جاماندگان عالم سیاست در ۱۴۰۱

جاماندگان عالم سیاست در ۱۴۰۱

خبرگزاری نام: برخی چهره های سیاسی باسابقه در سال 1401 درگذشتند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رستم قاسمی، سیدمحمود دعایی، حسن غفوری فرد، عباس شیبانی، عباسعلی اختری و آیت الله محمد محمدی ری شهری از با اهمیت ترین چهره های سیاسی بودند که در سال ۱۴۰۱ دار فانی را وداع گفتند.
سیدمحمود دعایی، محمدحسن غفوری فرد، عباس شیبانی، عباسعلی اختری سابقه حضور در مجلس شورای اسلامی داشتند. قاسمی هم سپاهی بود و هم دو دوره وزیر شد. ری شهری هم وزیر وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور بود. عمر این چهره های سیاسی یا بیماری سرطان یا کهولت سن به پایان رسید.
به بهانه پایان سال ۱۴۰۱، زندگی و مسئولیت های سیاسی این درگذشتگان عالم سیاست را مرور می نماییم.
رستم قاسمی
یک چهره نظامی، عمرانی، نفتی و سیاسی بود که آخرین مسئولیت او تصدی وزارت راه و شهرسازی بود تا یکی از با اهمیت ترین وعده های دولت در زمین ساخت مسکن را دنبال کند.
او سابقه حضور در سپاه پاسداران را داشت. از سپاه به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا رفت و فرمانده این قرارگاه شد. سپس در دولت احمدی نژاد به وزارت نفت رفت تا این وزارتخانه ها را در دوره شدید تحریم ها مدیریت کند. قاسمی در همین دوره به ریاست اوپک هم انتخاب گردید. گم شدن دکل نفتی و پرونده بابک زنجانی از مواردی بود که موجب انتقاد از عملکرد وی شده بود.قاسمی سپس به فکر تجربه کردن چالش عالُم سیاست شد و در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کرد اما در ادامه از حضور در انتخابات انصراف داد. وی در دولت رئیسی به عنوان وزیر راه و شهرسازی برگزیده شد هرچند در مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه های خود به اشتباه اظهار داشت که چه برنامه هایی برای وزارت نفت دارد.
بحث ترور بیولوژیک قاسمی مدتی در صدر اخبار بود بااینکه این مساله هیچگاه نه رد شد و نه تایید ولی او به سرطان مبتلا شده بود. وقتی دیگر با توجه به این بیماری نتوانست مسئولیت خود در وزارت راه و شهرسازی ادامه دهد، از سمت خود استعفا داد. ۱۷ آذرماه خبر درگذشت وی در ۵۸ سالگی منتشر گردید.
محمود دعایی
سید محمود دعایی از مبارزین دوران انقلاب اسلامی بود که هم پیش از پیروزی انقلاب کار رسانه ای می کرد و هم بعد انقلاب اسلامی.
او از یاران نزدیک امام خمینی(ره) بود که وقتی تحت تعقیب ساواک قرار گرفت، از کشور گریخت و در عراق به مرادش پیوست. وی در عراق یک برنامه رادیویی در مخالفت با نظام پهلوی داشت. دعایی بعد از انقلاب اسلامی شش دوره نماینده مجلس بود اما همزمان با حکم امام خمینی(ره) مدیرمسئول روزنامه اطلاعات هم بود.


پس از آن که دوره نمایندگی دعایی به انتها رسید، او وقت خودرا صرف روزنامه اطلاعات کرد و در همه این سال ها در تلاش بود تا روزنامه ای میانه رو منتشر کند.
وی در روز ۱۵ خرداد در ۸۱ سالگی در اثر ایست قلبی در بیمارستای در تهران از دنیا رفت. او چهره ای مقبول در میان بیشتر جریان های سیاسی کشور بود.
غفوری فرد
حسن غفوری فرد هم سابقه حضور در عرصه ورزشی را دارد و هم بر صندلی پارلمان تکیه زده است. او سابقه حضور در حزب جمهوری اسلامی و موتلفه را دارد و به عنوان یک شخصیت اصولگرا شناخته می شد. او همین طور از پایه گذاران جامعه اسلامی مهندسین بود که مدتی هم دبیرکل این تشکل سیاسی شد.


او وزیر نیرو در سالهای ۶۰ تا ۶۴ بود و سپس رییس سازمان تربیت بدنی شد. غفوری فرد عضو مجلس پنجم، هفتم و هشتم شورای اسلامی بود و یکبار هم چالش حضور در انتخابات ریاست جمهوری را در سال ۸۰ تجربه نمود. ریاست هیات بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در کارنامه او وجود دارد.
این استاد برق دانشگاه امیرکبیر در روز ۱۸ اسفند بعد از تحمل یک دوره بیماری در سن ۷۹ سالگی درگذشت.
عباس شیبانی
عباس شیبانی در روز اول دی در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت. او این اواخر به عنوان یک عضو شورای شهر تهران برای همه شناخته شده بود در حالی که او سابقه مبارزاتی طولانی داشت و عضویت در شورای شهر شاید پایین ترین سطح از مسئولیتش بود.
شیبانی مبارزات خودرا از اواخر دهه ۳۰ شروع کرد. وی در مدیریت برنامه های سازمان های دانشجویی دانشگاه و فعالیت جبهه ملی دوم فعال بود. بعد از تشکیل نهضت آزادی وارد این تشکل شد و به مخالفت با شاه روی آورد و بارها دستگیر شد و به زندان رفت. شیبانی به تدریج از نهضت آزادی هم فاصله گرفت و به طیف روحانیون مخالف شاه نزدیک شد. او عضو شورای انقلاب بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد حزب جمهوری اسلامی شد.


شیبانی از دوره اول تا پنجم در مجلس شورای اسلامی حضور داشت و سابقه دوره های دوم، سوم و چهارم شورای اسلامی شهر تهران(که در اختیار اصولگرایان بود) را در کارنامه خود داشت.
محمد محمّدی ری شهری
آیت اللّه محمّد محمّدی ری شهری در روز اول فروردین از دنیا رفت. او ۷۶ سال عمر کرد. پیش از انقلاب به تحصیل در زمینه مشغول بود. مقابل شاه فعالیت داشت و دستگیر و زندانی شد.
او بعد از انقلاب اسلامی مسئولیت هایی همچون حاکم شرع دادگاه های انقلاب اسلامی، رییس دادگاه انقلاب ارتش، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، دادستان دادگاه ویژه روحانیت، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی، نماینده در مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ولیّ فقیه و سرپرست حجاج بود.


عباسعلی اختری
اختری در روز نهم آبان در ۸۳ سالگی از دنیا رفت. وی در هنگام فوت، عضو مجلس خبرگان رهبری بود.
او از مبارزین مقابل رژیم شهلوی بود که بارها دستیگر و زندانی شد. عضویت شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور، امامت جمعه شهرری، عضویت در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی و دوره پنجم خبرگان رهبری از مسئولیت های مهم اختری بود.
1401/12/25
13:00:17
0.0 / 5
290
تگهای خبر: برنامه , پرونده , حكم , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام