انتخابات در استان ها، ۱۰

تنور داغ رقابت انتخاباتی در سیستان وبلوچستان

تنور داغ رقابت انتخاباتی در سیستان وبلوچستان

خبرگزاری نام: تنور داغ انتخابات مجلس شورای اسلامی در سیستان و بلوچستان هر روز داغ تر از روز گذشته خود می شود و شور و شوق انتخاباتی را می توان در جای جای استان مشاهده کرد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، تنور داغ ثبت نام داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سیستان و بلوچستان درحال طی مراحل نهایی خود است که مسئولان به افزایش آمار داوطلبان نامزدی انتخابات نسبت به گذشته بسیار خوش بین هستند.
داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در سیستان وبلوچستان به ۲۸۰ نفر رسید
دبیر ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان از ثبت نام ۹۰ داوطلب جدید برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایام گذشته در استان آگاهی داد و اظهار داشت: آمار ثبت نام شدگان استان برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، به ۲۸۰ نفر رسیده است.
علیرضا شهرکی، در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از این تعداد، ۹۶ نفر در زاهدان، ۵۵ نفر در عرصه سیستان، ۳۵ نفر در خاش، ۳۵ نفر در ایرانشهر، ۳۳ نفر در چابهار و ۲۶ نفر هم در عرصه انتخابیه سراوان ثبت نام خودرا قطعی کرده اند.
وی درباب آمار تفکیکی خانم و آقا، بیان کرد: از بین ثبت نام شدگان، ۲۷ نفر را خانم ها و ۲۵۳ نفر را آقایان تشکیل داده اند.
وی اشاره کرد: آخرین فرصت برای ثبت نام نهایی کاندیداهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تا ساعت ۱۸ امروز سوم آبان ماه بوده و مقرر شده تا فردا در نشست خبری، آمار نهایی ارائه شود.
این آمار در حالی ارائه شده که داوطلبان رسیده به مرحله ثبت نام نهایی، حدود یک سوم آمار ثبت نام کننده در پیش ثبت نام الکترونیکی این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی استان تا این لحظه بوده است.
ثبت نام ۷۶۴ نفر در پیش ثبت نام الکترونیکی دوازدهمین دوره مجلس
معاون سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان مدتی پیش از پیش ثبت نام ۷۶۴ نفر برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان آگاهی داده بود.
رضا شریفی، اضافه کرد: از این میزان، ۸۵ درصد را آقایان و ۱۵ درصد را بانوان به خود اختصاص داده بودند.
وی تصریح کرد: در این دوره، نسبت ثبت نامی در مقایسه با دوره پیشین بیش از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
شریفی اذعان کرد: از بین متقاضیان تعداد ۹ نفر دارای مدرک کاردانی، ۶۶ نفر دارای مدرک کارشناسی، ۱۲ نفر مدرک حوزوی، ۵۶۰ نفر مدرک ارشد و ۱۱۷ نفر مدرک دکتری دارند.
این مسئول اظهار داشت: از حوزه ایرانشهر ۱۲۴ نفر، خاش ۷۰ نفر، زابل ۱۴۷ نفر، زاهدان ۲۸۹ نفر، سراوان ۴۹ نفر و از حوزه انتخابی چابهار ۸۵ نفر در پیش ثبت نام نام نویسی کرده اند که با این آمار، زاهدان بیشترین و سراوان کمترین آمار متقاضیان را داشته اند.
وی اظهار داشت: در امتداد برگزاری باشکوه انتخابات چهار کلید واژه مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت سالم مدنظر قرار گرفته و راهبرد و رویکرد اساسی و مهم ما در این رقابت بزرگ سیاسی خواهد بود.
مردم با روشنگری به مشارکت در انتخابات تشویق شوند
نماینده ولی فقیه نیز در گردهمایی ائمه جمعه سیستان و بلوچستان که ۲۰ مهر ماه امسال در زاهدان برگزار شده بود، اظهار داشت: باید برای مردم روشنگری داشته باشیم تا مردم از اهمیت رأی خود و آثار مثبت یا منفی انتخاب خود آگاه شوند.
آیت الله مصطفی محامی افزود: ائمه جمعه باید مردم را برای حضور در انتخابات تشویق کنند و در کنار آن با روشنگری کمک کنند تا مردم خاصیت های یک نماینده خوب را دانسته و انتخابی اصلح داشته باشند.
امام جمعه زاهدان اضافه کرد: گاهی مردم عملکرد برخی نمایندگان را نامطلوب عنوان کرده و گلایه مند هستند که بنده نیز به آنها سفارش می کنم تا برای جلوگیری از تکرار این اتفاق در انتخابات افراد شایسته را انتخاب کنند.
آیت الله محامی بیان کرد: متأسفانه در مواقعی با دخالت نمایندگان در امورات مواجه هستیم که تبدیل به یک رویه بد شده و باید برای مردم به خوبی تبیین شود که بازتاب انتخاب آنها در همین جا خودرا نشان میدهد و اگر فرد اصلح انتخاب گردد نتیجه خوبی در بر خواهد داشت.
وی افزود: در اجلاس ائمه جمعه و خدمت ریاست جمهور هم عرض کردم که کمتر مردی پیدا می شود که پای حرف حق خود بایستد و با وجود استیضاح و فشار، حرف حق خودرا تغییر ندهد، البته از این طرف هم کمتر کسی پیدا می شود که دنبال حق و حقیقت باشد و بده بستان سیاسی نداشته باشد.
امام جمعه زاهدان اظهار داشت: باید برای مردم روشنگری داشته باشیم تا مردم از اهمیت رأی خود و آثار مثبت یا منفی انتخاب خود آگاه شوند.
آیت الله محامی بر لزوم پرهیز از دخالت در امور اجرائی و عزل و نصب ها اصرار کرد و عنوان کرد: بنده به عنوان نماینده ولی فقیه در استان، در عزل و نصب ها دخالتی نمی کنم و اگر در مواردی افراد مراجعه می کنند، رزومه او را خدمت استاندار ارائه می کنم تا در کنار سایر گزینه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و تاکید بر به کار گیری فردی ندارم چونکه اگر در آینده تخلفی از جانب آنها صورت گیرد دیگر جایی برای اعتراض از جانب بنده وجود نخواهد داشت.
وی بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیتهای تبلیغی مثل دانشگاه، آموزش وپرورش، حوزه های علمیه و حلقات صالحین بسیج اصرار کرد و اظهار داشت: سیاست فعلی در مرکز کشور جلوگیری از دو شغله بودن ائمه جمعه است اما شرایط در سیستان و بلوچستان متفاوت با سایر مناطق کشور هست و شاید بتوان از امام جمعه ای که شغل دیگر او با جایگاه امامت جمعه منافاتی ندارد استفاده نمود.
شایان ذکر است در ماه های اخیر برخی گروههای مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به اصطلاح مدافع اقوام و مذاهب خاص که از خارج مدیریت می شوند، اهتمام در کمرنگ تر کردن عرصه انتخابات و عدم شرکت مردم در این حوزه دارند.


منبع:

1402/08/09
16:12:00
0.0 / 5
307
تگهای خبر: آموزش , حامی , قاضی , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام