیم که اقدام نماییم.
کدخدایی درباره نشست های اعضای شورای نگهبان در خارج از کشور اظهار داشت: شورای نگهبان مانند بعضی از نهادها در رفت و آمد به خارج از کشور نیست اما در حد تبادل نظرات کارشناسی، هیئت هایی از کشورهای مختلف به ایران آمده اند و هیئت هایی از ایران هم به بعضی از کشورهای خارجی رفتند.
وی تصریح کرد: آخرین ملاقاتی که داشتیم مسئولانی از کشور تایلند به ایران آمدند که یک سفر کاری بود و جلسات کارشناسی گوناگونی با اعضای شورای نگهبان داشتند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه شما در یکی از توئیت های خود گفتید که نظارت استصوابی برپایه قانون مجلس شورای اسلامی و قانونی می باشد، اظهار داشت: مجلس چهارم نظارت استصوابی را به تصویب رساند و شورای نگهبان خویش را مکلف به آن می داند.
تکمیل می شود...

1399/03/10
12:20:56
5.0 / 5
3002
تگهای خبر: ابلاغ , حبس , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام