یك عضو فراكسیون امید مجلس:

پیوستن به FATF توجه به خواست مردم است

پیوستن به FATF توجه به خواست مردم است

خبرگزاری نام: یك عضو شورای مركزی فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی پیوستن به FATF را توجه به خواست مردم دانست و اظهار داشت: اگر این انفاق رخ ندهد تبدیل به بهانه جدیدی برای دوچندان كردن فشارهای اقتصادی ضد كشور و مردم خواهد شد.


ابوالفضل سروش در گفتگو با ایسنا با اشاره به پایان مهلت گروه اقدام ویژه مالی (FATF) به ایران برای تعیین تكلیف دو لایحه الحاق ایران به كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) و الحاق به كنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) اظهار داشت: در طول سه سال قبل به شدت فضای سیاسی كشور تحت تاثیر پیوستن به FATF قرار گرفت، نزدیك به 24 ماه مجلس درگیر بررسی لوایح چهارگانه بود و پس از آن بیشتر از یك سال است كه مجمع تشخیص مشغول بررسی لوایح پالرمو و CFT است؛ این یعنی مسؤلان سیاستگذار كشور خواسته و ناخواسته بیشتر از سه سال را صرف چانه زنی بر سر این بحث كرده اند.
وی با اشاره به اینكه «هنوز چانه زنی به راه روشنی نرسیده است» اظهار داشت: مخالفان كم شمار پیوستن ایران به این كنوانسیون بین المللی قدرتمندتر از موافقان در دولت و مجلس ظاهر شده اند و همین بحث را نسبت به قبل پیچیده تر كرده است.
سروش توضیح داد: موافقان نسبت به بایكوت اقتصاد ایران و از دست دادن حداقل تبادلات اقتصادی با كشورهای دوست و همراه یعنی روسیه و چین اخطار می دهند و بر عضویت ایران در FATF تاكید دارند در مقابل مخالفان معتقدند پیوستن به این كنوانسیون تاثیری در بی اثر شدن شدت جنگ اقتصادی آمریكا ضد نظام جمهوری اسلامی ندارد، به اعتقاد آنها شفاف سازی تبادلات اقتصادی و مالی ایران نزد این كنوانسیون كمكی به بهبود اوضاع اقتصادی كشور نمی كند.
وی ادامه داد: واقعیت این است با پیوستن ایران به FATF قرار نیست معجزه ای رخ دهد بلكه عاملی برای ممانعت از بدتر شدن شرایط اقتصادی كشور است چون كه اگر فرصت راستی آزمایی ایران در عرصه بین المللی از بین رود بهانه ای برای متحدان سیاسی ایران و حتی كشورهای حاشیه خلیج فارس برای تشدید فشارهای اقتصادی خواهد شد و این به معنای منزوی شدن كشور ایران در بُعد اقتصادی می باشد.
نماینده تهران با اشاره به اینكه «انزوای اقتصادی ایران برای برخی مهم نیست»، اضافه كرد: دولت تدبیر و امید با شعار تعامل سازنده با دنیا و آخر دادن به تحریم ها بر سر كار آمد و رئیس جمهور با این شعار از مردم رای گرفت ازاین رو باید مبحث تعامل با دنیا بعنوان خواست مردم مورد توجه قرار گیرد؛ در روزهایی كه تحریم های اقتصادی آمریكا نفس اقتصاد ایران را بریده و با دوچندان كردن مشكلات معیشتی سفره های مردم كوچكتر از گذشته شده است، توجه به این خواست مردم حداقل كنش مورد انتظار از جانب سیاستمداران و مسؤلان نظام است.

به قول وی در شرایط نابرابری شكل گرفته ضد كشورمان در جامعه بین المللی فرصت آزمون و خطای بیشتر از ایران گرفته شده بنابراین به تعبیری دیگر ما گزینه دیگری جز پیوستن به این كنوانسیون مالی نداریم.
سروش در انتها با تاكید بر اینكه «پیوستن به FATF آخر تحریم های آمریكا نیست» در عین حال اظهار داشت كه بطور قطع رویگردانی ایران از این نهاد مالی بین المللی مردم و كشور را تحت فشار مضاعف قرار خواهد داد و رد این كنوانسیون از جانب ایران تبدیل به بهانه جدیدی برای دوچندان كردن فشارهای اقتصادی ضد كشور و مردم می شود.
منبع:

1398/10/07
09:57:24
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: آزمون , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام