بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۳؛

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی

خبرگزاری نام: خبرگزاری نام: نمایندگان مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی با بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی مجوز دادند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، نمایندگان در نشست علنی نوبت بامداد امروز (چهارشنبه ۴ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور، با بندهای (ث)، (ج) و (چ) تبصره (۷) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.
در بند (ث) تبصره (۷) ماده واحده آمده است: سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است جهت توسعه صنعت هسته ای و تسریع در اجرای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای، بوسیله شرکت های تابعه، مواد معدنی و محصولات جانبی همراه با مواد پرتوزا را (با تشخیص کارگروهی متشکل از سازمان انرژی اتمی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی) بعد از جداسازی و فراوری، مطابق با قوانین و مقررات به فروش رسانده و درآمد حاصل از آنرا بعد از کسر هزینه ها (شامل قیمت تمام شده کالا و خدمات فروش رفته، اداری عمومی و توزیع و فروش) و با پرداخت حقوق دولتی مطابق با ماده (۱۴) قانون معادن مصوب سال ۱۳۷۷ به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید تا مطابق بودجه سالانه آن سازمان جهت سرمایه گذاری در طرح ها و ردیف های تملک دارایی های سرمایه ای جهت توسعه صنعت هسته ای، چرخه سوخت، خرید کیک زرد با منشأ داخلی یا خارجی، خرید مواد معدنی دارای مواد پرتوزا با منشأ داخلی یا خارجی و یا تملک سهام معادن پرتوزا و شرکت های در رابطه با چرخه سوخت و توسعه صنعت هسته ای بر ساس موافقتنامه های مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه کشور هزینه نماید. درآمد حاصل به حساب افزایش سرمایه دولت در شرکت، منظور و معاف از تقسیم سود سهام دولت و مالیات آن با نرخ صفر محاسبه می شود. سازمان انرژی اتمی ایران موظف است گزارش تولید و فروش مواد معدنی و محصولات جانبی خودرا بصورت ماهانه در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.
همچنین در بند (ج) تبصره (۷) ماده واحده نیز آمده است: خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر برمبنای هزینه تمام شده حسابرسی شده صورت می گیرد.
بر اساس بند (چ) تبصره (۷) ماده واحده؛ به دولت اجازه داده می شود بوسیله سازمان انرژی اتمی ایران نسبت به تامین مالی طرح های نیروگاههای برق اتمی با بهره گیری از الگوی سرمایه گذاری خارجی، تامین مالی خارجی (فاینانس) و داخلی، منابع عمومی و تملک دارایی های سرمایه ای در چهارچوب اهداف میان مدت توسعه تولید برق هسته ای اقدام نماید. شیوه نامه اجرائی این بند توسط سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ابلاغ می گردد.

1402/11/04
13:01:26
0.0 / 5
325
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام