در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی؛

رییس جمهور عازم آمریکای لاتین شد

رییس جمهور عازم آمریکای لاتین شد

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس جمهور صبح دوشنبه در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی و در امتداد تقویت روابط با کشورهای دوست و همسو عازم کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا در آمریکای لاتین شد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، رییس جمهور در سومین سفر خارجی خود در سال ۱۴۰۲ بامدادان دوشنبه بمنظور ارتقای سطح روابط با کشورهای دوست و همسو، در رأس یک هیأت عالی رتبه عازم آمریکای لاتین شد.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: این سفر به دعوت رییس جمهور محترم کشور دوست ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا به انجام می رسد. همچنانکه اطلاع دارید امروز کشورهای قابل توجهی در آمریکای لاتین هستند که می خواهند مستقل زندگی کنند.
رئیس جمهوری کشورمان با اعلان اینکه این ارتباط بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مستقل در آمریکای لاتین راهبردی است، اضافه کرد: موضع مشترک ما و این سه کشور ایستادگی در مقابل نظام سلطه و یکجانبه گرایی است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه ارتباطات خوبی سالهای اخیر بین ما و این کشورها برقرار شده است، اشاره کرد: یکی از حوزه های ارتباط بین ما و این کشورها علاوه بر حوزه سیاسی، همکاری و مناسبات اقتصادیست. ارتباط خوبی بین ما و این کشورها در عرصه های اقتصادی و تجاری وجود دارد. ما در عرصه انرژی با این کشورها ارتباط داشته و داریم.

رییس قوه مجریه کشورمان اشاره کرد: در این دو سال همکاری ما با این کشورها توسعه پیدا کرده است. ما در عرصه صنعتی و کشاورزی، علمی، فناوری و پزشکی و درمانی با این کشورها ارتباط و همکاری داریم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: همچون همکاریهای خوبی که در این سال ها برقرار شده است و همچنان ادامه دارد، صدور نیروی فنی-مهندسی جمهوری اسلامی است که این کشورها همیشه نسبت به نیروهای فنی-مهندسی ما اظهار تمایل کرده اند.
آیت الله رئیسی با اشاره به این که آمریکا لاتین ظرفیتهای بسیار خوبی دارد، اشاره کرد: امروزه به برکت انقلاب اسلامی و مردم عزیزمان ظرفیتهای بسیاری خوبی در جمهوری اسلامی داریم. تبادل این ظرفیت ها می تواند در راستای توسعه همکاریهای بین ما و کشورهای همسو و منطقه آمریکای لاتین نقش بسیار به سزایی داشته باشد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: این ارتباط حتما علاوه بر ارتباطات دوجانبه، ارتباطات بین المللی را هم در بر دارد. همکاری ها بین المللی خوبی بین ما و این کشورها (کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه) و اکثریت قریب به اتفاق کشورهای آمریکای لاتین برقرار است حتما این سفر می تواند نقطه عطفی در راستای ارتقای سطح روابط بین ما و کشورهای آمریکای لاتین باشد.
آیت الله رئیسی در آخر یادآوری کرد: سفرهایی زیادی از مقامات ارشد و دولتمردان و صاحبان سرمایه از این کشورها به ویژه قریب به ۲ سالی که دولت سیزدهم فعال بوده است؛ به جمهوری اسلامی انجام شده است. ما امیدواریم که این سفرها و تفاهم نامه هایی که میان جمهوری اسلامی ایران و این کشورها به امضا خواهد رسید یک گام مؤثری در راستای ارتقای روابط و توسعه همکاری ها بین ما و این کشورها باشد.


منبع:

1402/03/22
08:03:50
0.0 / 5
272
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام