یك عضو كمیسیون كشاورزی:

چرا مرغداران مرغ لاین پرورش نمی دهند؟

چرا مرغداران مرغ لاین پرورش نمی دهند؟

به گزارش خبرگزاری نام، یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی توجهی مسئولان نسبت به احیای نژاد مرغ ایرانی آرین، اظهار داشت: زمانی که مرغ لاین آرین مورد پسند مردم قرار گیرد خودبه خود تولید آن نیز افزایش پیدا خواهدنمود. اما مسئله دیگر این است که انگلیس حاضر به رهاکردن طعمه خود در ایران نیست.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در کشور ما مرغ به عنوان یکی از اقلام اصلی تامین کننده پروتئین در سبد کالای خانوارها شناخته می شود به همین خاطر، با عنایت به وضعیت تحریم ها و تأثیر بالای خوراک افراد بر سلامت جامعه، اهمیت خودکفایی کامل در تولید محصولات راهبردی مانند مرغ بیش از گذشته آشکار شده است.
ایران جزو معدود کشورهای دارنده «مرغ لاین» به نام «آرین» است که می تواند مبدأ تولید گوشت مرغ در کشور باشد، اما مرغداران عمدتا از این نژاد استفاده نمی کنند. «حیوانات لاین» به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص (اعم از دام و طیور) اطلاق می شود که متعلق به یک نژاد مشخص با خاصیت های ژنتیکی بطورکامل مشخص بوده و فقط با حیوانات خالص و هم نژاد خود آمیزش می کنند قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند.
گرچه تنها درصد کمی از مرغداران ایرانی از نژاد آرین برای پرورش مرغ گوشتی استفاده می کنند؛ اما بنا بر نظر خیلی از کارشناسان، این نژاد دارای جایگاه بسیار ویژه ای در پدافند غیرعامل کشور بوده و وجود آن به عنوان یک امتیاز بالقوه برای تامین نیازهای مرغداری های کشور به جوجه های اجداد سبب شده تا شرکت های خارجی نتوانند از اعمال فشارهای تحریمی بر صنعت مرغ ایران بهره گیرند.
بی توجهی کامل برخی مسئولان به مصالح کشور
از طرف دیگر، با عنایت به گذشت بیش از ۳ سال از دستور مقام معظم رهبری در خصوص احیای مرغ لاین آرین و همین طور ضرورت حفظ، ارتقا و تثبیت مرغ آرین تا حالا اقدام مؤثری در این خصوص صورت نگرفته است و به عبارتی می توان گفت تا حالا اقدامات دولت دراین زمینه نتیجه بخش نبوده است.
در همین راستا، علی اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم سمنان و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا، پیرامون اهمیت احیای مرغ لاین آرین بیان کرد: در این نژاد مرغ بصورت خاص تمام خاصیت های ژنتیکی و صفات موردنیاز برای صنعت مرغداری جمع آوری شده است.
تغییر ذائقه مردم از مرغ لاین آرین به مرغ های بزرگ انگلیسی
وی درباب تاریخچه مرغ لاین توضیح داد: با وجود این که در سالهای اول انقلاب در دهه ۶۰ از نظر تمام دنیا تولید مرغ لاین در ایران امر غیرممکنی بود ولی توانستیم مرغ نژاد آرین را در کشور تولید نماییم به شکلی که تا اواسط دهه ۷۰ بدون نیاز به واردات مرغ تمام بازار در اختیار مرغ لاین بود؛ اما در سال ۷۶ با تغییر سکان دولت و واردکردن مرغ راس انگلیسی و آمریکایی به سبد غذایی کشور، ذائقه مردم از مرغ لاین آرین به مرغ های بزرگ راس تغییر پیدا کرد.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با ابراز ناراحتی از مسئله تغییر ذائقه مردم نسبت به مرغ لاین بیان کرد: بهترین مرغ، مرغی طبیعی است که ضمن مصرف حداقل مواد افزودنی، وزن آن میان ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ گرم باشد؛ اما متأسفانه باگذشت زمان و با بهره گیری از تبلیغات و مطبوعات و غیره ذائقه مردم را به سمت مرغ بزرگ یا همان مرغ راس انگلیسی سوق داده اند.
چرا مرغداران مرغ لاین پرورش نمی دهند؟
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اعلان اینکه هم اکنون مرغداران کشور بنا به دلایلی همچون اختلاف در ضریب تبدیل مرغ ها حاضر به استفاده از مرغ نژاد آرین نیستند، تشریح کرد: ضریب تبدیل به مفهوم غذایی است که به مرغ داده می شود تا در مدت زمان معینی مرغ به وزن مشخصی برسد. ضریب تبدیل مرغ ایرانی ۱.۸ تا ۲ کیلوگرم و مرغ انگلیسی ۱.۵ تا ۱.۶ کیلوگرم است بدین سبب ۳۰۰ گرم اختلاف برای مرغداران در مقیاس بزرگ مقدار قابل توجهی می شود.
بی توجهی به مرغ لاین در پی منفعت طلبی مسئولان
وی عنوان کرد: بنا بر عقل منفعت طلبی تعدادی از مسئولان هر هزینه ای که برای مرغ لاین ایرانی شود نه فقط سودی ندارد؛ بلکه هزینه اضافه تلقی می شود؛ بنا بر این نسبت به تعدادی از اصلاحات برای کاهش هزینه های مرغ لاین برای مرغداران بی توجهی شده است.
ورود حیوانات وحشی به مرکز مرغ لاین آرین!
علیزاده درباب وضعیت بسیار اسفناک مرکز مرغ لاین آرین در بابل کنار توضیح داد: علاوه بر این که ساختمان های این مرکز در ۸ تا ۱۰ سال قبل فرسوده شده حتی در بعضی از نقاط آن حیوانات وحشی دیده می شود این در حالیست که این مجموعه باید برای جلوگیری از بیماریهای مختلف مرغ بطورکامل قرنطینه باشد.
بگفته این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تغییرات و گشایش هایی در راستای احیای مرغ لاین ایرانی انجام می شود؛ اما همان گونه که برای نابودی آن از سال ۱۳۷۶ تا ۱۴۰۰ طول کشید برگشت آن نیز زمان بر خواهد بود البته بازگشت به وضعیت قبل به سبب تغییرات زیاد زیرساخت ها خیلی مشکل است؛ اما این مساله با عزم ملی در خرید مرغ ایرانی آرین سرعت پیدا می کند.
نقش استفاده از مرغ درشت در کاهش رشد قد افراد
این نماینده مجلس با اعلان اینکه باید آرام آرام با کار فرهنگی و تبلیغاتی مسئله استفاده از مرغ لاین آرین به دغدغه عمومی تبدیل گردد، اظهار داشت: مردم باید بدانند مصرف مرغ ‎های سنگین وزن برای افراد بیماری زا است.
علیزاده با اشاره به این که به طورکلی هیچ بازاری را نمی توان با زور یا سرکوب ساماندهی کرد، گفت: زمانی که مرغ لاین آرین مورد پسند مردم قرار گیرد خودبه خود تولید آن نیز افزایش پیدا خواهدنمود. اما مسئله دیگر این است که انگلیس حاضر به رهاکردن طعمه خود در ایران نیست.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در آخر ابراز کرد: برگشت ذائقه مردم کشور نیازمند باور جامعه به این مسئله است که غذای ایرانی در مقایسه با خارجی بسیار سالم تر است و مصرف مرغ وارداتی و به طورکلی غذای خارجی در سالهای اخیر موجب افت سلامت جامعه، کاهش رشد قد و حتی نرخ باروری بانوان شده است.1402/03/21
10:19:26
0.0 / 5
287
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام