رئیس فراكسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی:

فضای تولید جنسیتی نیست

فضای تولید جنسیتی نیست

به گزارش خبرگزاری نام، خراسان رضوی رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که فضای تولید جنسیتی نیست، اظهار داشت: درخواست دارم کارگروهی از جمع زنان کارآفرین شکل گیرد، چونکه ما برنامه هفتم را پیش رو داریم که رویداد مهمی است، ازاین رو می توانیم موانع و مشکلات را در برنامه هفتم پیگیری نماییم.


فاطمه قاسم پور، امروز ۱۳ بهمن ماه، در همایش ملی بانوان کارآفرین در تولید دانش بنیان و شکوفایی اقتصاد که در سالن همایش های بین المللی شهدای سلامت مشهد برگزار شد، اظهار نمود: دغدغه هایی که امروز در اینجا مطرح می شود از جنس دغدغه هایی است که در وضعیت فعلی برای رشد اقتصاد مطلوب، مدنظر دولت و تمام قوا است. تسهیلگری برای کار و کارآفرینی در کشور یک دغدغه است. مشکلات بانوان کارآفرین باید تسهیل شود تا بتوانند از شرایط تسهیل شده بهره مند شوند، ازاین رو باید در این حوزه با هم گفتگو نماییم.
وی با اشاره به اینکه فضای تولید جنسیتی نیست، اضافه کرد: برای حضور بانوان در عرصه تولید باید تسهیلات عرضه شده و موانع تولید رفع گردد، البته امکان دارد موانع تولید به علت مباحث فرهنگی برای بانوان بیشتر باشد. بنذه درخواست دارم کارگروهی از جمع بانوان کارآفرین شکل گیرد، چونکه ما برنامه هفتم را پیش رو داریم که رویداد مهمی است و می توانیم این موانع و مشکلات را در برنامه هفتم پیگیری نماییم. در همین راستا باید زمینه تشکیل این کارگروه مهیا شود تا بتوانیم در تعامل با بانوان مشکلات را بهتر شناسایی نماییم.
قاسم پور بیان نمود: خیلی از مسائل در حوزه کارآفرینی با شکل گیری اتحادیه های بزرگ قابل پیگیری می باشد. مجموعه هایی در این حوزه وجود دارد اما مهم می باشد که بتوانیم فارغ از نگاههای سیاسی و نگاه هایی که امکان دارد مخل حوزه تولید باشند، این اتحادیه ها را ایجاد نماییم.
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از دغدغه های جدی مجلس پشتیبانی از کسب و کارهای خرد است. بانوان در این عرصه می توانند نقش جدی داشته باشند. می توانیم با تزریق بودجه به حوزه زنان سرپرست خانوار به توانمندسازی آنها کمک نماییم. یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد اینست که کسب وکارهای خرد در نسبت با هم تعریف نمی شوند، در نتیجه در زنجیره ارزش و بازار و فروش گرفتار مشکل می شویم. بخشی از این مورد به قانون گذاری و بخشی به روابط شبکه ای و اتحادیه ای برمی گردد. وزارت صمت و خود بانوان باید در این خصوص کمک کنند.
وی ضمن اشاره به این که شاید خلق صنایع بزرگ کار راحتی نباشد اما باید به دنبال توسعه شبکه کسب وکارهای خرد و ارزش باشیم، خاطرنشان کرد: زمانی که یک زن در عرصه کارآفرینی حضور دارد، زنان کارگر هم شرایط بهتری را تجربه می کنند. این مسئله به حل مسائل زنان کارگر کمک می شود. امنیت شغلی، دریافت تسهیلات شغلی و امنیت محیطی دغدغه ای است که هنوز نتوانستیم سازوکار قانونی را برای آن اجرایی نماییم، دلیل این مورد هم اینست که قانون گذاری باید بگونه ای باشد که به حذف زنان کارگر از عرصه کار منجر نشود. حضور زنان کارآفرین یکی از طریق های حل این مشکلات است. هرچه تعداد بیشتری انجمن صنفی کارگری شکل بگیرد و تقویت شود، در حل مسائل زنان کارگر بسیار موثر خواهد بود.
منبع:

1401/11/13
16:44:38
0.0 / 5
433
تگهای خبر: برنامه , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام