خضریان:

سفرهای درمانی به تهران به سبب کمبود متخصص در شهرستان ها است

سفرهای درمانی به تهران به سبب کمبود متخصص در شهرستان ها است

به گزارش خبرگزاری نام، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: همانطور که بارها در مجلس گفته شد به سبب کمبود پزشک متخصص در شهرستان ها و اجبار مردم به سفرهای درمانی به تهران و مراکز استانها رخ می دهد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در واکنش حادثه درگذشت زوج جوان ساوه ای که برای درمان کودک یک ساله خود به یکی از بیمارستان های تهران مراجعه نموده بودند، اظهار داشت: این حادثه بسیار متأثر کننده و غم انگیز بوده و درباب آن ابراز تأسف و تأثر می کنم. این حادثه و حوادث مشابه دیگر همانطور که بارها در مجلس گفته شد به سبب کمبود پزشک متخصص در شهرستان ها و اجبار مردم به سفرهای درمانی به تهران و مراکز استانها رخ می دهد. پس اقداماتی همچون ایجاد مهمانسرا برای همراهان بیماران، نقش تسکینی داشته و مسئولین سیستم سلامت باید به فکر حل ریشه ای این مشکل باشند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اضافه کرد: سفرهای درمانی علاوه بر تبعاتی همچون این حادثه و برخی حوادث جاده ای همچون سانحه رانندگی که سالهای قبل برای مادران حامله تفرشی اتفاق افتاد، منجر به تحمیل هزینه مضاعف بر بیماران خواهد شد؛ از جانب دیگر تعدادی از بیماران به سبب دشواری در دسترسی به تهران، درمان خودرا پیگیری نکرده و این مسأله منجر به وخیم تر شدن بیماری آنها خواهد شد.
خضریان با تکیه بر ضرورت تربیت پزشکان بیشتر بصورت بومی و متعهد خدمت اظهار داشت: کمبود پزشک نتیجه انحصار پذیرش پزشکی در دهه های ۷۰ و ۸۰ است. متأسفانه در بیشتر دولت های گذشته رویکرد وزارت بهداشت در امتداد کاهش و ثابت نگه داشتن ظرفیت پذیرش پزشکی بوده است؛ اما در دولت سیزدهم با تاکید رییس جمهور محترم و حمایت مجلس انقلابی رویکرد افزایش دسترسی پایدار به پزشک بوسیله افزایش ظرفیت پزشک بومی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به برخی سنگ اندازی ها در اجرای این مصوبه، اشاره کرد: برخی مسئولین وزارت بهداشت که با وجود چنین حوادثی باید از مسئولیت خود استعفا دهند، متأسفانه همچنان برای جلوگیری از افزایش ظرفیت پزشکی که راهکار اصلی تامین پزشک مناطق محروم است، تلاش می کنند و جای تأسف دارد که نواهایی از سمت شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در همراهی این افراد بعضاً به گوش می رسد.
خضریان در آخر اشاره کرد: همانطور که یکی از مسائل مدنظر مجلس یازدهم مشکلات مردم در عرصه سلامت و ارتقای دسترسی به خدمات پزشکی بوده است، حتما مجلس دوازدهم نیز در پیگیری این مصوبات قدمی عقب نمی نشیند و تا اجرای کامل پیگیر موضوع خواهد بود و افرادی که با کج سلیقگی منجر به چنین حوادث تلخی می شوند، می بایست در مجلس و پیشگاه ملت پاسخگوی ترک فعل های خود باشند.


منبع:

1402/12/27
13:53:58
0.0 / 5
356
تگهای خبر: خدمات , دولت , متخصص , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام