آمریكا:

همچنان پیگیر دیپلماسی با ایران خواهیم بود

همچنان پیگیر دیپلماسی با ایران خواهیم بود

خبرگزاری نام: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اصرار کرد که این کشور همچنان پیگیر دیپلماسی با ایران خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و رئیس هیات مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات وین در گفتگویی با شبکه ان پی آر که مشروح آن در وبگاه این شبکه انتشار یافته است، در پاسخ به این پرسش که ایران تا چه اندازه به دست یابی به یک سلاح اتمی نزدیک است، اظهار داشت: پاسخ به این پرسش دو بخش دارد. اولی مسئله غنی سازی اورانیوم است و ما می دانیم و بصورت علنی هم گفته ایم که چند هفته با دست یابی به مقادیر کافی از این مواد فاصله دارند. اگر آنها تصمیم بگیرند که در حد تسلیحاتی غنی سازی کنند، به در اختیار داشتن مواد کافی برای یک بمب بسیار نزدیک خواهند بود. فکر می کنم مسئله بعدی این خواهد بود که چقدر طول خواهد کشید تا یک بمب و وسیله پرتاب آنرا داشته باشند. این اطلاعات محرمانه است و من نمی توانم به آن ورود کنم. اما ما بسیار بر بازدارندگی ایران از اتخاذ تصمیم غنی سازی در سطح تسلیحاتی متمرکز هستیم.
مالی در ادامه ادعا نمود که اگر ایران تصمیم بگیرد یک سلاح هسته ای داشته باشد، اورانیوم غنی شده مورد نیاز آنرا در مدت کوتاهی به دست خواهد آورد.
او همین طور باتوجه به اظهارات وزیر امور خارجه ایران در خصوص اینکه ایران هیچگاه بدنبال دست یابی به یک سلاح اتمی نبوده است و برنامه اتمی آن اهداف نظامی را دنبال نمی کند، اظهار داشت که طبق ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا، ایران در این مقطع زمانی تصمیمی برای دست یابی به یک بمب هسته ای ندارد.
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در صورتیکه دولت این کشور تاکید دارد دیپلماسی اولویت اول آن برای رسیدگی به مسئله هسته ای ایران است، با مطرح کردن اظهاراتی تهدیدآمیز اظهار داشت: ما بازدارنده هایی را به کار خواهیم بست تا برای آنها روشن نماییم که اگر به این نتیجه برسیم آنها درحال برداشتن گام هایی در امتداد تصمیم گیری برای دست یابی به یک سلاح هسته ای هستند، تمامی گزینه ها روی میز خواهند بود. اما ما همچنان پیگیر دیپلماسی خواهیم بود، چونکه فکر می نماییم قابل راستی آزمایی ترین و با دوام ترین راه برای جلوگیری از دست یابی ایران به یک بمب است.
او اضافه کرد: ترجیح ما یک گزینه دیپلماتیک است. من فکر می کنم که این راه موثرترین و با دوام ترین شیوه برای اطمینان یابی از این است که ایران به یک بمب دست پیدا نکند. ما یک مسیر معقول دیپلماتیک داریم. به بیان دیگر، رئیس جمهور(جو بایدن) گفته است که تمامی گزینه ها روی میز است. می توان تصور کرد که منظور او چیست. او به وضوح گفته است که گزینه نظامی روی میز خواهد بود. واقعا با گزینه ای که ترجیح می دهیم فاصله دارد اما هر کاری لازم باشد انجام خواهیم داد تا اطمینان پیدا نماییم که ایران به یک سلاح دست پیدا نمی نماید. امیدواریم که این مسئله را بوسیله دیپلماتیک حل نماییم و ما آماده درنوردیدن این مسیر هستیم.
اظهارات مالی درباره ی اهداف برنامه هسته ای ایران در حالی مطرح می شود که مقامات ایران قبل تر با تأکید بر حق مسلم مردم ایران از برخورداری از برنامه صلح آمیز هسته ای گفته اند که تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و برنامه هسته ای ایران اهدافی فقط صلح آمیز را دنبال می کند.
افزون بر این، آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گزارش های منظم خود از نظارت بر کارهای هسته ای ایران و راستی آزمایی آن، ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته ای ایران و انحراف مواد هسته ای را تایید نکرده است.
در ادامه این گفت و گو، رابرت مالی در پاسخ به اینکه باتوجه به اینکه آمریکا و ایران گفتگویی ندارند، مسیر معقول دیپلماتیک در این برهه به چه شکل است، اظهار داشت: آمریکا بدین سبب با ایران گفت و گو نمی کند و مذاکرات مستقیم ندارد، چون ایران نخواسته است که وارد این مسیر شود. اما ما در اوت گذشته بسیار به دست یابی به یک توافق نزدیک شده بودیم. در حقیقت، تمامی کشورهای مذاکره کننده با پیشنهادی که اتحادیه اروپا داده بود موافق بودند.
او ادعا کرد: ایران به آن توافق پشت کرد. ایران شرکت کنندگان در اعتراضات مسالمت جویانه را سرکوب کرد. به روسیه پهپادهایی را داد که در حمله بی رحمانه اش به اوکراین استفاده می نماید و برنامه هسته ای آن پیشرفت کرده است. بنابراین، تغییراتی رخ داده است.
وی در ادامه اظهار داشت که این تغییرات «مسلما» تلاش ها برای مذاکره با ایران را پیچیده تر می کند.
مالی در این جهت اظهار داشت: اما ایران می داند که اگر بخواهد این مسیر را طی کند، ما هم آماده خواهیم بود. بااینکه دیگر مسائلی را که با ایران داریم، نادیده نخواهیم گرفت. چه زندانی شدن شهروندان گوناگون آمریکایی در ایران باشد که برای آزادسازی شان درحال مذاکرات غیرمستقیم هستیم و چه دیگر تهدیدهایی باشد که ایران برای شهروندان و کارکنان نظامی ما در منطقه به وجود می آورد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جو بایدن با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۱ اعلام نمود که احیای توافق هسته ای را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است.
دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد.
مذاکرات احیای توافق هسته ای در سال ۲۰۲۲ با اعضای اصلی توافق و با حضور آمریکا در وین شروع شد. ایران و آمریکا بوسیله طرفین مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند و مذاکرات مستقیمی نداشتند.
با گذشت چند ماه، با وجود برخی گشایش های انجام شده، این مذاکرات به سبب برخی مسائل حل نشده متوقف گردید.
دولت آمریکا با توجه به این که می گوید دیپلماسی اولویت اول آن برای رسیدگی به مسئله هسته ای ایران است، در چند ماه اخیر با اتخاذ نگاهی مداخله جویانه درباره ی امور داخلی ایران و ادعای نقض حقوق بشر، همین طور ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین-ادعایی که از طرف مقامات ایران و روسیه رد شده است، گفته است که احیای برجام فعلا در دستور کار آن قرار ندارد.
دولت آمریکا در طول این مدت اهتمام کرده است ایران را مقصر مطرح کردن مسائل فرابرجامی در مذاکرات وین جلوه دهد و آنرا عامل مهمی در روند کند و ایجاد وقفه در مذاکرات جلوه دهد.
در صورتیکه مقامات ایران با انتقاد از این رویکرد آمریکا و شرکای غربی توافق اعلام نموده اند، در صورتیکه غرب اراده سیاسی لازم را نشان دهد، آماده نهایی کردن توافقی «خوب» در وین برای لغو تحریم ها هستند که در امتداد منافع ملت ایران باشد.
منبع:

1402/03/10
10:06:57
0.0 / 5
441
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام