عضویت ایران در بریکس چه منافعی برای این گروه به همراه خواهد داشت؟

عضویت ایران در بریکس چه منافعی برای این گروه به همراه خواهد داشت؟

به گزارش خبرگزاری نام، حسین امیرعبداللهیان اظهار داشت: تکثر همکاری با سازوکارهای متنوع بین المللی می تواند یک انتخاب مناسب و دارای منافع حداکثری برای کشورها باشد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز پنچ شنبه در مطلبی در صفحه اینستاگرام خود ضمن اشاره به عضویت ایران در گروه بریکس نوشت: خروج غیرقانونی آمریکار از برجام، جنگ اکراین و دیگر تحولات بین المللی اخیر به خوبی نشان داد که کارکرد ائتلاف های بین المللی سنتی گذشته که صرفاً مبتنی بر مبحث امنیت یا اقتصاد شکل گرفته بودند، گرفتار اختلال است؛ ازاین رو پیوند منافع ملی کشورها به فرجام و سرنوشت دیگران و یک ساختار بین المللی خاص، خطای راهبردی است. تکثر همکاری با سازوکارهای متنوع بین المللی می تواند یک انتخاب مناسب و دارای منافع حداکثری برای کشورها باشد. بنابراین بعضی از اعضای گروه بریکس علیرغم روابط خوب با غرب، همچنان به یک عنوان بازیگر فعال در این ساختار ایفای نقش دارند.
گروه بریکس بعنوان یک ساختار چندوجهی، تمایل زیادی برای نقش آفرینی مستقل و موثر در زمینه جهانی دارد و از این جهت می تواند یکی از اهداف مطلوب کشورمان برای پیگیری چندجانبه گرایی در کنار دیگر ائتلاف ها و ساختارهای مهم مانند شانگهای، اوراسیا، سیکا، آسه آن و... در زمینه ی سیاست خارجی و روابط بین الملل باشد.
همینطور فرصت حضور فعال در اجلاس سران بریکس، علاوه بر تقویت چندجانبه گرایی، می تواند زمینه تعقیب اهداف و توسعه دیگر راهبردهای کلان دولت در اجرای دیپلماسی پویا، مانند سیاست همسایگی را بیشتر از پیش فراهم سازد.
کشورهای گروه بریکس با جمعیت بیشتر از ۳ میلیارد نفر که ۴۰ درصد از جمعیت جهان است و برخورداری از مساحتی به اندازه یک سوم از کره زمین، از ظرفیت مهمی برای همکاری دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران برخوردار می باشند و متقابلا ظرفیتهای پرارزش کشورمان همچون موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک، منابع غنی انرژی، نیروی انسانی متخصص و کارآمد، پیشرفت های چشم گیر در زمینه های مختلف و ثبات پایدار سیاسی مورد توجه اعضای بریکس است.
در همین چارچوب، دولت سیزدهم برای نخستین بار درخواست رسمی عضویت ایران در گروه بریکس را ماهها پیش عرضه کرد و امروز جمهوری اسلامی ایران به همراه دو کشور همسایه عربستان سعودی و امارات متحده عربی و همینطور آرژانتین، مصرو اتیوپی به عضویت قطعی بریکس پذیرفته شدند.1402/06/02
22:00:54
0.0 / 5
295
تگهای خبر: بازی , دولت , قانون , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام