طحان نظیف خبر داد:

تکمیل مراحل قانونی عضویت ایران در سازمان شانگهای

تکمیل مراحل قانونی عضویت ایران در سازمان شانگهای

به گزارش خبرگزاری نام، سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: آخرین بخش باقی مانده از الحاق ایران به سازمان شانگهای خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد، بر این اساس مراحل قانونی عضویت ایران در سازمان شانگهای به پایان رسید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان بامداد امروز (دوشنبه ۲۴ بهمن ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تقدیر از مردم شریف و زمان شناس ایران اسلامی برای حضور حماسی در راهپیمایی ۲۲ بهمن، اظهار داشت: لایحه دوفوریتی یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در امتداد کسب جایگاه دولت عضو در سازمان شانگهای در شورای نگهبان بررسی گردید و مورد تأیید قرار گرفت.
وی اضافه کرد: این آخرین بخش باقی مانده از الحاق ایران به سازمان شانگهای بود که خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد. بر این اساس مراحل قانونی عضویت ایران در سازمان شانگهای به انتها رسید.
از سال آینده بودجه دو مرحله ای بررسی می شود
سخنگوی شورای نگهبان اشاره کرد: طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ هجدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و باتوجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
وی اضافه کرد: طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل های صنفی - تخصصی که با اصلاحاتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و باتوجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
طحان نظیف بیان کرد: طرح اصلاح مواد ۱۸۰ و ۱۸۲ قانون بخشنامه داخلی مجلس درباره ی تغییر سازوکار تصویب بودجه مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. بر این اساس از سال آینده بودجه کشور باید بصورت دو مرحله ای یعنی به تفکیک احکام، ارقام و جداول بررسی و سپس به شورای نگهبان ارسال شود.
مصوبه مولدسازی ترتیبات قانونی را طی کرده است
سخنگوی شورای نگهبان درباره ی مصوبه مولدسازی دارایی های دولت و انتقاداتی که درباره ی این مصوبه در خصوص دور زدن قانون و عدم توجه به جایگاه مجلس مطرح گردیده است، اظهار داشت: مولدسازی مصوبه سران قواست که به تأیید رهبری رسیده است و در قالب اختیارات رهبری است و مبنای آن قانونی می باشد و ترتیبات قانونی را طی کرده است. با توجه به این که در قالب صلاحیت شورای نگهبان نیست، درباره ی جزییات آن اظهارنظر نمی نماییم.
وی در واکنش به سوالی در خصوص این که هفته گذشته تعدادی از نمایندگان گفتند که طرح تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی موسوم به طرح صیانت در کمیسیون مشترک تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده است که البته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس این مساله را تکذیب نمود. افزود: همانطور که خودتان گفتید مجلس درباره ی این مساله پاسخ داد. ما هم هیچ مصوبه ای درباره ی این مساله دریافت نکردیم. تا مصوبه ای تشریفات قانونی را طی نکند، امکان ارسال آن به شورای نگهبان وجود ندارد.
شورای نگهبان مرجع نظارت بر بخشنامه ها و مصوبات دولت نیست
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: اساسنامه شهرهای گلمان، تابناک و مهرگان در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و تأیید شد و این شهرها می توانند ایجاد شوند.
وی اشاره کرد: شورای نگهبان هنوز وارد بررسی لایحه بودجه سال آینده نشده است. پیش بینی درآمدها و هزینه ها باید در بودجه مورد توجه قرار گیرد، چونکه عدم درج تعدادی از ردیف های بودجه مشکلاتی را به وجود می آورد. ارقام کلان بودجه باید دقیق باشد. اخیراً ذیل جداول، احکامی آورده می شود که نظم بودجه را مخدوش می کند و بهتر است که احکام ذیل تبصره های بودجه بیاید.
طحان نظیف عنوان کرد: بودجه باید جامعیت و شمول نسبت به همه درآمدها داشته باشد و همه درآمدها باید در بودجه ذکر شود تا بودجه نظارتپذیر شود. غیرواقعی بودن درآمدها هم مشکلاتی را به وجود می آورد که باید درآمدها واقعی باشد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص این که چه میزان از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است، اظهار داشت: قانون اساسی ۱۷۷ اصل دارد که خیلی از آن اجرا و برخی مغفول مانده است که نخبگان و فرهیختگان باید در مجامع علمی به این مساله بپردازند. این که مجلس علاوه بر تقنین به بحث نظارت هم بپردازد یکی از ظرفیت های پیش بینی شده برای مجلس است.
وی بیان کرد: قانون اساسی وظایف دستگاهها را مشخص کرده است که وظیفه شورای نگهبان بررسی مصوبات برای رعایت شرع مقدس و قانون اساسی است. ما در شورای نگهبان بخشنامه ها و مصوبات دولت را دریافت نمی نماییم و مرجع نظارتی آن شورای نگهبان نیست و دیوان عدالت اداری و رییس مجلس شورای اسلامی است که این نظارت ها را انجام می دهند.
جزئیات بررسی و اجرای طرح اصلاح قانون انتخابات
طحان نظیف با اشاره به این که تعدادی از جریانات سیاسی به بحث ردصلاحیت ها از طرف شورای نگهبان خرده وارد می کنند، اظهار داشت: در طول ۴۴ سال که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است، جریانات سیاسی مختلف به طور معمول در انتخابات حضور پیدا می کنند و روی کار می آیند.
وی اشاره کرد: شورای نگهبان نیز همیشه اهتمام کرده است که وظایف قانونی خودش را انجام دهد. درحال حاضر هم که انتخابات نداریم و انتخابات بعدی سال آینده انجام خواهد شد. طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هم در دستورکار مجلس است و باید ببینیم به کجا خواهد رسید.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس اظهار داشت: هنوز چیزی مصوب نشده است و اگر مواردی که در اصلاحیه پیش بینی شده تصویب شود، سازوکارها گرفتار تغییراتی می شود و زمان بندی انتخابات با تغییرات مواجه می شود و دستگاهها باید تمهیداتی را داشته باشند.
وی تصریح کرد: اگر مقدمات آن فراهم گردد، این قانون باید اوایل سال آینده به نتیجه برسد که امکان اجرائی آن برای انتخابات اسفند سال بعد باشد.
در حال تکمیل


منبع:

1401/11/24
11:44:45
0.0 / 5
1492
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام