در گفت وگو با خبرگزاری نام؛

زنگنه: لایحه بودجه ۱۴۰۳ با برنامه هفتم تطابق ندارد

زنگنه: لایحه بودجه ۱۴۰۳ با برنامه هفتم تطابق ندارد

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس اظهار داشت: ایرادات لایحه بودجه سال 1403 بگونه ای است که در مجلس قابل اصلاح نیست و بهتر است که به دولت بازگردد و اصلاح گردد.«محسن زنگنه» رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در ارزیابی خود از لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: درباره ی کاهش وابستگی به نفت و لزوم دلارزدایی از بودجه، دولت جدولی را در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ ارائه کرده که مغایر با سیاست های کلی است؛ در حقیقت دولت آن چیزی را که همیشه ما از گفتن آن ابا داشتیم، بصورت رسمی در بودجه آورده و بودجه کشور را ناپایدار کرده است.
وی اضافه کرد: اولاً دولت میزان فروش نفت را یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه در روز در نظر گرفته و بدین سبب قسمتی از بودجه ما، به میزان فروش نفت وابسته است. از جانب دیگر برای هر بشکه نفت قیمت ۶۵ دلار را در نظر گرفته که این هم ما را به قیمت نفت جهانی، وابسته می کند.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس با اشاره به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص کاهش ۲۴ درصدی وابستگی بودجه به منابع نفتی، اضافه کرد: وابستگی به نفت کم نشده و از نظر عدد اسمی، سهم نفت در بودجه کاهش پیدا نکرده بلکه دوستان با اعداد بازی کرده اند و بجای نرخ مرکز مبادله یا نرخ ETS که قبلاً بوده، نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را گذاشته اند.
سهم نفت در بودجه کم نشده است
زنگنه افزود: میزان فروش نفت با قیمت دلاری در بودجه کاهش نیافته و فقط سهم ریالی کاهش پیدا کرده که به نظرم، بازی با اعداد است؛ ضمن این که سهم نفت در بودجه کم نشده بلکه چون سهم مالیات در بودجه ۵۰ درصد بالا رفته، سهم مالیات نسبت به سهم نفت چشمگیرتر است.
رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس اظهار داشت: نظر بنده آنست که مجلس، کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ را رد کند که در این صورت و برمبنای بخشنامه داخلی مجلس، دولت یک هفته فرصت دارد که اعداد و ارقام بودجه را اصلاح و تنظیم کرده و مجدداً به مجلس ارائه نماید.
وی اضافه کرد: لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ هیچ تطابقی با برنامه هفتم توسعه ندارد و یکی از ایرادات ما به لایحه دولت همین است که با برنامه تطابق ندارد؛ این در حالیست که ما با دولت تفاهم کرده بودیم که لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ برمبنای برنامه هفتم باشد اما خیلی از بخش های لایحه ارسالی دولت، سنخیتی با برنامه هفتم توسعه ندارد.
زنگنه با اعلان اینکه فردا کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در صحن مجلس بررسی و رأی گیری می شود اضافه کرد: ایرادات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ به شکلی است که در مجلس قابل اصلاح نیست و بهتر است که به دولت بازگردد و اصلاح گردد.

1402/09/20
14:48:58
0.0 / 5
300
تگهای خبر: بازی , برنامه , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام