هلگا اشمید:

در قبال حفظ برجام مسئولیت داریم

در قبال حفظ برجام مسئولیت داریم

به گزارش خبرگزاری نام معاون معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه در رشته توییتی از طرفین برجام خواست تا برای حفظ توافق هسته ای تلاش كنند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، هلگا اشمید، معاون معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه در رشته توییتی نوشت: من نشست كمیسیون مشترك برجام را سرپرستی كردم. قویا می خواهم كه توافق هسته ای با ایران اجرا شود تا اثر روند منفی كنونی تغییر كند. ما مسئولیت مشتركی برای حفظ برجام داریم. از همه خواسته شد كه به مقامات خود گزارش دهند كه حفظ برجام مستلزم تلاشهای راسخ طرفین توافق است.
اشمید همینطور با اشاره به پیوستن شش كشور اروپایی به اینستكس نوشت: ما همینطور تصمیم اخیر شش كشور اروپایی در خصوص پیوتستن به سازوكار مالی اتحادیه اروپا با ایران (اینستكس) را گرامی داشتیم.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، دوازدهمین نشست كمیسیون مشترك برجام پایان یافت. این نشست بر خلاف نشست فوق العاده در مرداد ماه، نشستی عادی به حساب می آید و دستوركار آن مربوط به تعهدات هسته ای و لغو تحریم هاست.
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و هلگا اشمید معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جانب ایران و ۱+۴ این نشست را سرپرستی كردند.
كاهش تعهدات برجامی ایران در حالی انجام شد كه شركای اروپایی برجام، بعد از خروج یك جانبه آمریكا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ و بازگشتن تحریم های آمریكا ضد ایران، در اجرای تعهداتشان در خصوص انجام دادن اقداماتی در جهت كاهش تأثیر تحریم های اقتصادی آمریكا بر ایران، تعلل كرده اند.
ایران در اردیبهشت ماه سال جاری اعلام نمود كه به دنبال این تعلل، تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را در چند گام تعیین شده می كاهد.
فو كونگ، مدیركل دپارتمان كنترل تسلیحات و خلع سلاح وزارت خارجه چین روز جمعه بعد از نشست كمیسیون مشترك برجام با اشاره به اینكه بعضی از اقدامات امكان دارد به افزایش تنش ها منجر شود، اظهار داشت: تمامی كشورها باید از اتخاذ اقداماتی كه باعث تشدید پیچیدگی مسائل می شوند، اجتناب كنند.
او همینطور در نشست كمیسیون مشترك برجام اظهار نمود كه طرفین اروپایی در مورد فعال كردن مكانیسم ماشه صحبتی نكرده اند.
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی بعد از آخر نشست كمیسون مشترك برجام در توییتی نوشت: آخرین نشست كمیسیون متشكر برجام در سال ۲۰۱۹ ثابت كرد كه علیرغم تمامی سختی و تفاوت ها، تمامی طرفین در حمایت و تعهداتشان نسبت به برجام متعهد هستند. این نتیجه اصلی گفت وگوهای امروز است.
همینطور پیش هم وزارت امور خارجه فنلاند با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود كه این كشور به همراه بلژیك، نروژ، سوئد، دانمارك و هلند به اینستكس یا همان سازوكار ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران می پیوندند.
در این بیانیه آمده است: در جهت تداوم حمایت اروپا از توافق هسته ای و كوشش برای اجرای بخش اقتصادی این توافق و به منظور تسهیل تجارت مشروع اتحادیه اروپا با ایران، ما آماده هستیم تا در سازوكار ویژه مالی اتحادیه اروپا شریك شویم.
اینستكس سازوكار ویژه ای است كه انگلیس، فرانسه و آلمان در ماه ژانویه در كوشش برای ادامه اجرای برجام و حفظ كانال مالی با ایران باوجود تحریم های آمریكا، آنرا راه اندازی كردند. این سازوكار از ماه ژوئن جهت استفاده تمام اعضای اتحادیه اروپا در دسترس قرار گرفته است.
انتهایپیام


1398/09/15
21:44:58
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام