بهادری جهرمی:

نگاه اقتصادی دولت ثابت است ولی تاکتیک ها ممکن است تغییر کند

نگاه اقتصادی دولت ثابت است ولی تاکتیک ها ممکن است تغییر کند

به گزارش خبرگزاری نام، سخنگوی دولت ضمن اشاره به این که نرخ ارز شناور است ولی دولت آنرا مدیریت می کند، اظهار داشت: نگاه اقتصادی دولت ثابت است ولی تاکتیک ها امکان دارد تغییر کند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، عصر امروز سه شنبه ۱۶ خرداد در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: مطابق قانون اساسی اداره امور کشور با آرای عمومی است. از مقدمه قانون اساسی تا دیگر اصول آن، اصلی ترین سرمایه جمهوری اسلامی مردم است. چون مبنای نگاه انقلاب اسلامی است که در آن مردم اصلی ترین، مؤثرترین و قوی ترین عامل در پیشبرد امور و ارتقا و پیشرفت امور کشور هستند.
وی اضافه کرد: نگاه های رقیب و متفاوتی در داخل و خارج کشور وجود دارد که مثلا امکانات و ادوات و تجهیزات را عامل پیشرفت معرفی می کنند، اما امکانات نرم افزاری تقریبا جایگاهی در انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل نداشت، بلکه ایمان و امید اصلی ترین عواملی بود که به تعبیر رهبری انقلاب منجر به این شد که مردم نماینده به ظاهر قوی ترین اقتصاد و نیروی نظامی جهان که آمریکا بود و ژاندارم منطقه محسوب می شد را به زمین بزنند.
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: ما برای پیروزی در انقلاب و دفاع مقدس هزینه هم داده ایم و جانباز و اسیر و شهید داشته ایم اما نکته اینست که امکانات سخت افزاری و حقیقت های روی زمین در این حوزه عامل اصلی چه در پیروزی بر ارتش بعثی صدام و چه در پیروزی انقلاب نبود.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما نگاه و باور به مردم را گاهی کنار گذاشتیم و ادبیات دیگری مطرح کردیم، اظهار نمود: گاهی گفتیم کلید حل مشکلات سازش است و گام برداشتن در مسیری متفاوت، اما دیدیم که دهه اخیر که بعنوان یک دهه از دست رفته شناخته می شود، نتیجه اش در داخل که قرار بود رشد اقتصادی باشد به تورم بی سابقه در سده گذشته رسید.
وی اضافه کرد: این جنگ ۴۴ ساله ی دشمن ضد ما قرار بود ایمان مردم را کور کند و نشان دهد مسیر انقلاب ما ناکارآمد است؛ نتیجه این منازعه چه شد؟ آیا ایران منزوی شد؟ نه، نتیجه شد آزادی دیپلمات ایرانی از اروپا پس از پنج سال، نتیجه شد حضور ایران در پیمان های اقتصادی و نتیجه شد ارتباط با عربستان و کشورهای همسایه و جهان.
بهادری جهرمی با تکیه بر این که اظهار داشت: نتیجه آن چه که دشمن پارسال در کشور پیگیری کرد، به راهپیمایی باعظمت ۲۲ بهمن رسید و نشان داد که ایستادگی برابر تهاجم طرف مقابل همچنان از جانب مردم وجود دارد. نتیجه کاری که دشمن سال قبل انجام داد تا امنیت کشور به مخاطره بیندازد امروز به رونمایی از موشک هایپرسونیک رسیده است.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بدانیم که اگر مشکلاتی هم وجود دارد نباید شیرینی پیروزی ها و اقبالی که به دست آورده ایم را نادیده بگیریم.
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با اقدامات دولت برای پاسداشت حق اعتراض از جانب دولت، افزود: حق اعتراض در قانون اساسی ما به شرط آنکه بدون سلاح و بدون اختلال در مبانی اسلام باشد پذیرفته شده است. در این دولت از ابتدا موارد مختلف اعتراضات مسالمت آمیز بوده که نه تنها با آن مقابله نشد بلکه صدای معترضان هم شنیده شد. از کارگران گرفته تا معلمان که اجرای قانون رتبه بندی را مورد توجه قرار دادیم. در مورد بازنشستگان هم پس از اعتراض آنان دولت به دنبال حل مشکل آنان و برگزاری جلسه با نماینده بازنشستگان صورت گرفت.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه همه کشورها برای فعالیت سکوهای خارجی شرایطی دارند، اظهار داشت: از هر سکوی خارجی که در قالب قواعد فعالیت کند، استقبال می نماییم.
بهادری جهرمی همینطور در پاسخ به سؤالی در رابطه با استفاده فرزندان مقامات از اینترنت بدون فیلتر نیز، اظهار داشت: در مورد ادعای دسترسی (بدون فیلتر) فرزندان مقامات به برخی سکوها، چنین چیزی وجود خارجی ندارد، اگر دیده اید، به بازرسی ویژه رئیس جمهور اعلام کنید، برخورد خواهد شد.
سخنگوی دولت اظهار داشت: هنوز ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر تکلیف شده از دولت اسبق داریم که یک ریال برای انجام آن وجود ندارد، دولت از جیب خود آنها را تکمیل و تقدیم مردم می کند
وی تصریح کرد: بیشتر از یک سوم تورم در ارتباط با تورم مسکن است؛ علیرغم این مسائل و فشارها رئیس جمهور مطابق قانون خویش را مکلف به ساخت ۴ میلیون مسکن طی ۴ سال کرده است.
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: سیاست اصلاح نظام پرداخت یارانه ها نه سیاست دولت در بودجه ۱۴۰۱ که تکلیف مجلس در بودجه ۱۴۰۰ بود.
وی با اشاره به اینکه نرخ ارز شناور است ولی دولت آنرا مدیریت می کند، اظهار داشت: نگاه اقتصادی دولت ثابت است ولی تاکتیک ها امکان دارد تغییر کند.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی ما بیشتر از واردات است، اظهار داشت: بیشتر از ۵۰ درصد از منابع ارزی کشور توسط ۱۵ کشور همسایه تأمین می شود. منابع ارزی ما آرمانی نیست ولی زیاد است.
بهادری جهرمی در رابطه با احیای کارخانه ها نیز، اظهار داشت: دولت در این عرصه مصمم است، اما هنوز به حداکثر ظرفیت نرسیده و مشکلات به تدریج باید برطرف شود. رئیس جمهور بارها تاکید کردند که حتما نمایندگان مجلس یکی از بهترین مشاوران در تصمیم گیری هستند، اما تصمیم گیر نیستند.
وی در پاسخ به سوال یکی از ضرردیدگان مسکن مهر پردیس، خاطرنشان کرد: دولت قبل درِ پشتیبانی از ساخت و ساز را بست، عقب افتادگی بیشتر از ۱۰ ساله در حوزه مسکن داریم، این هم یکی از موضوع هایی است که دولت باید عقب ماندگی ۱۰ ساله آنرا جبران کند.
سخنگوی دولت در پاسخ به انتقاد در رابطه با عملکرد معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: نرخ رشد اقتصادی در حدود ۱۰ برابر نرخ رشد اقتصادی گذشته بوده است، نمی توانیم بگوییم چگونه نفت می فروشیم، رئیس بانک مرکزی یکی از کشورها به علت تعاملات با ایران به واسطه فشار آمریکا برکنار شد.
بهادری جهرمی تصریح کرد: طراحی گسترده ای برای هدایت نقدینگی به سمت حوزه های مولد پیشبینی شده است و همینطور طرح های پیشران گوناگونی هم برای هدایت نقدینگی پیشبینی شده است.


منبع:

1402/03/17
09:37:58
0.0 / 5
279
تگهای خبر: دولت , زندان , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام