بغداد:

تحریم های آمریکا مانع پرداخت مطالبات ایران است

تحریم های آمریکا مانع پرداخت مطالبات ایران است

خبرگزاری نام: خبرگزاری نام: وزیر برق عراق اصرار کرد که این وزارت مطالبات ایران را پرداخت کرده است اما تحریم های آمریکا مانع انتقال این اموال از بانک تی بی آی به ایران می شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، زیاد علی فاضل، وزیر برق عراق در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) با اشاره به کاهش صادرات گاز ایران به عراق اظهار داشت که "رایزنی های عمیقی با طرف ایرانی طی روزهای گذشته در این خصوص داشتیم."
وی اصرار کرد که وزارت برق عراق تمام طلب های گازی ایران را پرداخت کرده است اما مشکلات مربوط به بانک تی بی آی به علت تحریم های آمریکا مانع انتقال این مبالغ به ایران می شود.
بتازگی احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق مدعی شد: در صورتیکه درجه هوا به ۵۱ درجه رسیده است ایران بدون اطلاع قبلی صادرات گاز به عراق را متوقف کرد.
او گفت که نیروگاه های عراق حالا از کار افتاده است برای اینکه گاز کافی جهت راه اندازی آنها نداریم.
سخنگوی وزارت برق عراق اظهار داشت که به علت کاهش صادرات گاز از ایران، نیروگاه های المنصوریه، الصدر، جنوب بغداد، الرشید، التاجی، خور الزبیر و نیروگاه های دیگر تعطیل شده و یا فعالیت آنها محدود شده است.
موسی عنوان داشت: از جانب ایرانی درباب دلیل کاهش صادرات گاز سوال کردیم و پاسخ آنها این بود که بغداد به تهران بدهی دارد و باید آنرا پرداخت کند.
ائتلاف «چارچوب هماهنگی» عراق روز گذشته (یکشنبه) در اطلاعیه ای اصرار کرد که با گرم شدن هوا شهروندان عراقی با بحران نبود برق در ساعات مختلف روز رو به رو هستند.
در این بیانیه آمده است: پس از انجام تحقیقات و بررسی ها و مشخص شدن دلیلهای این بحران، از دولت عراق می خواهیم که بوسیله وزارت خارجه با طرف آمریکایی ارتباط برقرار کند و بدون هیچگونه تعلل و تاخیر بدهی های گازی بغداد به ایران پرداخت گردد.
چارچوب هماهنگی اصرار کرد که این پرونده نباید سیاسی شود تا نتایج منفی آن بر روی شهروندان عراقی منعکس نشود.
بتازگی متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه باتوجه به ادعای رسانه های دولتی عراق در خصوص اینکه این کشور تمامی بدهی خود به ایران بابت واردات گازی را پرداخت کرده است که حدودا مبلغ ۱۱ تریلیون دینار عراقی است، آمریکا چطور برای پرداخت این مبلغ به ایران چراغ سبز نشان داده است و آیا میان آمریکا و ایران مذاکراتی درباره ی این مساله انجام شده بود، اظهار داشت: در سیاست ما نسبت به ایران یا عراق تغییری ایجاد نشده است. دولت بایدن به اجرای تحریم های آمریکا مقابل ایران ادامه می دهد.
میلر افزود: آمریکا از سال ۲۰۱۸ برخی معافیت ها را با مشورت کنگره در نظر گرفت که به عراق اجازه می دهد مبلغ واردات برق از ایران را پرداخت کند. مطابق قوانین آمریکا، این مبالغ فقط می توانند برای تبادلات بشردوستانه و دیگر امور غیرقابل تحریم مورد استفاده قرار بگیرند. این پول فقط به طرف سوم تایید شده می رسد. مستقیما به ایران انتقال داده نمی شود و آمریکا همچنان بصورت موردی موارد استفاده از این پول ها را بررسی می کند.
اظهارات میلر در پی این مطرح می شود که احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق بتازگی اعلام نموده بود که کشورش پول گاز ایران را بطور کامل پرداخت کرده و این پول در بانک تجارت عراق است.
وی در گفت و گو با روسیا الیوم اضافه کرد: وزارت برق عراق همه بدهی عراق به ایران بابت واردات گاز از این کشور را پرداخت کرده است.
موسی اظهار داشت: این پول در صندوق امانی بانک تجارت عراق است، اما این بانک به علت تحریم های آمریکا در انتقال آن به دولت ایران با مشکل مواجه می باشد.
مجید چگنی، مدیرعامل شرکت گاز ایران نیز در حاشیه اولین همایش مقاوم سازی تأسیسات و تجهیزات تولید، انتقال و شبکه توزیع گاز طبیعی کشور و در جمع خبرنگاران با اشاره به تسویه بدهی گازی عراق به ایران، گفت: وزارت برق عراق همه مطالبات گازی ایران را پرداخت کرده و این بدهی حالا صفر است؛ اما بعضا، مشکلاتی برای انتقال وجه از بانک TBI عراق به ایران به وجود دارد.1402/04/20
10:03:21
0.0 / 5
414
تگهای خبر: پرونده , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام