طحان نظیف تبیین كرد؛

چرا درباره اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری شد؟

چرا درباره اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری شد؟

به گزارش خبرگزاری نام عضو حقوقدان شورای نگهبان نوشت: قانون انتخابات موضوعی است كه به صورت كامل با شورای نگهبان مرتبط می باشد و حتی اعضای شورا بیشتر از نمایندگان مجلس، درگیر مشكلات قانون و اجرای آن هستند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان طی یادداشتی در صفحه شخصی خود درباره اصلاح نظام انتخاباتی، نوشت: ابتدا باید میان نظر رسمی شورای نگهبان و نظر اعضای شورا تفکیک قائل شویم. اعضای شورا امکان دارد نسبت به موضوعات کشور نظری داشته باشند اما وقتی همان مبحث در جلسه شورا مطرح می شود، در تصمیم گیری جمعی نظری خلاف آن اعلام گردد. بنابراین نظر اعضای شورا، لزوماً نظر شورا نیست.
وی با اشاره به اینکه در قانون هم منعی نشده که اعضای شورای نگهبان از اعلام نظر خود راجع به مسائل روز کشور و حتی مصوبات مجلس شورای اسلامی منع شده باشند، نوشت: ضمن اینکه بالاخره عضو شورای نگهبان هم شهروند این کشور است و مثل همه شهروندان عادی از حق بیان و اظهارنظر قانونی برخوردار می باشد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: در عین حال ما در شورای نگهبان فقهای بزرگ و حقوقدان های معتبر و شناخته شده ای داریم که نسبت به موضوعات مختلف امکان دارد نکاتی داشته باشند، نه از باب عضو شورای نگهبان بودن، بلکه از باب کارشناس فقهی یا حقوقی بودن شان و این نظرات به بهبود حکمرانی می تواند کمک نماید.
هادی طحان نظیف در ادامه این مطلب آورده است: اگر مثلاً قیمت پراید ۹۰ میلیون تومان شود، دلار ۱۷ هزار تومان شود یا بنزین یک شبه سه برابر شود، چون اینها جزو مصوبات مجلس نبوده و در جلسات شورا بحث نمی گردد، اعضای شورا هم نباید سخنی بگویند و یا اعتراض نمایند!؟
وی تصریح کرد: قانون انتخابات موضوعی است که به صورت کامل با شورای نگهبان مرتبط می باشد و حتی اعضای شورا بیشتر از نمایندگان محترم، درگیر مشکلات قانون و اجرای آن هستند؛ همیشه در مورد آن مطالبه بوده اند؛ برای آن هزینه داده اند و البته شاید بیشتر از هر نهادی نگران حق مردم و داوطلبان بوده اند
عضو حقوقدان شورای نگهبان با طرح این پرسش «آیا نسبت به قانونی که مصائب نظام انتخاباتی را چند برابر می کند و مشکلاتی را برای مردم، داوطلبان و دستگاه های اجرایی و نظارتی بوجود می آورد باید ساکت باشیم؟»، نوشت: نباید اشکالاتی را که می بینیم به نمایندگان محترم گوشزد نمائیم؟ به نظر من این یعنی تعامل مثبت میان شورای نگهبان و مجلس و البته سایر دستگاه ها در موارد دیگر.


1399/02/27
15:33:59
5.0 / 5
2688
تگهای خبر: حكم , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام