ایروانی:

تلاش آمریکا برای متهم کردن ایران به نقض معاهده 2231 بی اساس است

تلاش آمریکا برای متهم کردن ایران به نقض معاهده 2231 بی اساس است

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: تلاش بدبینانه آمریکا برای ایجاد ارتباط واهی بین استفاده ادعایی از پهپادها در درگیری در اکراین و متهم کردن ایران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ بی اساس است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به رئیس شورای امنیت و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: بنا به دستور دولت خود، در پاسخ به نامه مورخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۳، از جانب نمایندگان دائم ایالات متحده آمریکا به سازمان ملل متحد خطاب به رئیس شورای امنیت (S/۲۰۲۳/۶۶۱) می نویسم که در آن نامه ایالات متحده در ادامه اتهامات مکرر و بی اساس خود و انتشار اطلاعات نادرست، بار دیگر کوشیده است تا ادعاهای بی اساس ضد جمهوری اسلامی ایران در مورد درگیری های جاری در اکراین را مطرح کند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: تلاش بدبینانه ایالات متحده برای ایجاد ارتباط واهی بین استفاده ادعایی از هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) در درگیری در اکراین و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۲۰۱۵) برای متهم کردن ایران به نقض این قطعنامه، گمراه کننده و کاملا بی اساس است. جمهوری اسلامی ایران در چندین نوبت و از راه مکاتبات مختلف به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد همچون نامه مورخ ۱۷ اوت ۲۰۲۳ (S/۲۰۲۳/۶۱۰) این ادعاهای بی اساس و پوچ را رد کرده است.
ایروانی خاطرنشان کرد: همه این اتهامات ساختگی یک مرتبه دیگر رد می شود. شواهد ادعایی و به اصطلاح ضمیمه نامه که توسط آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده بعنوان «اطلاعات محرمانه» عرضه شده است، کاملا ساختگی و فاقد هرگونه اعتبار قانونی می باشد.
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: ایالات متحده نه تنها به دنبال گمراه کردن عمدی جامعه بین الملل است، بلکه به دنبال دستکاری مأموریت دبیرخانه سازمان ملل متحد تنها با هدف تأمین منافع سیاسی خود، باوجود نقض مداوم و قابل توجه قطعنامه ۲۲۳۱ است.
سفیر ایران در سازمان ملل اضافه کرد: ما بار دیگر تاکید می نماییم که درخواست مکرر و غیر موجه ایالات متحده از دبیرخانه برای انجام تحقیقات به اصطلاح نقض قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد مبنای قانونی می باشد. نه قطعنامه ۲۲۳۱ و نه تبصره مربوطه رئیس شورای امنیت (S/۲۰۱۶/۴۴) اجازه چنین مأموریت غیرقانونی را نمی دهد. ما مجدداً درخواست خویش را از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اجرای مجدانه مأموریت خود، همانطور که در یادداشت رئیس شورای امنیت (S/۲۰۱۶/۴۴) ذکر شده است، تکرار می نماییم.
ایروانی افزود: با عنایت به ماده ۱۰۰ منشور سازمان ملل متحد، دبیرخانه سازمان ملل باید در مقابل نفوذ اعمال شده توسط ایالات متحده و برخی کشورهای عضو که بد نیت عمل می کنند مقاومت کند و از مشروعیت بخشیدن به ادعاهای بی اساس و با انگیزه سیاسی که فاقد مدرک مناسب هستند، خودداری کند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: من همینطور می خواهم از این فرصت استفاده کنم و اتهامات بی اساس مشابهی را که بعضی از کشورهای عضو شورای امنیت در جریان جلسات توجیهی شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان های «حفظ صلح و امنیت اوکراین» و «تهدید» ضد کشورم مطرح نمودند، قاطعانه رد کنم. به صلح و امنیت بین المللی» که در ۲۱ و ۲۶ جولای، ۱۷ اوت و ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۳ (S/PV.۹۳۸۲، S/PV.۹۳۸۶، S/PV.۹۳۹۹، S/PV.۹۴۱۵) و همینطور اشاره ای بی جهت به ایران در بیانیه به اصطلاح مشترک ایالات متحده و برخی کشورها در ۳۰ اوت ۲۰۲۳ در مورد جمهوری دموکراتیک خلق کره.
ایروانی افزود: مجدداً تاکید می کنم که جمهوری اسلامی ایران پیوسته به تعهدات خود تحت مقررات بین المللی و منشور سازمان ملل متحد پایبند بوده و موضع روشن و ثابتی در برابر درگیری های جاری در اکراین دارد.


منبع:

1402/06/26
09:04:58
0.0 / 5
86
تگهای خبر: اتهام , دولت , قانون , متهم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام