بازدید معاون اجرائی رییس جمهوری از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

بازدید معاون اجرائی رییس جمهوری از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

خبرگزاری نام: معاون اجرائی رییس جمهوری در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر حاضر و از فعالیت ها و خدمات این ستاد به مسافران نوروزی بازدید نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت محسن منصوری معاون اجرائی رییس جمهوری از دبیرخانه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نوروز ۱۴۰۲ بازدید کرد.
این بازدید با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور و رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همین طور استانداران، دبیران ستاد اجرائی خدمات سفر استانها، نمایندگان وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، جمعیت هلال احمر، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان اورژانس کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان اوقاف و امورخیریه، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، پلیس راهور ناجا و کانون جهان گردی و اتومبیل رانی در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری بصورت ویدئوکنفرانس انجام شد.
کاهش ۳۵ درصدی تلفات جاده ای در قزوین
استاندار قزوین با اعلان اینکه با کوشش های انجام شده شاهد کاهش تصادفات و کاهش ۳۵ درصدی تلفات جاده ای نسبت به سال قبل بوده ایم اضافه کرد: امسال علاوه بر افزایش اقامت بازدید از جاذبه های استان ۶۳ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.
او به تجربه سال قبل ایجاد گروههای جهادی برای همیاری پلیس و رتبه نخست در کشور اشاره نمود و افزود: امسال نیز در نقاط حادثه خیز ۳۵ اکیپ با تجهیزات کامل در مسیرهای مواصلاتی بصورت تمام وقت استقرار دارند.
او با اشاره به جریمه کردن عدم فاصله طولی در مسیرها به عنوان تجربه ای جدید، اضافه کرد: این جریمه توسط گروههای جهادی و پلیس اعمال می شود و تا کنون بیش از دو هزار ج یمه انجام شده است. این کاررکه می تواند منجر به مدیریت سرعت نیز شود در صورت این که تجربه خوبی باشد در آینده تسری پیدا می کند.
افزایش ۱۴ درصدی بازدید از اماکن تاریخی در فارس
ایمانیه استاندار فارس با اعلان اینکه این استان قطب گردشگری کشور شمرده می شود به افزایش ۱۴ درصدی بازدید از اماکن تاریخی این استان اشاره نمود و اضافه کرد: این استان بیشترین آمار بازدیدکننده اماکن تاریخی را به خود اختصاص داد. زیارت حرم های مطهر، حافظیه، تخت جمشید، سعدیه ارگ کریم خان و پاسارگاد به ترتیب بیشترین بازدید کننده را داشتند.
اسکان در تمامی مدارس، بافت گردی و قدم زنی در بافت تاریخی شیراز برای مقابله با هجمه هایی که در درباره ی از بین بردن بافت تاریخی شیراز طی ماه های گذشته انجام شده بود، پرداخت تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی برای خرید از ۷۰ غرفه های صنایع دستی مستقر در حافظیه، توزیع هفت هزار روسری بصورت رایگان، احرای برنامه های فرهنگی در حرم ها، استقرار ۵۶ «کمپین شصت سی» در سی کیلومتری ورودی شهرها بمنظور کاهش خواب آلودگی از دیگر نکات یاد شده استاندار فارس بود.
او با اعلان اینکه در جاده های برون شهری ۳۳ فوتی کم تر از سال قبل داشتیم، افزود: شیراز پس از کرمان بیشترین کاهش را نسبت به سال قبل داشت.
ایمانیه با اشاره به این که بسیاری جاده ها و نقاط حادثه خیز شناسایی و اقدامات لازم صورت گرفت، اظهار امیدواری کرد با افزایش بودجه امسال کارهای بیشتری در رفع نقاط حادثه خیز انجام گیرد.
وجود ۹۵ هزار ویلا در استان مازندران برای میزبانی از گردشگران
سید محمود حسینی پور استاندار مازندران نیز در این نشست بوسیله ویدئوکنفرانس در سخنانی اظهار داشت: استان مازندران از دیرباز مقصد گردشگری بوده و در طول سال میزبان گردشگران است. بیش از ۹۵هزار ویلا در این استان در روزهای مختلف سال میزبان گردشگران هستند و حتی در نوروز در برخی از شهرها تا پنج برابر جمعیت یک استان شاهد حضور گردشگران هستیم.
او اضافه کرد: ۲۱ درصد جمعیت کشور با فاصله ۳ ساعت به استان مازندران می رسند و این استان به عنوان تنفس گاه کشور قلمداد می شود بدین جهت ما با حجم انبوهی از گردشگران هستیم. امسال اجازه ندادیم حتی یک نفر به عنوان مسافر در نوروز در خیابان شب خوابی داشته باشند، مسافران نوروزی در اماکن مختلف مانند مدارس اسکان داده شدند.
حسینی پور اضافه کرد: تامین ارزاق عمومی همچون گوشت و مرغ با قیمت مناسب یکی از با اهمیت ترین اقدامات در نوروز امسال بود این در حالیست که موضوع کاهش ترافیک در جاده های اصلی ورودی به استان اقدامات تاثیرگذاری انجام شده است.
استاندار مازندران به موضوع سواحل اشاره ورد و اضافه کرد: در استان مازندران ۱۶ شهرستان دارای ساحل داریم که با هدف انجام کارهای فرهنگی گروه هایی از خواهران و برادران مستقر شدند و به راهنمایی گردشگران پرداختند.
کاهش ۳۴ درصدی فوت شدگان تصادفات در قزوین
محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین نیز در این جلسه بوسیله ویدئوکنفرانس اظهار داشت: تمام تمهیدات لازم برای میزبانی شایسته از گردشگران در این استان اندیشیده شده و خوشبختانه امسال شاهد رونق هرچه بیشتر گردشگری در استان قزوین بودیم.
او اضافه کرد: این استان در راه تردد مسافران نوروزی قرار دارد و همین موضوع سبب شده تا شاهد افزایش حضور گردشگران باشیم.
اعلایی افزود: امسال در زمینه فوت شدگان تصادف ۳۴ درصد کاهش داشتیم اما متاسفانه در تصادفات جرحی با افزایش روبه رو هستیم.
فعالیت ۲۴ نوروزگاه در استان گلستان
زنگانه استاندار گلستان نیز در این جلسه بصورت ویدئو کنفرانسی اظهار داشت: ۳۱۷ هزار و ۲۱۴ مورد اسکان داشتیم که نسبت به سال پیش از رشد خوبی برخورد بوده است و ترددها نیز در استان بیش از ۱۰ میلیون ثبت شده است.
استاندار گلستان افزود: در باره تصادف ها نیز فوت شدگان درون شهری و برون شهری یک نفر نسبت به زمان مشابه سال قبل بالا رفته است.
زنگانه افزود: بیشترین نقطه حادثه خیز پس از تهران در این استان واقع شده و همین موضوع سبب شده تا شاهد افزایش تعداد تصادفات باشیم که متاسفانه بیشترین افرادی که در تصادف ها لطمه می ببیند عابران هستند. البته از شروع دولت سیزدهم در زمینه ترمیم و تعمیر جاده ها و راه های ارتباطی اقدامات خوبی در حال انجام می باشد.
او افزود: ۲۴ نوروزگاه، ۲ بازارچه دائمی و ۱۶ بازارچه موقت صنایع دستی در استان درحال برگزاری است که این ها سبب شده تا شاهد رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری در این استان باشیم.
ورود ۷۰۰ هزار خودرو به استان هرمزگان
دوستی استاندار هرمزگان با اعلان اینکه این استان پایتخت گردشگری دریایی شمرده می شود، اضافه کرد: هرمزگان به سبب تنوع ترددها استان خاصی است. تا دهم فروردین ماه پنج میلیون و ۱۳۰ هزار ورود و خروج در استان انجام گرفته و دو میلیون و ۵۶۷ هزار ورودی داشتیم. همین طور با افزایش ۳۸ درصدی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار اقامت روزانه در استان صورت گرفت که یک میلیون نفر در هتل ها و اقامتگاه های رسمی اقامت کردند.
استاندار هرمزگان با اعلان اینکه ۷۰۰ هزار خودرو به استان وارد شدند، اضافه کرد: سه میلیون و ۵۳۰ هزار تردد دریایی در جزایر استان انجام شد.
او به افزایش ظرفیت صندلی و لندینگ کرافت ها اساره کرد و افزود: در سال قبل صف هایی با بیش از بیست کیلومتر برای انتقال خودرو شکل می گرفت که با راه اندازی سامانه نوبت دهی و افزایش شناورها و لندینگ کرافت ها شاهد چنین هجمه ای نبودیم.
او به راه اندازی خط جدید بندرعباس و هنگام در امتداد تنوع بخشی به مقاصد سفر، از ورود نخستین تیم توریست به جزیره ابوموسی اشاره نمود.
دوستی با اشاره به در اختیار گذاشتن ۷۰۰ کلاس درس جدید برای معلمان، افزود: سال قبل ۸۴ هزار و ۷۰۰ شب اقامت در مدارس انجام شد که امسال با افزایش ۶۷ درصدی این آمار به ۱۴۱ هزار رسید. همین طور سالن ورزشی در زمان بارندگی در اختیار مسافران قرار گرفت.
وی در ادامه به راه اندازی نرم افزار وارمیک، افزایش ۴۵ غرفه صنایع دستی، تقویت تور لیدرها، انجام روزانه ۲۱۸ پرواز در استان، افزایش تولید ظرفیت آب، تامین اقلام غذایی از دهم اسفندماه، استفاده از ظرفیت همیاری جهادی پلیس و تمرکز روی خورها و گردشگری ساحلی به عنوان دو ایده جدید اشاره نمود.
تقویت نظارت بر اماکن و تاسیسات گردشگری در استان البرز
استاندار البرز با اعلان اینکه اقدامات ویژه ای در استان انجام گرفت، اضافه کرد: جلسات ستاد هماهنگی خدمات سفر طی این مدت بمنظور هم افزایی و هماهنگی با حضور مسئولان برگزار و موارد مورد پیگیری قرار|گرفت.
او افزود: تمامی آمارها نشانگر این است که در تمامی موارد شاهد افزایش بوده ایم و خدمات رسانی مناسبی به مسافران ارائه شد.
استاندار البرز با اعلان اینکه البرز دومین استان در زمینه ترددی بود، ادامخ داد: ۳۶ پایگاه سفر و ۲۲ ستاد هماهنگی خدمات سفر در نقاط محتلف استان شکل گرفت.
او با اشاره به کم ترین تلفات جانی درون شهری و برون شهری، افزود: یک فوتی درون شهری و یک فوتی برون شهری داشتیم. در سالهای قبل استان عبوری بودیم و امسال پذیرش مسافر وخدمات دهی خوبی در استان ارائه شد.
تقویت نظارت بر اماکن و تاسیسات گردشگری از دیگر موارد یاد شده استاندار البرز بود.
دو موج بارشی سنگین در روزهای نوروز با کم ترین تلفات
اصغری معاون مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی بیان کرد: سال عجیبی را شروع کردیم و از اول فروردین ماه سامانه بارشی وارد کشور شد که سربلند بودیم.
او با اشاره به اطلاع رسانی مناسب صداوسیما در شبکه های محتلف، افزود: دو موج بارشی سنگین در روزهای نوروز رخ داد که کم ترین تلفات جانی را شاهد بودیم.
او با اعلان اینکه بیش از ۱۵۰ هشدار در رنگ های مختلف صادر شد، افزود: طی ۲۴ ساعت آتی در سواحل دریای خزر بارش های سنگین خواهیم داشت خصوصاً در استانهای گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شمال سمنان احتمال سیلاب و طغیان رودخانه ها وجود دارد.
همین طور میزان سرعت باد طی امروز و فردا در کل کشور شدت خواهد گرفت که امکان خسارت وجود دارد و خطر مسافران را تهدید می کند.
ثبت بیش از ۲میلیون تردد روزانه در نوروز ۱۴۰۲
شهریار افندی زاده رییس سازمان راهداری نیز در این جلسه با ارائه گزارشی اظهار داشت: در نوروز ۱۴۰۲ در زمینه ناوگان حمل و نقل زمینی با ۱۴ هزار اتوبوس ۲۹ هزار دستگاه مینی بوس و ۱۴ هزار سواری به ارائه خدمات به گردشگران پرداختند که در جابجایی مسافران نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته ایم.
او اضافه کرد: در حمل و نقل هوایی نیز امسال تا روز گذشته ۲میلیون و ۳۷۵هزار مسافر جابجا شدند و بوسیله حمل و نقل دریایی شاهد جابجایی ۳میلیون ۲۵۲ هزار مسافر درون سواحل و بنادر تا روز گذشته بودیم. این در حالیست که بطور متوسط روزانه تردد بیش از ۲میلیون بین استانی به ثبت رسیده است که نسبت به نوروز ۱۴۰۱، دو درصد رشد داشتیم.
او افزود: پرترددترین استانهای ما تهران، البرز، قم، اصفهان و مرکزی است و استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، اردبیل و ایلام نسبت به نوروز سال قبل رشد تردد مسافر داشته اند.
تکذیب کمبود پزشک و کاهش ارائه خدمات به بیماران
جعفر میعادفر رییس سازمان اورژانس کشور در این جلسه اظهار داشت: در زمینه اورژانس بیمارستانی ۲۵۰هزار ماموریت انجام دادیم که ۴۵ هزار ماموریت ما ترافیکی بوده و رشد ۱۳ درصدی را نشان میدهد. استانهای خراسان رضوی، فارس و اصفهان بیشترین حوادث ترافیکی را داشته اند.
او اضافه کرد: در زمینه اورژانس هوایی نیز ۸۹ مصدوم و ۶۸ بیمار را از این طریق به مراکز درمانی اعزام کردیم. این در حالیست که رشد ۵۱ درصدی مراجعه به بیمارستان ها را در این ایام ثبت کردیم و در زمینه عمل های جراحی نیز ۱۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته ایم.
وی در ادامه اظهار داشت: در صورتیکه در نوروز امسال ۵۱ درصد رشد مراجعه به بیمارستان ها را داشتیم، رسانه ملی در بخش اخبار مختلف خود از کمبود پزشک و کاهش ارائه خدمات به بیماران گزارش پخش می کند در صورتیکه نیروهای بهداشت و سلامت در نوروز در خدمت مردم هستند.
رییس سازمان اورژانس کشور افزود: ۶۳۲ هزار تن مواد غذایی مسموم و غیربهداشتی معدوم شده است. در همین حال ۳۰ درصد مسمومیت با گاز co کم شده است که آمار بسیار خوبی است.
کاهش زمان تاخیر پروازها
خوشخو نماینده سازمان هواپیمایی کشوری نیز در این جلسه اظهار داشت: آمارها نشان میدهد در بهمن و اسفند سال قبل به طور متوسط تاخیر پروازها ۵۰ دقیقه بود اما در نوروز امسال خوشبختانه این تاخیر به ۱۸ دقیقه کاهش پیدا کرده است.
کشف ۷ هزارتن پسته و ۱۰۰ هزار حلقه لاستیک احتکار شده
جعفری نسب معاون سازمان تعزیرات حکومتی نیز در این نشست با ارائه گزارشی اظهار داشت: طرحی را از ۸ اسفند سال قبل تا پایان ماه رمضان شروع کردیم که در این طرح ۵۰۰ شعبه فعال برای نظارت هرچه بیشتر به وضع بازار تشکیل شده است.
او اضافه کرد: یکی از عناوینی که در آستانه نوروز با آن مواجه بودیم افزایش بلیت های سفر بود که شرکتها و آژانس های مسافرتی متخلف به تعزیرات معرفی و با آنها طبق قانون برخورد شد و شاهد کاهش و تثبیت قیمت بلیت های سفر بودیم.
جعفری نسب افزود: سال قبل ۹۸ مورد پلمپ و نصب بنر داشتیم اما امسال این عدد درصد بسیار بیشتری دارد که فقط ۳۵ قنادی متخلف که گران فروشی داشتند پلمپ شدند. همین طور ۷ هزار تن پسته که به مدت شش ماه در انبار بود و نیز ۱۰۰ هزار حلقه لاستیک کشف و بین مردم توزیع شد.
اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه
حجت الاسلام موسوی نماینده سازمان اوقاف نیز در این جلسه اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه بیش از ۱۱ سال است که با اجرای طرح آرامش بهاری که یک طرح فرهنگی است به خدمت به مسافران نوروزی می پردازد.
او اضافه کرد: این طرح امسال در ۲هزار بقعه امامزاده اجرا شده که باتوجه به تامین محل هایی برای اسکان زوار و مسافران در محل امام زاده ها امسال بیش از ۵۰۰ هزار نفر بصورت رسمی و یک میلیون نفر بصورت اضطراری در بقاع متبرکه اسکان داده شده اند.
حجت الاسلام موسوی اشاره کرد: باتوجه به اینکه بقاع متبرکه و امامزادگان محل مراجعه و زیارت جمع زیادی از مسافران نوروزی است امسال ۱۲ میلیون نفر به زیارت بقاع متبرکه در تعطیلات نوروزی مشرف شدند.
منبع:

1402/01/12
18:32:41
0.0 / 5
475
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام