روند تامین كالاهای اساسی امسال باید در سال 99 نیز استمرار یابد

روند تامین كالاهای اساسی امسال باید در سال 99 نیز استمرار یابد

به گزارش خبرگزاری نام معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه باید روند مناسب تامین و تخصیص ارز مورد نیاز كالاهای اساسی كه در سال 98 انجام شد در سال 99 نیز استمرار پیدا كند، اظهار داشت: لازم است نیازهای ارزی سال 99 برای تامین كالاهای اساسی به صورت دقیق و كارشناسی احصاء شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، در جلسه بررسی نحوه تامین ارز مورد نیاز كالاهای اساسی با قدردانی از دستگاه های اجرایی در رابطه با تامین كالاهای اساسی امسال اضافه كرد: با وجود فشارها و محدودیت های امسال، همت و تلاش بانك مركزی و سایر دستگاه های ذیربط موجب شد مشكلی برای تامین كالای اساسی در كشور وجود نداشته باشد. معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه خوشبختانه امسال كالاهای اساسی مورد نیاز جامعه به وفور در بازار موجود بوده است، گفت: بر اساس گزارش ها حجم زیادی از كالاها نیز الان در بنادر مختلف كشور وجود دارد كه بعد از ترخیص در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
جهانگیری همین طور بر ضرورت بررسی و احصاء نیاز ارزی تامین كالاهای اساسی برای دو ماه باقی مانده سال جاری تاكید كرد و گفت: لازم است بانك مركزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرك جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه های اجرایی ذیربط جلسه ای را درباب احصاء و برآورد میزان ارز مورد نیاز كالاهای اساسی برای دو ماه باقی مانده از سال جاری برگزار كنند تا دغدغه ای برای ایام پایانی سال وجود نداشته باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه باید روند مناسب تامین و تخصیص ارز مورد نیاز كالاهای اساسی كه در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ نیز استمرار پیدا كند، اظهار داشت: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تامین كالاهای اساسی به صورت دقیق و كارشناسی احصاء و به شكلی برنامه ریزی شود كه مردم در سال آینده نیز همانند سال جاری دغدغه ای برای تامین كالاهای اساسی نداشته باشند و انواع و اقسام كالاهای مورد نیاز در بازار به وفور توزیع شود.
جهانگیری همین طور لزوم اتصال سامانه های الكترونیكی گمرك، بانك مركزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: اتصال همزمان و برخط سامانه های این سه دستگاه می تواند نظارت هر چه بیشتر بر روند تخصیص ارز و واردات كالای اساسی را بهبود بخشد.
در این نشست كه وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، سرپرست وزارت جهاد كشاورزی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس كل بانك مركزی نیز حضور داشتند، معاون ارزی بانك مركزی گزارشی از میزان تامین و تخصیص ارز مورد نیاز كالاهای اساسی در ده ماهه سپری شده از سال جاری ارائه كرد.
قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی هم در این نشست گزارشی از میزان واردات كالاهای اساسی امسال متناسب با میزان ارز تخصیص یافته ارائه كرد و اظهار داشت: هماهنگی ها و بررسی های لازم برای برآورد ارز مورد نیاز تامین كالاهای اساسی برای سال ۹۹ نیز انجام شده و در جلسه ای با سایر دستگاه های اجرایی نهایی خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم در این جلسه گزارشی از میزان ارز تخصیص یافته امسال به بخش بهداشت و درمان ارائه كرد و اظهار داشت: هیچ مشكلی برای تامین دارو و تجهیزات درمانی و پزشكی وجود ندارد و امیدوارم با برنامه ریزی های انجام شده بتوانیم برای سال آینده صرفه جویی ارزی نیز داشته باشیم.
در ادامه این جلسه موضوع برآورد میزان ارز مورد نیاز كالاهای اساسی در دو ماه پایانی امسال و برای سال آینده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد در جلسه ای با عضویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرك جمهوری اسلامی ایران، بانك مركزی و سایر دستگاه های مرتبط، میزان ارز مورد نیاز برآورد شده و در اسرع وقت طی گزارشی اعلام گردد. ۲۲۳۲۲۹

1398/11/24
00:58:58
5.0 / 5
4227
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام