شناسایی عوامل موثر بر بازار ارز

شناسایی عوامل موثر بر بازار ارز

به گزارش خبرگزاری نام با به انتها رسیدن سال ۲۰۱۹ موسسات معتبر جهانی تحلیل های اقتصادی از سال قبل و پیشبینی هایی را از سال میلادی آینده عرضه كرده اند. علاوه بر تحولات خاورمیانه و ایران و بررسی بازارهای مهم ایران در هفته گذشته، تحلیل های جهانی در هفته اخیر و همینطور پیشبینی هایی از سال ۲۰۲۰ عرضه می گردد.یكی از ریسك های مهم پیش روی بازار ارز ایران، قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF در بهمن ماه سالجاری است. البته مسائل دیگری هم منجر به نوسانات ارزی شده كه به آنها اشاره می گردد. در هفته ای كه گذشت نرخ دلار با نوسانات اندكی مواجه بود. از چهارشنبه گذشته تا روز شنبه قیمت این ارز با افزایش ملایمی رو به رو بوده است. بعد از آن نرخ دلار تا روز دوشنبه كاهش پیدا كرد و سپس با افزایش نوسانات در اواخر هفته گذشته، از ۱۳۱۷۰ در ابتدای بازه هفته گذشته در روز چهارشنبه، در آخرین روز بازه مورد بررسی، به ۱۳۲۶۰ تومان رسید. بعلاوه یكی از علل نوسانات نرخ دلار، نگرانی از تحقق درآمدهای نفتی در بودجه سال آتی می باشد. كاهش درآمدهای نفتی و در نتیجه كاهش ارز در كشور، تقاضای احتیاطی خرید و نگهداری دلار را زیاد می كند. همینطور نرخ تورم بالا و شكل گیری انتظارات تورمی نسبت به آینده، این تقاضا را افزایش داده است. البته حضور تنظیم گران نرخ ارز در بازار، سبب شد كه تقاضای سفته بازی شكل نگیرد و نوسانات نرخ ارز كنترل شده و دامنه آن محدود گردد. البته ناگفته نماند كه حضور تنظیم گران سبب كاهش نوسانات نرخ دلار شده و بر كاهش قیمت آن تأثیر چندانی نداشته است؛ چون كه نرخ دلار در بازه طولانی مدت حدود ۱۱۰۰۰ تومان بوده است.
در هفته ای كه گذشت، قیمت سكه هم همسو با نوسانات نرخ دلار تغییر كرده و از ۴ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان از نخستین روز هفته گذشته به ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان در چهارشنبه گذشته رسیده است. با اینكه سكه و ارز حدودا هم جهت با هم تغییر می كنند اما این افزایش سكه به علت بالا رفتن قیمت جهانی طلا در هفته اخیر هم می باشد. طی هفته گذشته قیمت هر اونس طلای جهانی حدود ۰.۷ درصد رشد داشته است. با فرض ثبات قیمت دلار و سایر شرایط اقتصادی و سیاسی، با افزایش روند اونس طلای جهانی، قیمت سكه هم روند افزایشی خواهد داشت.
در هفته گذشته شاخص كل سهام رشد ملایمی داشته و منجر به افزایش تقاضاهای جدید در بازار بورس شده است. از سویی به علت وجود نقدینگی های سرگردان و عدم ثبات در بازارهای موازی، احتمال حبابی شدن در سهام برخی شركت ها وجود دارد. شاخص كل سهام در هفته گذشته رشد ۶.۴ درصدی را از خود نشان داده است.
شاخص امنیت سرمایه گذاری كه توسط مركز پژوهش های مجلس انتشار یافته حاكی از بهبود این شاخص در بهار ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ است. در تحلیل این گزارش آمده است كه وضعیت شاخص امنیت سرمایه گذاری در بخش صنعت نامناسب ترین ارزیابی را نشان داده است. همینطور امنیت سرمایه گذاری در ایران نسبت به كشورهای تركیه، عربستان و روسیه در سال ۲۰۲۰ از وضعیت بهتری حكایت دارد.
قیمت جهانی نفت بعد از كاهش در اواسط هفته گذشته، از چهارشنبه روند صعودی خویش را در پیش گرفت. مهم ترین عواملی كه در یك دهه گذشته بر نوسانات قیمت نفت اثرگذار بوده بحران های مالی، تغییرات پیشبینی نشده در تولید نفت امریكا و شرایط و تحولات خاورمیانه می باشد. ازاین رو هر گونه افزایش تنش در روابط ایران و آمریكا، نوسانات قیمت نفت را تحت تأثیر قرار می دهد. البته این نكته مهم را نباید فراموش كرد كه توسعه انرژی های تجدید پذیر و برنامه های رشد سبز، از تقاضای طلای سیاه كاسته و در نتیجه نوسانات قیمتی آنرا هم محدود نماید. با به انتها رسیدن سال میلادی ۲۰۱۹ در مورد بازدهی نفت خام آمریكا و برنت می توان اظهار داشت كه بازدهی بازار نفت خام این دو بازار در سال ۲۰۱۹ به ترتیب حدود ۳۴ و ۲۴ درصد بوده كه این میزان رشد از سال ۲۰۱۶ تابحال بی سابقه بوده است.
با به انتها رسیدن سال ۲۰۱۹ پیشبینی هایی از جانب موسسات معتبر اقتصادی مانند مك كینزی و همینطور اكونومیست از وضعیت اقتصاد جهان و خاورمیانه در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته است. با اینكه خاورمیانه بازار مصرف بزرگی داشته و نرخ بالای بیكاری از عوامل مثبت سرمایه گذاری در این منطقه می باشد اما وابستگی به درآمد نفتی در این منطقه، عدم شفافیت و بخش دولتی بزرگ و عدم توجه به فعالیت بخش خصوصی از موانع رشد سرمایه گذاری و چالش های كسب و كار كشورهای این منطقه می باشد. پیشبینی می شود تنوع اقتصاد و سهم بخش خصوصی در كشورهای خاورمیانه طی سال های آتی افزایش یابد.
پیش بینی ها در مورد نرخ رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ حاكی از این است كه سریع ترین رشد را كشورهای آفریقایی و آسیایی خواهند داشت. طبق گزارش اكونومیست رشد ۲.۸ درصدی عراق، ۱.۷ درصدی عربستان، ۴ درصدی تركیه و رشد منفی ۱.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ پیشبینی شده است. همینطور رشد اقتصادی جهان در سال آینده ۳.۲ درصد خواهد بود. بر مبنای پیشبینی ها، ایران در سال ۲۰۲۰ نرخ تورم ۲۶.۵ درصدی و تراز ۵.۲- درصدی را تجربه خواهد نمود.
طی حدودا دو دهه گذشته رشد تجارت خدمات بیشتر از رشد تجارت كالاها بوده و پیشبینی می شود تا سال ۲۰۴۰ رشد تجارت خدمات تا ۵۰ درصد افزایش یابد. همینطور به علت گسترش فناوری های دیجیتال هزینه های تجارت كاهش چشم گیری داشته است.
* رئیس اتاق بازرگانی شیراز
۲۲۳۲۲۹

1398/10/19
23:33:20
5.0 / 5
4281
تگهای خبر: خدمات , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام