اولیانوف:

غرب بدنبال پیچیده تر کردن اوضاع برنامه هسته ای ایران است

غرب بدنبال پیچیده تر کردن اوضاع برنامه هسته ای ایران است

خبرگزاری نام: نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در پی ادعای شبکه بلومبرگ درباره ی سطح غنی سازی در ایران، آنرا عمل رایج رسانه های غربی تلقی کرده و باتوجه به نزدیک بودن زمان برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهار داشت که چنین اقداماتی عمدتاً به دلیلهای سیاسی و پیچیده تر کردن اوضاع پیرامون ایران و برنامه هسته ای آن به انجام می رسد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین در گفت و گو با این خبرگزاری درباره ی ادعای شبکه بلومبرگ در گزارش اخیرش درباره ی سطح غنی سازی اورانیوم در ایران اظهار داشت: متأسفانه مواردی مانند درز اطلاعات حساس به رسانه ها غیر معمول نیست. این عمدتا به دلیلهای سیاسی قابل درک برای پیچیده کردن اوضاع پیرامون ایران و برنامه هسته ای آن انجام می شود؛ بنابراین، حالا، منابع بلومبرگ تصمیم گرفته اند در آستانه نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اوضاع را گرم کنند. یا شاید علاوه بر این، لغو برنامه های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران در دستور کارشان است. رافائل گروسی بارها اهمیت چنین سفری را اعلام نموده است.
قبل تر بلومبرگ به نقل از دو منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داده بود که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته وجود اورانیوم ۸۴ درصدی غنی شده در ایران را کشف کردند که برای ساخت سلاح هسته ای کافی است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به این ادعا اظهار داشت: ایران گزارش هایی در خصوص اینکه تهران به غنی سازی ۸۴ درصدی اورانیوم رسیده است را تحریف واقعیت می داند.
بگفته اولیانوف، منابع آژانس موضع ریاکارانه شرکت کنندگان غربی در مذاکرات وین را نشان می دهد، برای اینکه اگر توافق هسته ای احیا شود، مشکل غنی سازی اورانیوم خود به خود از بین خواهد رفت و تهران بسادگی قادر به غنی سازی بالاتر از سطح ۳.۶۷ درصد نخواهد بود، مانند وقتی که آمریکا هنوز از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ خارج نشده بود.
اوافزود: جای تعجب دارد که با این وجود، همکاران غربی بطور خستگی ناپذیر و آشکارا نگرانی های خودرا در مورد گسترش برنامه هسته ای ایران تکرار می کنند. موضوع را می توان بصورت مسالمت آمیز، دیپلماتیک، بدون نمایش، تهدید و باج خواهی غیرضروری حل کرد. بنابراین، نگرانی هایی که آنها مطرح می کنند، شبیه اشک تمساح است.
اولیانوف در آخر اظهار داشت: بنابراین، در نتیجه گیری عجله نخواهیم کرد، بلکه منتظر یک تحقیق و بررسی حرفه ای و بی طرفانه توسط کارشناسان هستیم.1401/12/02
09:03:29
0.0 / 5
391
تگهای خبر: برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام