اسلامی مطرح كرد؛

اجرای سیاست درهای باز، نوآوری باز در صنعت هسته ای ایران

اجرای سیاست درهای باز، نوآوری باز در صنعت هسته ای ایران

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: با وجود هیاهوی به راه افتاده از فعالیت هسته ای ایران، شاهد اجرای سیاست درهای باز و نوآوری باز در سازمان انرژی اتمی ایران هستیم و این مهم نصب العین این سازمان است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان بازدید خبرنگاران از مرکز هسته ای شهدای خنداب، ضمن گرامیداشت هفته خبرنگار و عرض تبریک به همه فعالان عرصه رسانه اظهار نمود: شما فعالان رسانه در خط مقدم مقابله با روایتگری های ظالمانه ضد فعالیتهای صلح آمیز هسته ای کشورمان قرار دارید.
وی اضافه کرد: شما بعنوان بخشی از ملت ایران، همیشه توانسته اید افکار عمومی را به درستی تغذیه کنید و همینطور با کسانی که با تولید محتوای مورد نظر خودشان در صف اول افترا زنی به ایران قرار دارند، همواره مقابله کرده اید.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به این که باید چهره فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران در سطح جهان نمایان شود، اظهار داشت: برخی کشورها به دنبال نشان دادن چهره ای مخوف از برنامه هسته ای ایران در جهان هستند که این مساله ظرفیت بالای صنعت صلح آمیز هسته ای کشورمان را از حالت فنی خارج کرده و با سیاسی کردن این صنعت، شرایط را برای دفاع از آن سخت می کنند.
وی اضافه کرد: با وجود هیاهوی به راه افتاده از فعالیت هسته ای ایران، شاهد اجرای سیاست «درهای باز، نوآوری باز» در سازمان انرژی اتمی ایران هستیم و این مهم نصب العین این سازمان قرار گرفته است.
اسلامی خاطرنشان کرد: با یک برنامه ریزی دقیق و برای از بین بردن این هیاهو، پیشرفت و سرعت بخشیدن در همه برنامه ها را سرلوحه کار خویش قرار داده ایم تا شاهد تأثیرات این صنعت در زندگی مردم باشیم و بتوانیم جلوه ای از اقتدار ملی را نمایان سازیم.
وی اضافه کرد: خروجی رقم خورده از فعالیتهای سازمان انرژی ایران با همه تهدیدها، تخریب ها، خرابکاری ها و دیگر موارد، جلوه ای از باور و اعتقاد تک تک تلاشگران و دانشمندان ما در این صنعت است؛ در فضا و شرایطی سیاسی که برای فعالیت هسته ای ایران رقم زده اند، همکاران بنده با اعتماد به نفس و قدرت، وظایف خود را دنبال می کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان نمود: دشمنان ایران دنبال ایجاد رعب و ناامیدی بوده و هستند و با مطرح کردن مسائلی نظیر فرار مغزها و خالی شدن کشور از وجود متخصصان، به آن رنگ می دهند.
وی افزود: در حالی که تحت چنین تهاجم سیاسی و روانی قرار داریم؛ شاهد دستاوردهای جوانان کشور هستیم و الان و با تلاشهای متخصصان، سازمان انرژی اتمی ایران را از یک سازمان تحقیقاتی به یک مجموعه صنعتی تبدیل نموده ایم و تاثیر فعالیت ها را در جامعه خواهیم دید.
این عضو کابینه دولت سیزدهم در ادامه خاطرنشان کرد: در دوره فعلی این مساله مهم بود که برای ارتباط با زندگی مردم این سازمان صنعتی شود و کار خویش را به شکل تجاری سازی شده دنبال کند تا با تشکیل سازوکار مناسب و یک ریل گذاری هدفمند، اقدامات خود را به ثمر برساند. با عنایت به پتانسیل های موجود و در شرایط کنونی باید نتیجه اقدامات و دستاوردها به مردم کشورمان عرضه شود.
اسلامی در ادامه نشست صمیمانه با خبرنگاران حاضر در مرکز هسته ای شهدای خنداب به افق و چشم انداز ۲۰ ساله سازمان انرژی اتمی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: یک ریل گذاری و مسیر پرسرعت را برای تحقق اهداف صنعت هسته ای کشور به وجود آورده ایم؛ به صورتی که همه اقدامات در قسمت های مختلف سوخت هسته ای، انرژی، لیزر، پلاسما، پرتوها، محیط زیست، آب و خاک و دیگر موارد نشأت گرفته از یک تفکر منسجم و تحت تاثیر این چشم انداز است.
وی اضافه کرد: بر این اساس کار را از سال ۱۴۰۱ آغاز کردیم و توانستیم ۱۵۹ دستاورد دانشی را به ثبت برسانیم و این روند همچنان ادامه دارد.
اسلامی ضمن اشاره به این که به لحاظ کمی و کیفی به دنبال رونق اقتصاد هسته ای هستیم، اظهار داشت: در بورس های بزرگ دنیا، صنعت هسته ای یکی از صنایعی است که بالاترین تراز را دارد که تابحال ما از این امر مهم غفلت کردیم البته در نظر داریم در راه ویژه ای به اقتصاد هسته ای توجه خاص داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: با کاری پرسرعت و بر مبنای قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی توانسته ایم در زمینه غنی سازی، در ۱.۵ سال قبل به اندازه ۱۱ سال ظرفیت سازی نماییم و باید تاکید کنم که همینطور توانسته ایم تمامی سرفصل های صنعت را که برای ما مهم بوده است را فعال نماییم.
معاون رئیس جمهور در ادامه، با اشاره به اینکه در این راه و طبق تاکید مقام معظم رهبری لازم است در جهت جهاد تبیین حتما روایتی پیش دستانه از دستاوردها و تلاش صنعتگران ایرانی داشته باشیم، اظهار داشت: بعنوان مثال آب سنگین مرکز هسته ای خنداب امروز متقاضی فراوانی دارد چونکه با مصرف آن، متوجه کیفیت و خلوص بالای آن شده اند و به دنبال خرید آب سنگین ایران هستند.
وی اضافه کرد: مشتقات آب سنگین بسیار گران قیمت است و درحال تکمیل سرمایه گذاری در این زنجیره با ارزش افزوده بالا هستیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به بحث شناسایی و استخراج مواد پرتوزای هسته ای از معادن کشور با تکیه بر این که این سازمان در راه رونق اقتصادی معادن گام برمی دارد، اظهار داشت: در زمان ورود اینجانب به سازمان انرژی اتمی تنها ۲ معدن فعال داشتیم اما الان این تعداد به هشت معدن فعال رسیده است و سال آینده از تعداد ۲۰ معدن فعال گذر خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: در این راه سازمان انرژی اتمی ایران به مساله شکوفایی معادن توجه ویژه ای داشته است. البته باید دانست که معادن ما احتیاج به سرمایه گذاری دارند تا محصولات استخراج شده و مواد پرتوزا، فرآوری شوند.
وی در انتها خاطرنشان کرد: الان با روش های مختلف همچون روش جدید هیپ لیچینگ در همان محل معدن، مواد پرتوزا، عناصر همراه، کمیاب و نادر هم استخراج و فرآوری می شود. این سازمان با حداکثر توان به دنبال گره گشایی از وضعیت معادن کشور است و توسعه و رونق اقتصاد معادن که به توسعه اقتصاد مناطق مختلف کشور منجر خواهد شد را در دستور کار خود دارد.
در ادامه این مراسم مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ضمن تبریک روز خبرنگار و خوشامدگویی به اصحاب رسانه بابت حضور در مرکز هسته ای شهداب خنداب، به عرضه گزارشی در رابطه با فعالیتهای این مرکز در یک سال گذشته پرداخت.
منبع:

1402/05/27
02:43:00
0.0 / 5
367
تگهای خبر: برنامه , دولت , قاضی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام