با موافقت مجلس؛

لایحه تعهدات ایران در سازمان همکاری شانگهای دوفوریتی شد

لایحه تعهدات ایران در سازمان همکاری شانگهای دوفوریتی شد

به گزارش خبرگزاری نام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای دولت جهت بررسی دو فوریتی لایحه تعهدات ایران در سازمان همکاری شانگهای موافقت کردند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲ بهمن ماه) مجلس، تقاضای دولت جهت بررسی دوفوریتی لایحه یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در جهت کسب جایگاه دولت عضو در سازمان همکاری شانگهای را بررسی نموده و با این درخواست موافقت کردند.
در ماده واحده این لایحه آمده است، یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در جهت کسب جایگاه دولت عضو در سازمان همکاری شانگهای مشتمل بر یک مقدمه، هفت ماده و دو ضمیمه تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.
عضویت ایران در پیمان شانگهای راهی برای عبور از تحریم هاست

علی ادیانی در دفاع از دو فوریت لایحه مذکور، اظهار داشت: عضویت ایران در این سازمان و ابعاد حائز اهمیت اقتصادی، اجتماعی و بین المللی و تاثیر آن در هم افزایی توانایی های اقتصادی کشورهای عضو برای برون رفت از تحریم و تقویت دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسو و همگرا از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.
وی اضافه کرد: ایران از سال ۲۰۰۵ در این سازمان عضو ناظر بوده است و با استقرار دولت مردمی و انقلابی و با فعالیت و رویکرد رئیس جمهور در عرصه سیاست خارجی بخصوص افزایش تعامل با کشورهای همسو، در شهریور ۱۴۰۰ روند عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای در تاجیکستان انجام شد. هر کشوری که تقاضای عضویت در این سازمان را دارد، باید به معاهدات بین المللی لازم الاجرا در قالب همکاری شانگهای متعهد شود. دولت هم مجموعه معاهدات بین المللی لازم الاجرا را پذیرفته و در چارچوب این لایحه تقدیم مجلس کرده است.
نماینده دولت اظهار داشت: عضویت ایران در پیمان شانگهای راهی برای بیمه شدن جمهوری اسلامی ایران از تحریم ها است و این مورد نشان دهنده اهمیت تصویب این لایحه است.منبع:

1401/11/05
12:37:33
0.0 / 5
539
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام