روحانی در بهره برداری از طرح های ملی سیستان:

تحریم و كرونا نمی توانند تولید ما را متوقف كنند

تحریم و كرونا نمی توانند تولید ما را متوقف كنند

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور اظهار داشت: ویروس آمریكایی و كرونا بی تاثیر نیستند اما هیچكدام از این ویروس ها ما را متوقف نخواهند كرد و ما به تولیدمان ادامه می دهیم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی بامداد امروز (پنجشنبه) در آئین بهره برداری از طرح های ملی استان سیستان و بلوچستان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: باران رحمت الهی سبب توسعه دشت سیستان خواهد بود. دشت سیستان از دیرباز تأمین کننده نیازمندی های نه تنها این منطقه بلکه بخش بزرگی از کشور بود.
وی با تاکید بر اهمیت این سه پروژه اظهار داشت: آب آشامیدنی زابل، زهک و هیرمند و ۹۳۰ روستا که از این پروژه تأمین می شود، برای ما اهمیت دارد که آب شرب مردم به خوبی تأمین شود. از محل این پروژه بیشتر از ۵۰ درصد آب مورد نیاز کشاورزی تأمین می شود.
رئیس جمهور در مورد طرح امنیتی و توسعه استان اظهار داشت: لایروبی این مسیل ها باعث می شود مردم بر اثر سیلاب ها در خطر نباشند و از سیلاب ها به خوبی استفاده و بهره برداری نمود.
روحانی با اشاره به اینکه به مردم عزیز سیستان و بلوچستان به علت این اقدام بسیار مهم وزارت نیرو تبریک می گویم، اظهار داشت: ۳۵۶ میلیارد تومان برای این سه طرح هزینه شده است.
روحانی اظهار داشت: یکی از آرزوهای من احیای اراضی سیستان بود، از مقام معظم رهبری تشکر می کنم که پارسال و جاری با همه درخواست هایی که جهت استفاده از منابع صندوق جهت احیای اراضی کشاورزی و آب داشتیم، موافقت کردند.
وی افزود: در مورد این ۴۶ هزار هکتار هر روز پیگیری کردم و ان شاء الله سال جاری همه این ۴۶ هزار هکتار به بهره برداری برسد و قولی که به مردم دادیم محقق شود.
رئیس جمهور اضافه کرد: خوشحالیم که امروز ۳۲ هزار هکتار به بهره برداری می رسد. محصولی که این طرح در اختیار مردم منطقه و کشور می گذارد بسیار مهم می باشد. با استاندار محترم این مساله را دنبال می نماییم تا همه طرح هایی که در کنار این ۴۶ هزار هکتار برای بهره برداری است، اجرا شود. در مورد صادرات هم باید اقدام گردد.
رئیس جمهور در جریان افتتاح طرح ۴۶ هزار هکتاری خطاب به استاندار سیستان، اظهار داشت: خوشحالم که شما بیماری کرونا را در سیستان و بلوچستان کنترل کردید و مردم عزیز و بزرگوار ما در این استان انشاالله بیشتر در عمل حمایت می کنند و دستورالعمل ها را مد نظر قرار می دهند تا این استان بدون تلفات و مشکلات حاد، از این ویروس عبور کند.
روحانی افزود: امیدواریم در تمام کشور بتوانیم قدم به قدم شرایط بهتری را تجربه نماییم.
وی با تاکید بر اینکه کرونا نباید مانع فعالیت زیرساختی و تولیدی دولت شود، اظهار داشت: باید دستورالعمل ها و فاصله گذاری ها را مد نظر قرار دهیم و از مواد ضدعفونی به اندازه کافی استفاده نماییم تا اجرای طرح های عمرانی ادامه پیدا کند.
رئیس جمهور تاکید کرد: امیدوارم در کشت پاییزه شاهد تکمیل و بهره برداری همه ۴۶ هزار هکتار باشیم.
روحانی اظهار داشت: پیشاپیش عید سعید فطر و روز قدس را به مردم تبریک می گویم، روز قدس یادگار امام (ره) است و ما آنرا گرامی می داریم.
وی افزود: امروز بسیار خوشحالم که دو اقدام مهم در استان سیستان و بلوچستان انجام شد. طرح های مهمی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در استان داشت و مردم شاهد بودند آب شرب بخش های مختلف تأمین شد و ۴۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی سیستان با سیستم آبیاری مدرن آبیاری خواهد شد که این امر اقدام بسیار مهمی است.
رئیس جمهور تاکید کرد: این اراضی حدود یک میلیون تُن محصولات کشاورزی و مواد غذایی را دراختیار مردم قرار می دهد و حرکت و اشتغال خوبی در منطقه سیستان ایجاد خواهد شد، مشابه چنین طرح هایی برای منطقه بلوچستان هم اجرا می گردد.
وی با تاکید بر اینکه استان سیستان و بلوچستان برای ما بسیار مهم می باشد اظهار داشت: دولت یازدهم و دوازدهم طرح های بسیار مهمی در استان سیستان و بلوچستان دارد. یکی همین طرح ۴۶ هزار هکتاری بود و طرح دیگر احیا و فعال کردن بندر مهم چابهار است، این بندر هم در حال توسعه است و توسعه آن ادامه دارد و بعضی از فازهای مهم این طرح در دولت های یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.
روحانی تصریح کرد: راه آهن چابهار به زاهدان، از طرح های بسیار مهم می باشد که ان شاء الله به شهرهای زابل و دیگر شهرها ادامه خواهد یافت.
وی احیای معادن را یکی از طرح های مهم استان سیستان و بلوچستان خواند و اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستانی استانی مهم برای کشور ما است از لحاظ امنیت ملی، یکی از استان های حساس است. مرز چابهار و استان سیستان و بلوچستان پیشانی امنیت ملی ایران است، سیستان و بلوچستان با دو همسایه خوب ما افغانستان و پاکستان هم مرز است و دارای معادن بسیار باارزشی است که باید برای احیای این معادن کار بزرگی صورت گیرد بخشی از این اقدامات در دولت یازدهم انجام شده است که ادامه خواهد یافت.
روحانی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان مسیر اصلی کریدور ترانزیتی جنوب به شمال است، این کریدور باید از چابهار و سیستان و بلوچستان عبور کند. بندر اقیانوسی ما در ایران در چابهار قرار دارد. با این مسیر می توانیم مسیر اقیانوس هند و آفریقا را به آسیای مرکزی متصل نماییم. در این راستا گام های مهمی برداشته شده است.
وی افزود: من آرزو دارم که راه آهن چابهار به زاهدان و ایرانشهر در این دولت افتتاح شود. این طرح جزو طرح هایی است که بنده به صورت مداوم پیگیری می کنم. برای امنیت سیستان و بلوچستان مردم تلاش بسیار خوبی کردند. در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد امنیت مناسب در مرزهای سیستان و بلوچستان بودیم که این امنیت توسط مردم اجرایی شد.
وی با تاکید بر اینکه وحدت شیعه و سنی برای ما بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: از همه علمای اهل سنت، علمای شیعه و مقامات استانی به خاطر وحدتی که در این استان وجود دارد، تشکر می کنم.
رئیس جمهور اظهار داشت: مخزن پارس جنوبی، برای ما بسیار مهم می باشد، این مخزن مشترک بود اما از سوی ایران استفاده و بهره برداری نمی شد. از دولت آقای خاتمی سرمایه گذاری روی این مخزن شروع شد و در دولت آقای احمدی نژاد هم ادامه یافت و ۱۰ فاز در این منطقه راه اندازی شد. در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۷ فاز دیگر تکمیل شد.
روحانی تاکید کرد: در پارس جنوبی کاری که قرار بود صورت گیرد انجام شده است و در فاز ۱۱ مقداری مشکلات وجود دارد. ما منتظر شرکت های خارجی بودیم و می خواستیم با همکاری آنها انجام دهیم. هم اکنون فرانسوی ها و چینی ها کنار رفته اند و خود ما اجرای این فاز را ادامه می دهیم. ما طرح فشارافزایی در فازهای پارس جنوبی را داشتیم که با مشارکت شرکت های فرانسوی و چینی راحت تر محقق می شد، این امر جزو طرح های مهم ما است.
وی افزود: باید فشار در این فازها حفظ شود. همین جا به آقای زنگنه عرض می کنم که جز مواردی که تا آخر دولت باید با تمام تلاش محقق نماییم، این است که این طرح را باید حداقل در گام های اولیه محقق نماییم.
روحانی اظهار داشت: در آغاز دولت در سال ۹۲ پارس جنوبی کلاً ۲۸۰ متر مکعب در روز گاز تولید می کرد و امروز به ۷۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است. امیدواریم تا سال آینده ۵۰ میلیون متر مکعب دیگر به حجم تولیدات اضافه شود. در این مدت بیشتر از دو برابر همه اقداماتی که قبلاً انجام شده است، در این پروژه شاهد توسعه بوده ایم.
رئیس جمهور از مهندسان، شرکت های دانش بنیان و مدیریت وزارت نفت تشکر کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین افتخارات ما در دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه نفت و گاز است. با اکتشاف عظیمی که صورت گرفت ۵۳ میلیارد بشکه میدان جدید اکتشاف شد که پارسال به مردم اعلام گردید. اقدامات عظیمی در غرب کارون انجام گرفته و در حال ادامه است.
وی اظهار داشت: اقداماتی برای ایجاد بندرهای جدید برای صادرات نفت صورت گرفته است که در کنار خلیج فارس، بنادر دریای عمان هم فعال شود.
روحانی تاکید کرد: ملت ایران بدانند تحریم، فشار شدید بی سابقه نمی تواند بر حرکت ملت ما تاثیر بگذارد. آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو دربیاورد. طرح هایی که در سال ۹۹ بعد از دو سال و چند ماه تحریم شدید افتتاح می شود، نشان دهنده این واقعیت است.
وی خاطرنشان کرد: کرونا و مشکلاتی از این دست نمی توانند تولیدات ما را متوقف کنند. ویروس آمریکایی و ویروس کرونا بی تاثیر نیستند اما هیچ کدام از این ویروس ها ما را متوقف نخواهند کرد و ما به تولیدمان ادامه می دهیم.
رئیس جمهور اظهارداشت: با تمام توان تلاش می نماییم اهداف مدنظر مقام معظم رهبری در جهت جهش تولید را اجرایی نماییم. ان شاء الله تا آخر سال هر هفته افتتاح های بزرگ خواهیم داشت.
وی افزود: نمی گذاریم لبخندی بر روی صورت مستبدان کاخ سفید بنشیند و کاری می نماییم که شاهد غم و اندوه آنها باشیم. ملت ایران سرافرازتر خواهد بود، ما از این مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد و ان شاء الله دیگران را هم یاری می نماییم.
روحانی اضافه کرد: ما همیشه یار محرومان و یار ملت فلسطین خواهیم بود.

1399/03/01
12:49:06
5.0 / 5
2467
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام