عباسی :

اختلافات میدان گازی آرش رابه شکل دیپلماتیک ودوستانه حل خواهیم کرد

اختلافات میدان گازی آرش رابه شکل دیپلماتیک ودوستانه حل خواهیم کرد

به گزارش خبرگزاری نام، عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: ایران از حق مردمش در میدان گازی آرش نمی گذرد و در زمان لازم اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد، چونکه ما در میدان آرش سهم داریم ولی آنرا به شکل دوستانه حل می نماییم.فریدون عباسی دوانی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر و در مورد میدان گازی آرش، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از حق مردم خودش در میدان گازی آرش نمی گذرد و بموقع و در زمان لازم اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد، چونکه ما در میدان آرش سهم داریم ولی آنرا به شکل دیپلماتیک و دوستانه حل خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: سفارش می کنم حالا که مواضع سیاسی کشورها به سمت آرامش در حرکت است، آنها تحت تاثیر سیاست های استکبار جهانی که درحال خروج از منطقه است، قرار نگیرند.
عباسی ضمن اشاره به انتشار برخی مصاحبه های مشکل ساز در رسانه های کشورهای منطقه، تصریح کرد: لازم است در کشورهای منطقه از درج نظرات و برخی مصاحبه ها در مطبوعات و رسانه ها خودداری شود و با رجوع به میدان دیپلماتیک و کمک وزارت خارجه به حل و فصل اختلافات پرداخته شود و منافع همه کشورها را در نظر گرفته تا حول آن به مذاکره بپردازیم. توجه داشته باشیم که ما ملت های مسلمان و هم کیش و همسایه هستیم و اختلافات به وجود آمده به خاطر شیطنت های انگلستان در گذشته است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان حمایت کامل مجلس از وزارت نفت و دولت برای حل مشکل میدان گازی آرش، اظهار داشت: در مجلس نظرات کارشناسی و سفارش های خویش را برای حل مشکل میدان گازی آرش به وزارت نفت عرضه دادیم. درصورتیکه دولت به مصوباتی نیاز داشته باشد حاضر هستیم آنرا مانند قانون های راهبردی که در مجلس تصویب کردیم، با اولویت مورد بررسی قرار دهیم و دولت را در این حوزه حمایت خواهیم کرد.
نماینده حوزه انتخابیه کازرون و کوه چنار در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به ریشه مشکلات به وجود آمده در میدان گازی آرش، خاطرنشان کرد: با نگاه به منطقه خودمان ملاحظه می نماییم که پس از جنگ جهانی دوم، انگلستان به علت ضعفی که در دوران جنگ پیدا کرد و در نتیجه قدرت اقتصادی خویش را از دست داد، سیاستش در منطقه را تغییر داد. در نتیجه کشورهایی را شکل داد و محل هایی را برای مناقشه به وجود آورد.
وی افزود: در آن زمان دولت وقت ایران اقتدار لازم را نداشت بنابراین با تقسیم بندی هایی که انگلیسی ها انجام دادند، منطقه ای را میان ایران عربستان و کویت بعنوان محل مناقشه ای ایجاد کردند که بخشی از آن به همین حوزه انرژی آرش باز می گردد.


منبع:

1402/04/19
18:31:13
0.0 / 5
356
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام