پیشنهاد حسینی برای سپردن تطبیق سیاست های کلی قانون اساسی به شورای نگهبان

پیشنهاد حسینی برای سپردن تطبیق سیاست های کلی قانون اساسی به شورای نگهبان

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی پیشنهاد کرد تا همانگونه که تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی و قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است، تطبیق سیاست های کلی اصول قانون اساسی هم به شورای نگهبان سپرده شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سید شمس الدین حسینی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان نمود: در ایام پایانی سال سوم خدمت در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستیم؛ تجربه سه سال قبل به ما آموخته است که از وظایف اصلی نمایندگان، حفظ جایگاه مجلس در چهارچوب قانون اساسی و به فرموده امام و رهبری مجلس در رأس امور است.
وی ادامه داد: مطابق اصول ۹۴ و ۹۶ قانون اساسی تشخیص عدم تعارض مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی بر عهده اکثریت همه اعضای شورای نگهبان است. آنچه حالا شاهد آن هستیم تراضی امر نظارت بر مصوبات مجلس بین شورایعالی نگهبان و هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام است. پیشنهاد می نماییم همانگونه که تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی و قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است، تطبیق سیاست های کلی اصول قانون اساسی هم به شورای نگهبان سپرده شود. تجربه قوانین بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ پیش روی ما است و با سازوکار فعلی تراضی نظارت رسیدگی به مصوبات مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم با دست اندازی ها و دست اندازهای فراوان مواجه خواهد شد.
نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی در مورد واقعه رخ داده در روستای دانیال حوزه انتخابیه اش، خاطرنشان کرد: تصمیم بموقع رئیس مجلس و حضور سریع و مسئولانه همکاران کمیسیون امنیت ملی در سلمانشهر و تحقیق دقیق و میدانی ایشان شایسته تقدیر است، اما در این خصوص لازم است دو امر انجام شود؛ نخستین اقدام عاجل در برخورد با مسببان و عاملان کشته شدن مرحومان میرزاعلی دانیال کناری و سیامک دانیال کناری و مجروح شدن چند تن دیگر از اهالی روستا است. همینطور انتظار می رود گزارش گروه تحقیق کمیسیون امنیت ملی خطاب به دستگاههای ذیربط مانند فراجا، قوه قضاییه و سازمان اوقاف هر چه سریع تر مبنای عمل قرار گیرد و نتیجه آن اعلام گردد.
حسینی در در مورد مسائل حوزه انتخابیه اش خطاب به مسؤلان ذی ربط اظهار داشت: شایسته است وزیر راه و امور اقتصادی مصوبه هیأت وزیران در خصوص کنسرسیوم آزادراه چالوس، عباس آباد، تنکابن و رامسر را اجرایی کنند.
منبع:

1402/02/18
15:26:19
0.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام