مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران خبر داد

اجرای طرح کنترل معاینه فنی کنار جاده ای با همکاری پلیس

اجرای طرح کنترل معاینه فنی کنار جاده ای با همکاری پلیس

خبرگزاری نام: مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران از اجرای طرح «کنترل کنار جاده ای» جهت بررسی آلایندگی و معاینه فنی خودرو ها آگاهی داد.


شادی مالکی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اجرای طرح «کنترل کنار جاده ای» و با تکیه بر این که این طرح با همکاری پلیس در مسیرهای بزرگراهی درحال اجراست، اظهار داشت: کنترل کنار جاده ای با هدف مشخص شدن وضعیت آلایندگی خودرو های عبوری در شهر بصورت میدانی اجرائی شده تا مشخص شود که چه تعداد از خودرو های عبوری در شهر، در وضعیت مطلوب آلایندگی قرار دارند. همین طور سخت گیری میدانی نیز در این بخش، موجب حساسیت بیشتر مردم و توجه بیشتر آنها می شود و ما در طول این مدت نیز شاهد افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی بودیم.
وی افزود: این طرح در امتداد پایش میدانی خودروهاست تا به این نتیجه برسیم که چه تعداد از خودروهایی که در این پایش بصورت تصادفی انتخاب می شوند، گواهی معاینه فنی دارند و همین طور چند درصد از خودرو های دارای گواهی معاینه فنی، می توانند در آزمون آلایندگی نمره قابل قبول بگیرند.
مالکی با اعلان اینکه در کنترل کنار جاده ای مشخص می شود که چند درصد از خودرو های مردودی در آزمون آلایندگی، خودرو های فرسوده و دارای سن بالا هستند، اضافه کرد: با انجام این بررسی، متوجه می شویم که خودرو های با سن بالاتر از ۱۰ سال و دارای گواهینامه معاینه فنی، بعد از گرفتن این گواهی تا چه مدت زمانی توانستند استانداردهای آلایندگی خودرا حفظ کنند. این اطلاعات نشان میدهد که چه میزان از خودرو های فرسوده و تا چه زمانی توانسته اند، استاندارد آلایندگی را حفظ کنند.
مالکی تاکید کرد: برمبنای تحلیل داده های این آزمون می توان تصمیم گرفت که خودرو های فرسوده و دارای سن بالا، باید چند بار در سال جهت پایش و انجام معاینه فنی به مراکز مراجعه کنند.
بگفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران، هم اکنون تاکسی های با سن ۱۰ سال و کمتر باید هر ۶ ماهه یکبار به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند و تاکسی های با سن بالاتر از ۱۰ سال، هر ۳ ماه یکبار باید مراجعه کنند؛ اما تعدد مراجعه به مراکز معاینه فنی برای خودرو های شخصی فرسوده و با سن بالا بر طبق بخشنامه اجرائی ماده ۸ قانون هوای پاک نداریم.
مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران تاکید کرد: عدم تعدد مراجعه به مراکز معاینه فنی تنها مربوط به خودرو های شخصی نیست؛ بلکه مسافربرهای اینترنتی نیز که پیمایش بالا دارند هم تنها سالانه یک دفعه به مراکز معاینه فنی مراجعه می کنند و از نظر آلایندگی کنترل می شوند.
مالکی اظهار داشت: این طرح حداقل در بازه زمانی ۲۰ روزه اجرائی می شود تا نتایج آن بصورت علمی قابل استناد باشد و مقرر است نتایج آن به مراجع ذی صلاح و ارگان های بالادستی ارائه شود تا بخشهایی که نیاز به حمایت و تدابیر جدی تر دارد، با همکاری دولت اجرائی شود.
منبع:

1402/10/04
08:18:13
0.0 / 5
342
تگهای خبر: آزمون , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام