جلسه شورای عالی مسكن

رئیسی: اگر بانکی به تعهداتش در نهضت ملی مسکن عمل نکرده باید پاسخگو باشد

رئیسی: اگر بانکی به تعهداتش در نهضت ملی مسکن عمل نکرده باید پاسخگو باشد

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس جمهور در جلسه شورایعالی مسکن بعد از عرضه گزارش هایی در رابطه با عملکرد وزارت خانه ها، استانداری ها و بانکها در زمینه اجرای طرح نهضت ملی مسکن وزرای کشور، اقتصاد، راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه را مامور رسیدگی به کوتاهی های احتمالی و تسریع روند اجرای این طرح کرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در ششمین جلسه شورایعالی مسکن که بامداد امروز پنج شنبه در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، مسکن را اهم مسائل کشور و مهم ترین دغدغه مردم دانست و تاکید کرد: دولت تأمین مسکن را با تلاش مضاعف و بی وقفه پیگیری می کند.
رئیس جمهور با تکیه بر پیگیری جدی اجرای مصوبات جلسات در ارتباط با تولید مسکن برپایه یک زمان بندی مشخص، زمین را اصلی ترین مسأله در تأمین مسکن دانست و ضمن اشاره به قانون واگذاری اراضی دستگاه ها برای ساخت مسکن مورد نیاز در کشور عنوان کرد: برخی دستگاه ها عملکرد خوبی در واگذاری اراضی داشته اند، اما برخی دیگر باید نسبت به اجرای قانون تسریع نمایند و پاسخگو باشند.
رئیسی در این نشست ۳ ساعته که رئیس بانک مرکزی و مدیران عامل بانکها هم در آن حضور داشتند، ضمن استماع گزارش عملکرد بانکها در تأمین مالی پروژه های مسکن، خاطرنشان کرد: برپایه قانون باید ۲۰ درصد تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن تخصیص یابد و اگر بانکی به قانون عمل نکرده باید در این خصوص پاسخگو باشد.
رئیس جمهور اظهار داشت: اگر بانکی به جای پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن، این ثروت را صرف کارها و سرمایه گذاری های کاذب کرده، نمی توان از آن گذشت، ولی اگر ظرفیت و توان مالی کافی برای پرداخت تمام تسهیلات مقرر در قانون نیست، وزارت اقتصاد اصلاح قانون را از راه مجلس پیگیری کند تا مدیران متهم به قانون گریزی نشوند.
رئیسی، زمین و مصالح ساختمانی را مهم ترین عوامل گرانی مسکن دانست و ضمن اشاره به تدبیر دولت برای تأمین زمین در جهت کاهش هزینه ها، وزیر صمت را مأمور کرد از راه رایزنی با تولیدکنندگان سیمان و فولاد، بستر لازم برای تأمین این مصالح با قیمت مناسب جهت ساخت مسکن را فراهم آورد.
رئیسی ضمن اشاره به عملکرد استانداران در پیگیری سیاست های دولت در حوزه مسکن خواهان پاسخگویی آن دسته از استان هایی شد که مأموریت خویش را به درستی انجام نداده اند و اظهار داشت: وزرای کشور و راه و شهرسازی موظف می باشند در اسرع وقت یک گروه بازرسی به استان هایی که طبق گزارشات موجود عملکرد ضعیفی در این عرصه داشته اند، اعزام کنند تا مبحث را با دقت مورد بررسی قرار دهند.
«تسهیل و اولویت بخشی در صدور مجوز ساخت و ساز»، «سرعت بخشی به راه اندازی مسکن روستایی» و «اعتبارزدایی از اسناد عادی» از دیگر تأکیدات رئیس شورایعالی مسکن در این نشست بود.
رئیسی همینطور از ضرورت جذب سرمایه بخش خصوصی در حوزه ساخت مسکن هم سخن گفت و وزرای راه و اقتصاد و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد ظرف یک ماه، راهکارهای تأمین مالی اجرای قانون جهش تولید مسکن را در جهت تسریع در تحقق وعده دولت بررسی و به شورایعالی ارائه نمایند.
رئیسی اظهار داشت: مسکن دغدغه جدی کسانی است که خانه ندارند و اجاره نشین هستند و تأمین سرپناه برای نیازمندان توسط متولیان حل مشکل مسکن و رفع نگرانی مردم، از طریق های تقرب به خداوند است. اساسا بدانید اگر به وظایف خود در این حوزه عمل نماییم امیرالمؤمنین علی(ع) هم شادمان می شوند.
در جلسه امروز شورایعالی مسکن که استانداران سراسر کشور هم به صورت ویدئو کنفرانس در آن شرکت داشتند، گزارشی از پیشرفت پروژه نهضت ملی مسکن و عملکرد بانکها در تأمین مالی این پروژه ها و کارنامه دستگاه ها و استانداری ها در تأمین زمین عرضه شد.
در این جلسه علاوه بر بررسی مصوبات گذشته، بسته پیشنهادی ۱۴ گانه جدیدی در حوزه های تأمین مالی و کمک به دهک های یک تا چهار، تأمین مصالح ساختمانی و جانمایی شهرک های جدید در نوار ساحلی جنوب کشور با رویکرد اقتصاد دریامحور مطرح و بررسی گردید.
منبع:

1402/01/24
16:33:08
0.0 / 5
380
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام