وزیر كشور:

انتخابات نقطه قوت و برجسته جمهوری اسلامی ایران است

انتخابات نقطه قوت و برجسته جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش خبرگزاری نام، وزیر کشور اظهار داشت: انتخابات نقطه قوت و برجسته جمهوری اسلامی ایران است و دشمنان تلاش می کنند این فرصت بزرگ را از ملت ما بگیرند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، احمد وحیدی وزیر کشور در گفتگوی ویژه خبری با تشریح جزئیات قانون جدید انتخابات اظهار داشت: کسانی که مایل به شرکت در انتخابات هستند باید در فرایند پیش ثبت نام اقدام نمایند. پیش ثبت نامِ انتخابات مجلس از ۱۶ مرداد شروع می شود و اگر کسی اقدام نکند فرصت داوطلبی را از دست می دهد. در پیش ثبت نام مدارک تحصیلی، پایان خدمت برای آقایان، عدم سو سابقه و دو تابعیتی نبودن داوطلبان ملاک است. در نتیجه وقتی به ثبت نام نهایی برسیم این موضوعات را نخواهیم داشت و این گونه به داوطلبان واقعی رسیدگی خواهیم کرد.
وزیر کشور با تکیه بر این که انتخابات همواره مورد تاکید دلسوزان نظام است اظهار داشت: انتخابات نقطه قوت و برجسته جمهوری اسلامی ایران است و دشمنان تلاش می کنند این فرصت بزرگ را از ملت ما بگیرند.
وی اضافه کرد: بنابراین احتمالا آتشبارهای دشمن ضد انتخابات شروع خواهد شد و به هر ترتیبی تلاش خواهند کرد که با یأس پراکنی، حرف های نامربوط، شایعه پراکنی و شایعه سازی مردم را نسبت به حضور در انتخابات مردد کنند. البته همیشه تیرشان به سنگ خورده است و من فکر می کنم انتخابات پرشوری خواهیم داشت. دشمنان ما مخالف مردم سالاری هستند و البته به دروغ خودشان را طرفدار مردم نشان می دهند.
وحیدی در توضیح وضعیت پیشنهاد تناسبی شدن انتخابات هم اظهار داشت: تناسبی شدن انتخابات موضوعی بود که برای تهران پیشبینی شده بود و در نهایت مجلس شورای اسلامی آنرا حذف نمود. دو نگاه وجود دارد. بعضی نظام تناسبی را مثبت می دانند که می تواند عاملی برای حضور بیشتر گروههای و جریان های مختلف علاقه مند به مشارکت شود. به هر حال در نظام تناسبی درصدی از نمایندگان خویش را می توانند به مجلس بفرستند و این یک انگیزه بیشتری بوجود می آورد. مخالفین هم حرف های دیگری داشتند که در نهایت نتیجه این شد که فعلا در این دوره از قانون حذف شد. البته آن چه که در قانون پیشبینی شده بود نظام تناسبی مطلق نبود بلکه نظام تناسبی و تلفیقی از اکثریت بود و با عنایت به اشکالاتی که گرفته شد در نهایت کار به حذف آن منجر گردید.
وی در مورد مساله تبلیغات کاندیداها بخصوص در فضای مجازی بیان نمود: زمان و مدت تبلیغات تغییر چندانی نکرده است ولی پیشبینی شده است بر مبنای سیاست های ابلاغی رهبری انقلاب به صورت علی السویه امکانات در اختیار داوطلبان بخصوص افرادی که دارای امکانات مالی مناسبی نیستند، قرار بگیرد. البته چارچوب این تبلیغات و شیوه نامه های آن متعاقباً اعلام خواهد شد. قوانین تبلیغاتی در فضای مجازی و یا غیر مجازی از یک ضابطه واحدی تبعیت خواهد نمود. در این خصوص هم یک کارگروه تبلیغاتی ویژه ای شکل می گیرد تا برابر ضوابط عمل شود.
وزیر کشور در مورد انتخابات الکترونیکی و مراحل مختلف آن عنوان کرد: آن چه که مهم می باشد احراز هویت است که به صورت الکترونیکی صورت می گیرد. در مورد شمارش آرای الکترونیکی باید بگویم که پیچیدگی های آن بیشتر است.
وی افزود: بر این اساس یک هشتم صندوق های رای را به صورت هوشمند و برای این کار ایجاد می نماییم. در واقع تا یک هشتم انتخابات به صورت هوشمند می تواند صورت بگیرد که البته باید در این خصوص با شورای نگهبان به توافق برسیم ضمن آنکه این یک هشتم حداقل است و می تواند میزان آن هم افزایش یابد که آن هم باید به توافق با شورای نگهبان و تأیید آنها برسد.
وی اضافه کرد: از بدو امر کار انتخابات به صورت الکترونیکی صورت می گیرد. همچون همین مساله ثبت نام ها که به صورت الکترونیکی صورت می گیرد. همینطور تلاش داریم تا فرآیندهای دیگر انتخابات را یا به صورت کامل و یا دست کم بخشی از آنرا به شکل الکترونیکی انجام دهیم.
وحیدی در مورد رویکرد دولت در مورد تناسبی شدن انتخابات بیان نمود: برای تناسبی شدن انتخابات پیشبینی شده بود که این مورد در تهران صورت بگیرد که به علت ابهاماتی که وجود داشت نهایتا در مجلس آنرا حذف کردند.
وحیدی در مورد نقطه نظرات مخالفان و موافقان طرح انتخابات تناسبی متذکر شد: برخی نظام تناسبی را مثبت می دانند بنابراین گروه هایی هستند که بر مبنای آن علاقه مند به مشارکت بیشتر در انتخابات می شوند چون احساس می کنند درصدی از نمایندگان آنها وارد مجلس می شود. ضمن آنکه در این صورت میزان مشارکت هم افزایش خواهد یافت اما طرح تناسبی انتخابات دارای مخالفینی است که آنها هم برای خود نقطه نظراتی دارند و نهایتا فعلا این طرح در انتخابات سال جاری اجرا نخواهد شد. ضمن آنکه باید گفت آن چه که در طرح انتخابات تناسبی مطرح شده بود، در واقع تلفیقی از نظام تناسبی و اکثریتی بود و قرار نبود نظام تناسبی به صورت مطلق در کشور اجرا شود.
وزیر کشور در مورد زمینه سازی های قانون برای حضور و مشارکت حداکثری مردم بیان داشت: انتخابات دارای جایگاه برجسته ای در نظام ما است. حضرت امام خمینی (ره) در زمان جنگ و زیر بمباران های شدید حاضر نشدند حتی یک روز در انتخابات تأخیر ایجاد شود. همینطور مقام معظم رهبری در فتنه سال ۸۸ از بنیان های مردم سالاری و انتخابات در کشور دفاع کردند و جمهوریت نظام را برای همیشه تثبیت کردند. این نقطه قوت و برجسته جمهوری اسلامی است، هرچند دشمنان تلاش می کنند آنرا از ما بگیرند و اساسا در ۷ الی ۸ ماه مانده به انتخابات آنها همه تلاش خویش را انجام خواهند داد تا با شایع پراکنی وگسترش یأس و ناامیدی میان مردم، آنها را برای حضور در انتخابات دلسرد کنند. دشمنان که به دروغ خویش را طرفدار مردم نشان می دهند آنها را از حضور در انتخابات و تعیین سرنوشت خود محروم می کنند اما انتخابات پر شوری را خواهیم داشت.
وحیدی در مورد جایگاه احزاب و نقش آنها در قانون جدید انتخابات عنوان کرد: هم اکنون حدود صد و خرده ای حزب ملی و استانی شناسنامه دار داشته که در وزارت کشور ثبت شده اند. یکی از کارهای مهم احزاب حضور در انتخابات و تشویق هواداران خود جهت شرکت در انتخابات است. البته ما هم همه زمینه های حضور و مشارکت آنها را فراهم می نماییم. جلساتی هم با احزاب مختلف گذاشته شده است و امیدواریم با حضور گروه ها و احزاب مختلف به شور و نشاط در انتخابات کمک نماییم.
وی در ادامه اضافه کرد: ستاد انتخابات در وزارت کشور تابحال ۱۰ جلسه گذاشته و کمیته های تخصصی را ایجاد کرده است. همینطور کارگروه های مورد نظر در فرمانداری ها شکل گرفته و جلسات توجیهی لازم در استان ها و فرمانداری های آنها برگزار شده است بنابراین زیر ساخت ها در وزارت کشور خیلی مناسب و آماده یک شروع خوب است.
وحیدی در مورد اهمیت و نقش رسانه ها در انتخابات، عنوان کرد: رسانه ها یک رکن در همه امور و همچون در انتخابات هستند. امیدواریم رسانه ها فضای مثبت و پرنشاطی برای حضور مردم ایجاد کنند و اجازه دهند حرف های مثبت بهتر دیده و شنیده شود. هرچند تلاشهای دشمنان برای پیشگیری از حضور گسترده مردم و زمینه سازی برای عدم حضور آنها صورت می گیرد، اما منفعت مصلحت و وحدت ملی در گرو حضور انتخابات است و رسانه ها باید آنرا دنبال کنند.
وی ضمن اشاره به اهمیت انتخابات، عنوان کرد: همه داوطلبان در پیش ثبت نام شرکت نمایند و انشاالله برخلاف تلاشهای دشمنان انتخابات پرشوری خواهیم داشت. این انتخابات مظهر قدرت و منافع ملی ما در مقابل دشمنان بیرونی است. هرچند آنها می خواهند این قدرت را از ما بگیرند اما حتما مردم به تلاشهای دشمنان پاسخ منفی خواهند داد.

1402/05/02
08:06:53
0.0 / 5
458
تگهای خبر: ابلاغ , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام