در ضیافت افطار با نمایندگان اصناف، اتحادیه ها و بازاریان

رئیسی: به رغم تحریم ها ذخایر ارزی کشور خوب و قابل اتکا است

رئیسی: به رغم تحریم ها ذخایر ارزی کشور خوب و قابل اتکا است

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس جمهور پشتیبانی از اتحادیه ها و اصناف را سیاست اصولی دولت مردمی دانست و بر مشارکت موثر بخش خصوصی در اقتصاد بعنوان راهکار اساسی تحقق شعار سال تاکید نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی عصر شنبه در نشستی صمیمی با تعدادی از نمایندگان اصناف، اتحادیه ها و بازاریان که با ضیافت افطار پایان یافت، پشتیبانی از اتحادیه ها و اصناف را سیاست اصولی دولت مردمی دانست و بر مشارکت موثر بخش خصوصی در اقتصاد بعنوان راهکار اساسی تحقق شعار سال تصریح کرد.
رئیس جمهور با تجلیل از نقش مهم و موثر اصناف در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب، از مبارزات پیش از انقلاب تا دوران دفاع مقدس و زمان تحریم های ظالمانه دشمن، خاطرنشان کرد: به اعتقاد دولت مردمی امور در ارتباط با تولید و توزیع و نظارت بر اصناف باید به اتحادیه ها واگذار شود و دولت صرفاً نقش حمایتی و هدایتی داشته باشد.
دکتر رئیسی اصناف و اتحادیه ها را بهترین ناظران بر فعالیت اصناف دانست، به شرط آنکه اتحادیه ها با نظارت متعهدانه خود نخستین مدعی تخلفات هم صنفان خود بوده و حقوق و منافع مصرف کننده و تولید کننده را توامان مدنظر داشته باشند.

رئیس جمهور با اشاره به اظهارات برخی از سخنرانان در این جلسه در رابطه با اهمیت مقابله مؤثر با دلالی و واسطه گری، خاطرنشان کرد: اعتقاد راسخ داریم که دست جریان دلالی باید از نظام تأمین و توزیع قطع شود و باور داریم که خود تشکل های صنفی بهتر از هر کس دیگری می توانند در این جهت ایفای نقش کنند.
رئیسی همینطور با اشاره به درخواست های مطرح شده برای پرهیز از قیمت گذاری های دستوری، اشاره کرد: آنچه در سیاست های دولت محوریت دارد پیشگیری از اجحاف به تولیدکننده و مصرف کننده است و میدان دادن به اتحادیه ها و اصناف می تواند علاوه بر تنظیم بازار و پیشگیری از وارد شدن اجحاف به هر یک از ارکان تولید و مصرف، سبب برخورد موثر با واسطه ها بعنوان برهم زنندگان نظام تأمین و توزیع هم بشود.
رئیس جمهور همینطور قاچاق کالا را سبب وارد آمدن ضربات مهلک بر پیکر تولید، اشتغال و اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: مقابله با قاچاق کالا باید از مبدأ صورت گیرد و البته در این راه هم تشکل های صنفی می توانند با انضباط بخشی به واردات، صادرات و نظام تأمین و توزیع، سهم مؤثری در پیشگیری از توزیع کالای قاچاق در بازار داشته باشند.
دکتر رئیسی همینطور با اشاره به طرح درخواست استمهال تسهیلاتی که تولیدکنندگان بعد از آغاز اجرای طرح مردمی شدن یارانه ها دریافت کرده بودند، افزود: استمهال این تسهیلات و هم تأمین سرمایه در گردش برای تولیدکنندگان از موارد قابل بررسی است که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت آنرا پیگیری خواهند کرد.

رئیس جمهور با اعلان اینکه علیرغم همه تحریم ها و دشمنی ها ذخایر ارزی کشور خوب و قابل اتکا است، تخصیص بموقع ارز و ثبات قیمت آنرا همچون مسائل مهمی دانست که دولت باید در این دو زمینه از تولید و تأمین کنندگان کالاهای اساسی و مواد اولیه حمایت کند.
رئیسی در قسمت دیگری از سخنانش با اعلان اینکه سامانه های نظارتی جایگزین اتحادیه ها و اصناف نخواهند بود، بلکه امکانی برای تسهیل جمع آوری، جمع بندی و عرضه اطلاعات هستند، خاطرنشان کرد: مسئولیت اصلی در عرصه نظارت بر فعالیتهای اقتصادی بر عهده نیروهای انسانی کارآمد و صاحب تجربه ای است که در میدان عمل آب دیده شده و مورد اعتماد اصناف قرار گرفته و اینک بعنوان نماینده اصناف و مشاغل مختلف به عضویت اتحادیه های صنفی درآمده اند.
رئیس جمهور همینطور از نقش آفرینی مثبت بسیج اتحادیه ها و اصناف در جهت کوشش برای ایجاد زنجیره امین تأمین و توزیع کالا تقدیر کرد.
در این جلسه که علاوه بر جمع زیادی از اعضای اتحادیه ها و اصناف، رئیس کل بانک مرکزی و وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی هم حضور داشتند، دکتر فرزین در سخنانی با تشریح تلاشهای بانک مرکزی برای تسهیل و تسریع ثبت سفارش و تخصیص ارز به متقاضیان، اظهار داشت که بزودی زمان ثبت سفارش تا تخصیص ارز از حدود ۴۰ روز فعلی به ۷ تا ۱۰ روز کاهش خواهد یافت.
در این جلسه که ۱۶ نفر قبل از رئیس جمهور به ایراد سخن پرداختند، علاوه بر رئیس اتاق اصناف ایران، رؤسای اتحادیه تولیدکنندگان نان های حجیم، اتحادیه مرکزی مرغداران تخم گذار، بنیاد ملی گندم کاران، اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای، اتحادیه طیور، اتحادیه خواربارفروشان، اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، اتحادیه مشاوران املاک، یکی از اعضای هیئت عالی نظارت بر اصناف، قائم مقام اتحادیه مرغداران گوشتی، نماینده کارآفرینان برتر زنان، هماهنگ کننده اتحادیه های در رابطه با بانوان و نماینده انجمن های صنفی گاوداران ایران در سخنانی به تشریح دیدگاه ها و مطالبات صنف خود پرداختند.
اجرای صحیح همه الزامات طرح مردمی سازی یارانه ها، تأمین بموقع ارز مورد نیاز واردات نهاده های دامی، دریافت پول نهاده های دامی به شکل مدت دار، کمک به بهبود و ارتقای شیوه های تولید، واگذاری نظارت بر تولید و توزیع به تشکل های صنفی، اعطای مشوق های صادراتی برای تولیدات خانگی و روستایی، افزایش سهم کشاورزی در بودجه و برنامه ریزی، ایجاد پوشش تأمین اجتماعی برای کشاورزان، صیانت از اراضی کشاورزی، پرداخت بموقع مطالبات گندمکاران، اصلاح، یکپارچه سازی و مدرن سازی نظام توزیع، تقویت و روزآمدکردن نظارت بر نظام تأمین و توزیع، حذف واسطه ها و دلالان و بهره گیری بیشتر از تجارب فعالان اقتصادی و بخصوص اعضای اتحادیه ها و اصناف در تصمیم گیری های اقتصادی همچون مسائل مطرح شده از جانب اعضای تشکل های صنفی اقتصادی در این جلسه بود.
منبع:

1402/01/20
11:38:43
0.0 / 5
382
تگهای خبر: برنامه , دولت , فروشگاه , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام