چین: آمریكا از سیاست فشار حداكثری دست بكشد

چین: آمریكا از سیاست فشار حداكثری دست بكشد

خبرگزاری نام: سخنگوی وزارت خارجه چین در واكنش به گام سوم كاهش تعهدات برجامی ایران، مشكلات حال حاضر در توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان را ناشی از تحریم های یك جانبه آمریكا دانست.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، هوآ چان یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) در كنفرانسی خبری درباب گام سوم كاهش تعهدات برجامی ایران اظهار داشت: ما این گزارش ها را زیر نظر داریم. از دیدگاه چین ریشه مشكلات هسته ای فعلی ایرانی ها، فشارهای حداكثری آمریكا است. آمریكا باید از گام اشتباهش درباب اعمال تحریم های یك جانبه و فشار حداكثری مقابل ایران بازگردد.
وی ادامه داد: دیگر طرفین برجام نیز باید بر اجرای كامل و موثر توافق هسته ای متعهد شوند. امیدواریم كه طرفین در این راه با یكدیگر دیدار كنند و راهی برای بهبود شرایط بیابند. چین آمادگی همكاری با طرفین در این زمینه را دارد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جمهوری اسلامی ایران بعد از گذشت یك سال از خروج یك جانبه آمریكا از برجام و بعد از آن، قصور طرف های دیگر توافق خصوصاً اروپایی ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای بعضی از تعهدات هسته ای خودرا به حالت تعلیق درآورد.
برمبنای بند ۳۶ برجام ایران این حق را دارد كه در صورت نقض توافق توسط دیگر طرف ها اجرای تعهداتش را به صورت كلی یا جزئی متوقف نماید.
بهروز كمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی كشورمان اخیرا با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم، ضمن تشریح فعالیت های هسته ای كشور اظهار نمود: دشمنان انقلاب كه پیشرفت های ایران را نمی دیدند، در حوزه هسته ای شروع كردند به كارشكنی. اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف برمبنای اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یك میلیون سو طی ۱۵ سال در دستور كار قرار گرفت.
وی افزود: سازمان كوشش كرد و برمبنای برجام زمان بندی توسعه نیروگاه های هسته ای و تولید سوخت تعیین شد. پس از برجام علنا با بدعهدی مواجه شدیم و مشكلاتی به وجود آمد كه اوج آن به خروج آمریكا از برجام برمی گردد و مقداری فشار بر ایران و دیگر كشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار كند یا طرف مقابل برگردد به تعهدات یا ایران با كاهش تعهدات خود موازنه ایجاد كند.
پیش تر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه كشورمان نیز روز پنج شنبه (۱۴ شهریور) با ارسال نامه ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام نمود كه به سبب تبعات ناشی از خروج آمریكا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن كشور و ناتوانی سه كشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه های كمیسیون مشترك، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در این توافق، در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می كند.
منبع:

1398/06/19
11:48:55
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام