با اهمیت ترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

با اهمیت ترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

خبرگزاری نام: این هفته از آذرماه باتوجه به سالروز 16 آذرماه، روز دانشجو با اهمیت ترین خبر مثلث سبز نیز از حواشی این روز بی نصیب نماند و با اهمیت ترین خبر این هفته به یک مناظره دانشجویی با عنوان «اعتراض دارم» که در دانشگاه شریف برگزار شد، اختصاص داشت.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، این خبر مروری بر مهم ترین خبرهای این هفته از آذرماه ۱۴۰۱ پارلمان همزمان با روز دانشجو است:
مهم ترین خبر این هفته به یک مناظره دانشجویی با عنوان «اعتراض دارم» اختصاص داشت که میان علی خضریان نماینده اصولگرای مجلس و مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی برگزار شد.


پزشکیان در این مناظره اظهار داشت که می گویند اعتراض نکنید و خضریان نیز عنوان نمود که میتوان با اصلاح، اعتراض را پذیرفت و همینطور در این مناظره عنوان شد که «می توان با انجام اصلاحاتی در ساختار، فضا را برای بیان و پذیرش اعتراض آماده کرد».
خبر مهم بعدی نیز به حاشیه های سفر اخیر رییس جمهور به استان کردستان و بازدید از بازار شهر سنندج مربوط می شد که محسن پیرهادی نایب رییس فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی در این رابطه اظهار داشت: براندازان در تلاشند با ایجاد گسست بین مردم و تشکیل دو قطبی بر نارضایتی موجود در کف جامعه بدمند و مردم را رو به روی هم قرار دهند، موید امر هم هجمه هایی است که در پی سفر رییس جمهور به کردستان، مغازه دار کردستانی را نشانه گرفت.
وی در یادداشتی با عنوان «چرا مغازه دار کردستانی عذرخواهی کرد» تصریح کرد: این روزها التهابات فروکش کرده و ناکامی جریان های ضدمردمی در پیشبرد پروژه هایشان از براندازی گرفته تا تجزیه ایران، حالا به بحث ایجاد شکاف و گسست میان مردم و در کف جامعه تنزل یافته است و آنها درصددند با القای دو دستگی و دو قطبی میان مردم آرامش برقرار شده در کشور را برهم بزنند و در بستر این فضا مجدد مقابل ایران طرح دسیسه و آرامش مردم را بر هم بزنند.
کارت زرد مجلس به عین اللهی وزیر بهداشت نیز جزء خبرهای پربازدید این هفته پارلمان ایران بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوال توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ پیرامون وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور قانع نشدند و در نهایت با ۱۰۳ رای موافق، ۱۲۳ مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده، وزیر بهداشت و درمان از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت.
در این هفته مجلس یازدهم و دولت سیزدهم نشست غیرعلنی مشترکی به میزبانی مجلس شورای اسلامی داشتند که احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به بیان جزئیاتی از این نشست که در ساختمان بهارستان برگزار شد پرداخت و اظهار داشت: در این نشست نمایندگان مجلس و وزرای دولت نقطه نظرات خود در مورد موضوعات مهم مخصوصاً مباحث اقتصادی مطرح نمودند.
به قول راستینه لایحه بودجه ۱۴۰۲، برنامه هفتم توسعه و همینطور ضرورت بیش از پیش توجه به دلیلهای و راه های ناکارآمدی اقتصادی کشور که باید مورد توجه قرار بگیرند از اهم مباحث مطرح شده در این نشست است.


همینطور موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز بعد از برگزاری این جلسه اظهار داشت: هم دولت و هم مجلس تاکید دارند که بهترین راه مقابله با اغتشاشات اخیر و بهترین راه برای رسیدن به ثبات توجه به مطالبات واقعی مردم است.
در این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات الحاق یک ماده به قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت موافقت کردند.
مصطفی میرسلیم عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که چندی قبل خبر دستگیری پسرش به بهتان همکاری با منافقین اعلام شد، در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به حواشی پیرامون زندگی اش اظهار داشت: هیچ گاه در امور شخصی ادعای عصمت نداشتم و از تذکر مشفقانه دیگران هم استقبال کردم بخصوص وقتی برادرانه و بدون قصد تخریب بیان شود.
او همینطور مقصر کیفیت و قیمت فعلی خودرو های داخلی را تحریم های آمریکا دانست و درباره ی واردات خودرو اظهار داشت که نباید مصلحت های کشور و قاطبه مردم را فدای خواسته های عده ای قلیل نماییم.
رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همینطور اغلب احزاب اصلاح طلب را دارای گرایش های سازش کارانه نسبت به آمریکا توصیف و بیان نمود: اصلاح طلبان از فرصت آشوب ها به دنبال جبران ناکارآمدی در سالهای گذشته و ایجاد پایگاه در بین مردم هستند.
علی جدی نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در ایسنا در مورد صفر تا صد واردات خودرو توضیحاتی ارائه کرد.
وی واردات برندهای اروپایی و کره را منتفی دانست و تصریح کرد: وقتی واردات مشروط به انتقال دانش و فناوری می شود و محدودیت بوجود می آورد عملا فلسفه واردات را زیر سوال می برد.
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همینطور دلیل برخورد نکردن با خودروساز به خاطر استفاده از قطعه بی کیفیت را دولتی بودن خودروسازی دانست و اظهار داشت: بطورمثال سازمان پشتیبانی از مصرف کننده خودش یک سازمان دولتی است و خودروساز نیز این گونه است. این اشکال وجود دارد.


محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نیز در نشست صمیمی که با دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت روز دانشجو داشت، اظهار داشت: برآورده کردن خواسته های یک جوان در ۴۰ سالگی اش برایش ارزشی ندارد.
رییس مجلس شورای اسلامی در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی که روز شنبه (۱۲آذر ماه) به مناسبت روز قانون اساسی در سالن اجلاس سران و با موضوع احصای راهکارهای مؤثر اجرای قانون اساسی بر مبنای اصل ۱۱۳ قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان از این اصل برگزار شد، اظهار داشت: هیچ سندی معتبرتر، مؤثرتر، مورد وثوق تر و در دسترس تر از قانون اساسی نداریم.
وی با اشاره به اینکه باید به مطالبات اساسی و جدی مردم توجه گردد تصریح کرد: باید قبول نماییم که نیازمند نوسازی حکمرانی و حکمرانی نو هستیم و البته اگر حکمرانی در زمان و جغرافیای خود اتفاق نیفتد، فایده ندارد؛ زمانی که جوانی امید نداشته باشد، نتواند ازدواج کند و حتی نتواند آرزوی خرید مسکن و خرید خودرو داشته باشد، برآورده کردن این خواسته ها در ۴۰ سالگی نیز برای او ارزشی ندارد ازاین رو حکمرانی باید در زمان و جغرافیای خود اتفاق بیفتد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همینطور در این هفته طرحی را تصویب کردند که بر طبق آن موانع پرداخت وام ازدواج و تسهیلات فرزندآوری برداشته می شود.
این هفته بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی نیز در دستورکار نمایندگان مجلس قرار گرفت که سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یکشنبه هفته آینده برگزار می گردد و نامه معرفی مهرداد بذرپاش بعنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مجلس ارسال شده است. اما پس از آن اعلام گردید که تاریخ این جلسه تغییر کرده است و جلسه رای اعتماد روز چهارشنبه (۱۶آذرماه) است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه در جریان بررسی تقاضای دو فوریت طرح اصلاح ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، با رسیدگی به این طرح با قید یک فوریت موافقت کردند.


در آخرین روز از این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صلاحیت مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی را بررسی نموده و در نهایت با ۱۸۷ رای موافق، ۶۴ رای مخالف، ۷ رای ممتنع و ۵ رای باطله از مجموع ۲۶۳ رای مآخوذه، سکان وزارت را به دست مهرداد بذرپاش سپردند.
سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا درباره ی سرنوشت ابر متان تشکیل شده در جنوب تهران، شهرداری تهران را متولی رسیدگی به موضوع ابر متانی جنوب تهران دانست و اظهار نمود: تکنولوژی مورد نیاز برای برای استحصال گاز متان مراکز پسماند فرایند پیچیده ای نیست و چنانچه دستگاه متولی با شرکتهای دانش بنیان وارد بحث شود، می تواند نیازهای خودرا بر طرف نماید.
منبع:

1401/09/18
12:44:12
0.0 / 5
584
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پروژه , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام