معاون وزارت امور خارجه خبر داد

ارائه تقاضای عضویت ایران در بانک بریکس

ارائه تقاضای عضویت ایران در بانک بریکس

به گزارش خبرگزاری نام، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اعلان اینکه عضویت ایران در گروه بریکس یک قدم بزرگی بود که ما خودمان را وارد جامعه جهانی نماییم و در این زمینه نقش آفرینی جدی تری داشته باشیم، اظهار داشت: ما درخواست کرده ایم که عضو بانک بریکس شویم.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، مهدی صفری سه شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی با اعلان اینکه یکی از اولویت های مهم دستگاه دیپلماسی کشور در دولت سیزدهم گسترش تعامل با همسایگان است، اظهار داشت: ما همزمان تلاش نموده ایم که روابط مان را با کشورهای حوزه آفریقا، آمریکای لاتین، شرق آسیا و دیگر نقاط جهان نیز گسترش دهیم.
وی افزود: علت این که در دولت سیزدهم بر روی گسترش تعامل و ارتباطات با همسایگان تاکید ویژه ای شده، این است که قبل از این ارتباطات ما با همسایگان در عرصه هایی همچون اقتصادی و در حوزه هایی مثل انرژی، حمل و نقل، ترانزیت و... بسیار ضعیف شده بود. در حقیقت می توان گفت این تعاملات از نقطه اوج به نقطه صفر رسیده بود. بطورمثال ما با کشوری قبل از این حدود شش میلیارد دلار تعاملات اقتصادی داشتیم ولی این رقم به ۱۲۰ میلیون دلار رسیده بود. در همین چارچوب دولت سیزدهم هنگامی که مسئولیت را برعهده گرفت، بر این مساله اصرار کرد که در عرصه سیاست خارجی گسترش تعاملات با همسایگان از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اعلان اینکه یکی از سیاست های دولت سیزدهم در عرصه دیپلماسی اقتصادی "ارزآوری" است، اظهار داشت: این مساله ای بود که سعی کردیم در جریان همکاریهای منطقه ای مان در امتداد تحقق این مساله گام برداریم.
صفری با اشاره به گسترش تعاملات تجاری ایران با منطقه اوراسیا اظهار داشت: در امتداد حضور جدی تر ایران در سازمان های منطقه ای، به عضویت کامل سازمان شانگهای درآمدیم و بتازگی همانطور که اعلام شده با درخواست ما برای عضویت در بریکس موافقت شده و به نظرم این یک قدم بزرگ است.
وی با اعلان اینکه در بحث همکاریهای منطقه ای، به گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری در کنار مسائل سیاسی و امنیتی توجه ویژه ای داریم و به صورتی تمرکز ما روی بخش اقتصادی بوده است، در رابطه با موضوع بریکس افزود: هم اکنون با پذیرش اعضای جدید از طرف این گروه، جهانی شدن بریکس بیشتر شده است و الان برخی از کشور در صف پیوستن به این گروه هستند و هر چه اعضای این گروه زیادتر شود بعد جهانی آن نیز افزایش می یابد.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اعلان اینکه گروه بریکس در ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی و... فعال است، اظهار داشت: بعد اقتصادی این گروه برای ما مهمست.
صفری در همین چارچوب اضافه کرد: در حاشیه جلسه زوهانسبورگ بلا فاصله بعد از آن که عضویت ما در این گروه اعلام شد، من با خانم روستوف، رییس بانک بریکس ملاقات کردم و تقاضای عضویت در این بانک را ارائه دادم.
وی افزود: در این جلسه خانم روستوف اظهار داشت که با ورود شما به بریکس، روند عضویتتان در بانک بریکس آسان تر خواهد بود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اعلان اینکه ما از رییس بانک بریکس دعوت کرده ایم به تهران بیاید تا در جریان این سفر روند عضویت ایران در این بانک را پیش ببریم، اظهار داشت: بانک بریکس مانند بانک سازمان کنفرانس اسلامی است و ما می توانیم از امتیازات مالی آن استفاده نمائیم و از این منابع مالی برای پیشبرد پروژه هایمان بهره برداری نماییم.
صفری افزود: باتوجه به ایجاد روابط ما با عربستان، روابط ما با سازمان کنفرانس اسلامی نیز تسهیل شده و می توانیم از بانک کنفرانس اسلامی استفاده نمائیم.
وی اظهار داشت: در چند روز آینده سفیر ایران در عربستان مستقر خواهد شد و با استقرار سفرا می توانیم استارت کارهای تجاری را بزنیم و برنامه هایمان را در این زمینه پیش ببریم.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از صحبت های خود با تأکید بر این که ما باید حضور خودرا در بخش اقتصادی سازمان شانگهای تقویت نماییم، اظهار داشت: در جریان اجلاس بریکس، روسای کشورها تاکید داشتند که می توانیم در قالب بریکس روابط دو جانبه مان را خصوصاً در عرصه های بانکی و ارتباطات مالی گسترش دهیم.
منبع:

1402/06/08
07:45:22
0.0 / 5
377
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام