رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس:

سالانه ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده باید از رده بیرون رود

سالانه ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده باید از رده بیرون رود

به گزارش خبرگزاری نام، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه برمبنای لایحه برنامه هفتم باید سالانه 500 هزار خودروی فرسوده از رده بیرون رود، اظهار داشت: 45 درصد از ناوگان حمل و نقل کشور فرسوده است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سمیه رفیعی با اشاره به وضعیت خودرو های فرسوده در سطح کشور، گفت: برمبنای آمارها از ۳۸ میلیون وسیله نقلیه کشور حدود ۱۷ میلیون معادل ۴۵ درصد فرسوده است. همین طور از ۱۲ میلیون موتور سیکلت درحال حرکت ۱۱ میلیون آن فرسوده است.
وی بیان کرد: در عرصه ناوگان عمومی کشور نیز ۸۰ درصد خودرو های این ناوگان فرسوده است. همه این آمارها در کنار آلایندگی بالا و مصرف سوخت وحشتناک خودرو های فرسوده و تلفات تصادفات رانندگی که ناشی از تردد خودرو های فرسوده است، حکایت از ضرورت ورود جدی به جایگزینی خودرو های فرسوده دارد.
رفیعی در ادامه با اشاره به تصویب قوانین «هوای پاک» و «ساماندهی صنعت خودرو» از طرف مجلس، متذکر شد: قانون گذار تدابیر مناسبی برای از رده خارج کردن خودرو های فرسوده دیده است که لازم است متولیان در این خصوص با اجرای دقیق قانون مشکلات این حوزه را مرتفع کنند. باید خودرو ها و موتورسیکلت هایی اسقاط شوند که امکان تردد داشته باشند، وگرنه اسقاط خودرو های متروکه بطور قطع نمی تواند اهداف قانون هوای پاک را محقق کند که دراین زمینه انتظار داریم متولیان تدابیر لازم را بیندیشند.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تأکید بر اینکه حق داشتن هوای پاک و خودروی ایمن از حقوق اصلی و مطالبات شهروندان است، اشاره کرد: با تصویب مجلس ورود خودرو های دست دوم به کشور علاوه بر خودرو های نو مجاز شده است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد جایگزینی خودرو های فرسوده با خودرو های نسل جدید و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در کشور باشیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت فراکسیون محیط زیست مجلس از ورود خودرو های برقی و هیبریدی، بیان کرد: امیدواریم با تدابیر دولت و ایجاد تسهیلات، اولویت واردات به این خودرو ها تخصیص یابد. در عین حال خودروسازان داخلی به ویژه خودروسازان تجاری کشور نیز باید به سمت تولید این دسته از خودرو ها بروند. حالا ۴۵ درصد ناوگان حمل و نقل کشور فرسوده است. باید در کلانشهرها خودرو های عمومی و موتورسیکلت های خدمات رسان هرچه سریع تر برقی شوند.

1402/06/12
15:10:19
0.0 / 5
320
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام