بیمه مركزی به خبرگزاری نام اعلام كرد

خسارت حداكثر ۱۵۰ میلیون دلاری هواپیمای اوكراینی

خسارت حداكثر ۱۵۰ میلیون دلاری هواپیمای اوكراینی

خبرگزاری نام: معاون بیمه مركزی اعلام نمود: خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوكراین بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده كه با عنایت به مشخص بودن مقصر، در نهایت با توافق بین دولت ایران و اوكراین در مورد نحوه پرداخت، این خسارت از جانب دولت ایران پرداخت خواهد شد، اما این رقم از جانب شركت های بیمه ایرانی پرداخت نمی گردد.جهانگیری در گفتگو با ایسنا، درباره جزئیات پرداخت خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمایی بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوكراین توضیحاتی را درباره ارزیابی خسارت مسافران، هواپیما و نحوه پرداخت آن عرضه كرد.

به گفته وی، هواپیمای بوئینگ نو مدل ۸۰۰-۷۳۷ حدود ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، اما هواپیمای كه ساقط شد حدود سه سال كار كرده بود كه ارزش آن تا ۷۰ میلیون دلار برآورد شده است، در نتیجه خسارتی كه باید بابت بدنه این هواپیما پرداخت گردد ۷۰ میلیون دلار پیشبینی شده است.

معاون اتكای بیمه مركزی در ادامه با اشاره به اینكه هم اكنون بیمه نامه اوكراینی در اختیار نیست كه مشخص شود خسارت مسافران و خدمه دقیقا چه مبلغی است؟ اظهار داشت: برپایه آن چه در بیمه های بین المللی تحت پوشش قرار می گیرد، برای بار هر مسافر حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برآورد می كنند.

وی در مورد خسارت بیمه ای هر مسافر هم توضیح داد: برای مسافران هر نفر ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار SDR پوشش بیمه ای در نظر گرفته می شود كه این رقم باید در بیمه نامه اوكراینی مشخص شود كه برای مسافران این هواپیما چقدر بوده است.

جهانگیری افزود: هر SDR كه متشكل از ارزهای اصلی همچون یورو، دلار و ین است كه برابر با ۱.۳ دلار می شود. براین اساس اگر برای هر مسافر كف رقم تعیین شده یعنی ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم این رقم در ۱.۳ دلار ضرب می شود و خسارت آن محاسبه می گردد. این در حالیست كه برای خدمه و خلبان معمولا رقمی بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار پوشش بیمه ای در نظر گرفته می شود.

جهانگیری اظهار داشت: باتوجه به برآورده های اولیه پیشبینی می كینم كه حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای مسافر، خدمه و بار باشد و ۷۰ میلیون دلار هم خسارت بدنه خواهد بود كه در مجموع حداقل ۱۰۰ میلیون دلار است كه امكان دارد باتوجه به بیمه نامه اوكراینی این رقم تغییر كند و تا ۱۵۰ میلیون دلار هم برسد.

هزینه ثالث بسیار پائین است

وی در مورد اینكه ارزیابی خسارت در بعضی اخبار بسیار بالاتر بوده و میلیاردی هم عنوان می شود، اشاره كرد: هزینه ها هواپیما، خدمه و مسافر بر مبنای قوانین بین المللی مشخص است كه آنرا تا حداكثر ۱۵۰ میلیون دلار برآورد كرده ایم، ولی بخش سنگین خسارت مربوط به هزینه بیمه ثالث است كه در مورد بوئینگ ساقط شده در ایران با توجه به این كه در منطقه ای برخورد نكرده كه مسكونی، كارخانه یا محلی با هزینه های بالا باشد در نهایت خسارت ثالث بسیار پائین بوده كه البته باید كارشناسی شود. هزینه ثالث زمانی بالا رفته و خسارت را سنگین می كند كه مثلا هواپیما به پالایشگاه، نیروگاه و یا شهرك صنعتی و... برخورد كرده باشد.

خسارت را دولت ایران پرداخت می كند
معاون اتكایی بیمه مركزی در ادامه در مورد شرایط پرداخت خسارت حداقل ۱۰۰ میلیون دلاری برآورد شده توضیح داد كه اگر این هواپیما سقوط كرده بود آن گاه شركت های بیمه اوكراینی كه هواپیما را بیمه كرده بودند مسئولیت پرداخت خسارت را برعهده داشتند كه پس از پرداخت آنرا از بیمه های اتكایی خود دریافت می كردند، اما حالا شرایط متفاوت می باشد و باتوجه به این كه هواپیما ساقط شده و مقصر آن مشخص است باید دولت ایران این خسارت را پرداخت كند.

جهانگیری با اشاره به اینكه خسارت برآورد شده را دولت ایران می پردازد، اظهار داشت: نحوه پرداخت آن به توافق بین دو دولت ایران و اوكراین برمی گردد؛ بطوریكه امكان دارد توافق كنند ایران رقم مربوط به خسارت مسافران را به صورت مستقیم به آنها بپردازد و خسارت هواپیما و خدمه را به شركت هواپیمایی اوكراینی پرداخته و خود شركت آنرا بپردازد، اما راه دیگر این است كه تمام مبلغ را دولت ایران در اختیار شركت هواپیمایی قرار دهد تا این شركت خسارت مربوط به مسافران، خدمه و هر آنچه وجود دارد را توزیع كند.

فقط بیمه مسافر ایرانی بود كه آن هم پرداخت نمی شود

وی در ارتباط با این كه گفته شده بود كه شركت های بیمه ایران هم خسارت تعهد شده را پرداخت خواهند كرد، اظهار داشت: باتوجه به این كه در ایام ابتدایی مشخص نبود كه دقیقا چه خسارتی وارد شده و چه بیمه ای از جانب ایران صادر گردیده است، این مساله عنوان شد كه خسارت های تعهد شده پرداخت می شود، حالا پس از بررسی ها مشخص شد فقط سرنشینان بیمه مسافر در یك بیمه گذار ایرانی بودند كه آن هم باتوجه به این كه هواپیما از مرز خارج نشده بود، پرداخت آن انجام نخواهد شد.

گفتنی است؛ یك فرورند هواپیمای مسافری بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شركت هواپیمایی اوكراین بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دیماه سقوط كرده بود كه در ادامه مشخص شد این هواپیما در اثر خطای انسانی از جانب پدافند هوایی مورد برخورد قرار گرفته است.

۱۷۶ مسافر و خدمه در این هواپیما بودند كه اغلب آنها ایرانی و مابقی از كشورهای دیگر بودند كه تهران را به مقصد كی یف ترك كرده بودند اما در حوالی پرند گرفتار حادثه شدند و جان باختند.
1398/10/22
19:33:24
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام