جهانگیری خبر داد؛

اختصاص ۵۰ هزار میلیارد برای كمك به بنگاه های لطمه دیده از كرونا

اختصاص ۵۰ هزار میلیارد برای كمك به بنگاه های لطمه دیده از كرونا

خبرگزاری نام: اولین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 1399 امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در این نشست ضمن تبیین روند شكل گیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، عملكرد دستگاه های دولتی در پیشبرد برنامه ها و اهداف تعیین شده از طرف ستاد را مطلوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: جهت گیری های اصلی اقتصاد مقاومتی در خصوص دانش بنیانی، مردمی بودن، عدالت بنیانی، برون گرایی و درون زایی در دستور كار همه دستگاه ها قرار داشته و این رویكردها به همه دستگاه های حكومتی و حتی بخش خصوصی در پیشبرد برنامه های اقتصادی ابلاغ گردیده است.
جهانگیری با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص لزوم نافذالكلمه بودن تصمیمات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای همه دستگاه ها و نهادهای عمومی، از دبیرخانه ستاد خواست تا گزارشی از عملكرد همه دستگاه ها برمبنای اجرای رویكردهای پنج گانه تهیه و به ستاد ارائه نماید.
معاون اول رئیس جمهور سپس عملكرد دولت در اجرای سیاست عدالت بنیانی اقتصاد را تشریح نمود و اظهار داشت: بر این اساس تنها دریافتی افراد تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی تا ۷ برابر افزایش یافته است و در كنار آن بودجه خاصی از طرف دولت برای زدودن چهره خشن فقر از جامعه اختصاص یافت.
وی اضافه كرد: در این دوران واگذاری شركت های دولتی بعنوان تهاتر به دستگاه های دولتی دیگر بابت بدهی یا هر علت دیگری ممنوع گردید و همه واگذاری ها بوسیله سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت مزایده به مردم و بخش خصوصی واگذار شد و برای مثال نیروگاهی به وزارت دفاع، بنیاد شهید و حتی سازمان تامین اجتماعی واگذار نشد.
جهانگیری افزود: وزارت نفت، راه اندازی ۸ پالایشگاه در منطقه سیراف و در حوزه میعانات گازی را با این شرط به شركت های عمومی واگذار كرد كه در همان ابتدا مردم در آنها مشاركت داده شوند.
معاون اول رئیس جمهور به رویكرد برون گرایی اقتصاد مقاومتی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در جلسه ای در حضور رهبر معظم انقلاب گفتم مقصود ما از برون گرایی اقتصاد این است كه می خواهیم با دنیا همكاری نماییم تا برای اجرای طرح ها، سرمایه جذب نماییم یا راهی برای صادرات به بازارهای آنها بیابیم و از فناوری های آنها بهره مند شویم و ایشان تاكید نمودند كه ما از برون گرایی اقتصاد همین تعریف را قبول داریم.
وی با بیان برنامه های اجرا شده در اجرای رویكرد درون زایی اقتصاد اشاره كرد: ما باید از همه ظرفیت ها و منابع داخلی كشور استفاده نمائیم تا اقتصاد ما در مقابل تكانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهد. خوشبختانه در آزمون تحریم های دشوار آمریكا كه بی سابقه است و حتی قابل مقایسه با دور نخست تحریم ها در سال های ۹۱ و ۹۲ نیست سربلند بیرون آمدیم و اقتصاد كشور با مدیریت و سیاست های خوب اتخاذ شده تاب آوری مطلوبی از خود نشان داده است.
معاون اول رئیس جمهور اضافه كرد: در دور اول تحریم ها، ایران اجازه داشت روزانه تا یك میلیون بشكه نفت بفروشد این در حالیست كه در شرایط تحریمی فعلی، تلاش آمریكا بر این است كه فروش نفت ایران را صفر كند كه هم اكنون كشور ما با سخت ترین و بی سابقه ترین تحریم های آمریكا روبروست.
جهانگیری با اشاره به گزارش عملكرد از طرف كارگروه های دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درباب بهره وری و كاهش اتكا به درآمدهای نفتی اظهار داشت: ما بر طبق تجربیات گذشته تمركز جدی بر روی اجرای طرح هایی مثل پالایشگاه ستاره خلیج فارس انجام دادیم تا كشور از زیر فشار تحریم های بنزین و فرآورده های نفتی بیرون رود. این تمركز ناشی از رویكرد درون گرایی اقتصاد مقاومتی بود وگرنه طرح های بسیار در كشور وجود دارد كه از دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی شروع شده اند و هنوز به پایان نرسیده اند، پس این تمركز برای حذف فشار بر گلوگاه های اقتصادی كشور بود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: تا پیش از شیوع بیماری كرونا در دنیا، یكی از منابع خوب درآمدی كشور صادرات فرآورده های نفتی مثل بنزین و گازوئیل بود و این امكان فقط به خاطر تمركز دولت بر اجرای طرح هایی بود كه در سیاست های اقتصاد مقاومتی تعیین شده بود.
وی با اشاره به جلسه چند روز پیش خود با وزیر و معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت و گزارش ارائه شده از طرف مدیرعامل فولاد مباركه درباب ذخایر كافی محصولی نظیر الكتروگرافیت كه مورد تحریم شدید آمریكاست، اظهار داشت: اگر این محصول وجود نداشت تولید و صادرات فولاد كشور متوقف می شد اما تدبیری اندیشیده شد تا پیش از آنكه كارخانه تولید الكتروگرافیت در كشور راه اندازی شود برای چند سال ذخیره این كالا برای كارخانه های فولادی پر باشد. پس كسانی كه می گویند در سال ۹۷ ارز بی مورد توزیع شد بدانند كه اگر چنین كالاهایی بموقع به كشور وارد نمی شد امروز ما برای تولید و صادرات ب مشكلات جدی مواجه می شدیم.
جهانگیری تامین منابع مالی اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی را تصریح كرد و اظهار داشت: به تمام مدیران دستگاه ها و همین طور به نظام بانكی تاكید شد كه اولویت تخصیص منابع خودرا در اختیار این پروژه ها قرار دهند و البته خیلی از این طرح ها كه از طرف بخش خصوصی و یا بخش های دیگر اجرا می شد منابع خودرا از بازارهای دیگر تامین كردند كه كاری باارزش بود.
معاون اول رئیس جمهور سپس اقدامات انجام شده در برداشت از منابع مشترك نفت و گاز در حوزه پارس جنوبی و كارون را برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه امروز برداشت ما از این منابع مشترك از كشورهای همسایه پیشی گرفته و یا به شكل برابر با آنها برداشت می نماییم كه بر طبق تمركز روی سیاست های اقتصاد مقاومتی به دست آمده است.
وی عملكرد دولت در سال ۹۸ در پیشبرد برنامه های سیاست های مقاومتی را مطلوب توصیف كرد و با اشاره به دشواری های رخ داده در سال قبل نظیر تحریم ها، حوادث غیرمترقبه طبیعی، شهادت سردار سلیمانی و نتایج شیوع بیماری كرونا اظهار داشت: با این وجود عملكرد دولت در سه ماهه سوم سال قبل در حوزه رشد اقتصادی مثبت، اشتغال، كاهش تورم و فاكتورهای كلان اقتصادی كشور مطلوب بوده است.
جهانگیری در ادامه با اشاره به چالش ها و اتفاقات مهم پیش رو در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: برای پیش گیری از چالش های اقتصادی باید همه دستگاه ها، نهادهای عمومی و بخش خصوصی، برنامه های اقتصاد مقاومتی را بطور جدی مورد توجه قرار دهند.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینكه در مقطع فعلی و در شرایط كرونایی باید برای مقابله با چالش هایی كه این بیماری برای اقتصاد كشور به وجود آورده است، برنامه ریزی جدی داشته باشیم، اشاره كرد: كرونا پدیده ای نوظهور و عالم گیر است كه همه دنیا را درگیر كرده و حتی كشورهای بزرگ صنعتی بیش از سایرین با این پدیده مواجهند.
وی اضافه كرد: مهمترین موضوع در شرایط كرونایی حفاظت از سلامت مردم است كه البته دراین زمینه جامعه پزشكی و كادر درمانی كشور عملكرد درخشانی داشتند و خدمات بسیار خوبی به مردم ارائه دادند كه باید از كوشش های صادقانه آنها تشكر كرد.
جهانگیری افزود: بعد از موضوع سلامت مردم، باید به فكر تبعات اقتصادی و اجتماعی ناشی از كرونا باشیم چونكه در اقتصاد كرونایی زندگی و معیشت مردم به خصوص طبقات متوسط و ضعیف جامعه گرفتار لطمه می شوند كه دراین زمینه دولت با وجود محدودیت منابع تلاش هایی در جهت تامین اعتبار برای كمك به طبقات ضعیف و بنگاه های اقتصادی لطمه دیده انجام داده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه بنگاه های كوچك و متوسط اقتصادی معمولاً در شرایط مساعد به سرعت راه اندازی و آغاز به فعالیت می نمایند، اشاره كرد: در شرایطی كه وضعیت اقتصادی مساعد نباشد همین بنگاه ها مثل برگ خزان در پاییز گرفتار ریزش می شوند و اگر از آنها مراقبت نكنیم با لطمه و خسارت زایاد مواجه می شوند.
وی اضافه كرد: بنگاه های كوچك و متوسط كه عمدتاً در بخش خدمات، گردشگری و حمل و نقل فعالیت دارند اگر به آنها رسیدگی نشود متحمل لطمه های جدی خواهند شد كه دراین زمینه دولت برای پیش گیری از لطمه به این بنگاه ها، ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود كم مختص كرده است.
جهانگیری همین طور با اشاره به كاهش قیمت فروش نفت و افت بهای این محصول تا هر بشكه ۱۷ دلار اظهار داشت: این كاهش قیمت برای دنیا و كشورهای تولید كننده نفت پیام های منفی در بر دارد و باید بررسی نماییم كه چه اتفاقاتی در انتظار كشورهای تولید كننده و غیرتولید كننده نفت می باشد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: با كاهش بهای نفت، صنایع در رابطه با آن نظیر محصولات پتروشیمی و فلزات نیز تحت تأثیر قرار می گیرند و ایران بعنوان تولید كننده عمده این محصولات باید تبعات و آثار اقتصادی كاهش بهای نفت بر قیمت محصولات پتروشیمی و فلزات را مورد بررسی قرار دهد.
وی با تاكید بر اینكه در شرایط كرونایی، اقتصاد جهانی گرفتار ركود می شود و بطور قطع این ركود بر اقتصاد كشور ما نیز تأثیرگذار خواهد بود، اضافه كرد: در اثر ركود اقتصاد جهانی، كشورهایی كه میزان تولید آنها بالا است به دنبال بازارهای بزرگ مصرف خواهند بود تا كالاهای خودرا با قیمت های پایین به فروش برسانند كه در این شرایط باید مراقبت نماییم واردات بی رویه به تولید داخلی این گونه محصولات در كشور لطمه نزند.
جهانگیری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تأثیرات و تبعات ركود جهانی اقتصاد را بر تولیدات و صنایع داخلی كشور مورد بررسی قرار دهد و پیش بینی های لازم را برای كاهش تبعات ناشی از این ركود جهانی در نظر بگیرد.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینكه ركود اقتصاد جهانی بر منابع ارزی كشور نیز تأثیر خواهد داشت، به میزان صادرات غیرنفتی كشور در سال قبل كه بیش از ۴۱ میلیارد دلار بود اشاره و اشاره كرد: علاوه بر صادرات كالا، در بخش گردشگری نیز طبق گزارش ها كه حدود ۸ میلیون و ششصد هزار مسافر و توریست به كشور وارد شده و ۱۱ میلیارد دلار درآمد ارزی برای كشور به دنبال داشته است.
وی افزود: اگر قیمت صادراتی محصولاتی نظیر پتروشیمی و فلزات در شرایط پیش رو كاهش پیدا كند باید با بكارگیری راهكارهای كارآمد از كاهش درآمد ارزی پیشگیری نماییم و بوسیله افزایش حجم صادرات و افزایش تناژ صادرات این محصولات، كاهش درآمد ارزی را جبران نماییم.
جهانگیری با اشاره به اینكه برخی كشورها اعلام نموده اند كه درشرایط اقتصاد كرونایی و ركود جهانی اقتصاد، محدودیت هایی در تجارت خود اعمال خواهند كرد، اظهار داشت: این كشورها قصد دارند صادرات كالاهای اساسی و اقلام بهداشتی خودرا ممنوع و در مقابل واردات كالاهای اساسی و محصولات غذایی به كشورشان را تسهیل كنند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود بر ضرورت توجه و تمركز جدی به موضوع جهش تولید در سال ۹۹ اشاره و اشاره كرد: باید برای موضوع جهش تولید امسال وقت بگذاریم و به شناسایی بخش های اصلی تولید كه منجر به جهش خواهد شد بپردازیم.
وی با اشاره به تصمیمات سال قبل نظام بانكی كشور در خصوص پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع پیشران اشاره كرد: باید برای تحقق جهش تولید به بخش های پیشران كشور دقت كنیم چونكه این گونه بخش ها مثل بخش مسكن اگر به خوبی فعال شود می تواند ۱۲۰ رشته صنعتی را به تحرك وا دارد.
جهانگیری از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست با جهت گیری جهش تولید و نیز توجه به ركود جهانی اقتصاد و تبعات كرونا، پروژه هایی را برای سال ۹۹ تعریف و برنامه های تدوین شده اقتصاد مقاومتی دستگاه های مختلف را به آنها ابلاغ كند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور با اشاره به دغدغه روز گذشته رئیس جمهور درباب بیكار شدن برخی افراد كه مشاغل فصلی داشتند و نیز بنگاه هایی كه در شرایط كرونا گرفتار لطمه شده اند، اظهار داشت: دولت ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیكاری مختص كرده است تا این گونه افراد بتوانند از این اعتبار بهره مند شوند. البته برنامه ریزی ها و اقدامات بیشتری باید با موضوع صیانت از فرصت های شغلی صورت گیرد.
وی اضافه كرد: میزان بیكاری ناشی از شرایط كرونا در آمریكا تابحال ۲۲ میلیون فرصت شغلی اعلام شده و پیش بینی می كنند كه این رقم به ۳۰ میلیون نفر بیكار خواهد رسید كه نشان میدهد اتفافات و چالش های مهمی پیش روی اقتصاد و اشتغال جهانی وجود دارد كه باید تلاش نماییم با انگیزه پای كار بایستیم تا بتوانیم در سال ۹۹ كارنامه ای درخشان از عملكرد دولت برجای بگذاریم.
در این جلسه كه نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، وزرای جهاد كشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، نیرو، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور در امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهور در امورزنان و خانواده، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا نیز حضور داشتند، دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از عملكرد اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی دستگاه ها در سال ۹۸ ارائه كرد و به تشریح برنامه های ستاد برای سال ۱۳۹۹ پرداخت.
در این گزارش اعلام گردید كه عملكرد اجرای پروژه ها و سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ هم در بخش ملی و هم در بخش استانی، عملكردی مناسب بوده و دستگاه ها توانسته اند به تكالیف و وظایف خود تا حد قابل قبولی عمل كنند.
در این گزارش همین طور پروژه های اقتصاد مقاومتی در سطح ملی و استانی مورد بررسی قرار گرفت و گزارشی نیز درباب عملكرد برنامه های تولید و اشتغال سال ۹۸ و عملكرد كارگروه های رفع موانع و چالش های مهم اقتصادی كشور ارائه شد.
تكمیل ظرفیت و راه اندازی فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی و به تبع آن افزایش روند تولید گاز كشور و رسیدن سهم پارس جنوبی در تامین گاز به ۶۴ درصد، پیشی گرفتن ایران در برداشت گاز از قطر در میدان مشترك پارس جنوبی، گازرسانی به ۱ میلیون خانوار شهری و روستایی و پیش بینی برخورداری تمام مناطق شهری و روستایی از نعمت گاز تا آخر سال جاری همچون دستاوردها و عملكردهای پروژه های اقتصاد مقاومتی در سطح ملی بود كه در این نشست به آنها اشاره شد.
براساس گزارش دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی روند تغییرات شاخص كل بورس اوراق بهادار، تكمیل و بهره برداری از محورهای اصلی و اولویت دار ریلی، توسعه ۲۷۷۷ هكتار گلخانه در سطح استانها و تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش كشاورزی همچون دستاوردهای دیگر متأثر از اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ بوده است.
نماینده دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی همین طور در این گزارش با اشاره به افزایش ظرفیت تولید برق كشور اظهار داشت: كل ظرفیت نصب شده نیروگاهی كشور از ۶۸ هزار و ۱۴۱ مگاوات در سال ۹۲ به ۸۳ هزار و ۳۶ مگاوات یعنی ۲۰ درصد افزایش رسیده است كه این دستاورد نیز در سایه اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی محقق شده است.
در ادامه این جلسه، گزارش عملكرد پروژه های اقتصاد مقاومتی در زمینه های مختلف و در سطح ملی و استانی مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه برنامه های دبیرخانه ستاد برای تحقق جهش تولید در سال ۹۹ ارائه شد.


منبع:

1399/02/02
13:24:22
5.0 / 5
3124
تگهای خبر: آزمون , ابلاغ , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام