مهم ترین اخبار مجلس در هفته ای که گذشت

مهم ترین اخبار مجلس در هفته ای که گذشت

خبرگزاری نام: «تلاش نمایندگان برای تعطیلی که به ثمر نرسید» و «اعمال افزایش حقوق کارکنان از آذرماه» با اهمیت ترین خبرهایی بودند که دومین هفته آذرماه ۱۴۰۱ از پارلمان ایران مخابره شدند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، این خبر مروری بر مهم ترین خبرهایی است که از جانب نمایندگان مجلس طی روزهای ابتدایی آذرماه ۱۴۰۱ مطرح شده است:
مهم ترین خبر هفته گذشته مجلس هم از حواشی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر بی نصیب نماند و بر این اساس سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس از احتمال تعطیلی چهارشنبه (۹ آذرماه) در صورت پیروزی و صعود تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اطلاع داد.


سید نظام موسوی در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه(۸ آذرماه) مجلس اظهار داشت: ما امیدواریم و دعا می نماییم که تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران بتواند بازی مقابل آمریکا را با نشاط و قدرت ببرد و مثل بازی قبل با نشاط و اقتدار پیروز شوند.
همینطور برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در نامه ای به رئیس جمهوری خواهان شدند که در صورت پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل تیم ملی فوتبال آمریکا در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، فردا تعطیل عمومی اعلام گردد.
خبر مهم بعدی مجلس را مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام نمود که دولت برای اعمال افزایش حقوق کارکنان از آذرماه به همراه پرداخت معوقات مهر و آبان قول داده است و کمیسیون اجتماعی این مورد را پیگیری می کند.
وی اظهار داشت: استدلال دولت برای اجرا نشدن قانون افزایش حقوق کارکنان در آبان ماه این بود که دستگاههای اجرایی اطلاعات خویش را ثبت نکرده اند حال این که دولت از آغاز سال به کامل بودن سامانه مربوطه اشاره داشت.
خبر پربازدید بعدی مجلس باز هم به مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ مربوط می شد که سیدکاظم موسوی نماینده اردبیل در تذکری شفاهی خطاب به بازیکنان تیم ملی اظهار داشت: سرود ملی را محکم بخوانید و بدانید پیروزی برای شماست.
عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح جلسه کمیسیون عمران از بحث و بررسی پیرامون جزئیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و تصویب آن در نشست این کمیسیون اطلاع داد.
شیوا قاسمی پور عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس هم از تصویب کلیات طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور اطلاع داد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی د در جلسه علنی روز چهارشنبه(۹ آذرماه) در مصوبه ای سازوکار و تمهیداتی برای اسقاط خودرو تعیین و لایحه اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو را تصویب کردند.
ولی اسماعیلی نایب رییس کمیسیون اجتماعی هم اظهار داشت که ایجاد امنیت شغلی و حذف امضاهای طلایی از اهداف طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت می باشد و رئیس مجلس تاکید دارند تا پیش از بررسی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس، نشست مشترکی بین مجلس و رئیس سازمان امور استخدامی تشکیل گردد که انتظار می رود بزودی این جلسه برگزار و این طرح در صحن مجلس بررسی شود.


همینطور علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از ورود این کمیسیون به مبحث وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن قبل از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها اطلاع داد.
وی در توضیح جلسه روز ۷ آذرماه کمیسیون اصل ۹۰ با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونان این سازمان اظهار داشت: مبحث وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن قبل از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها، پروژه های فاقد مجوزهای زیست محیطی، برنامه های این سازمان برای محافظت از حیات وحش و تنوع زیستی و اجرای ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده مبحث عوارض سبز همچون موارد مطرح شده در این نشست بود.
غلامرضا شریعتی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در رابطه با عملکرد مجلس یازدهم در آستانه ۱۰ آذرماه روز مجلس، اظهار داشت: قانون جهش تولید مسکن یکی از گامهای مثبت مجلس یازدهم در جهت پاسخگویی به نیاز جامعه بخصوص جوانان بود اما امروز مجلس از روند کندی اجرای این قانون گله مند است.
سید نظام موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم ضمن اشاره به جلسه مشترک قوای مقننه و قضاییه اظهار داشت: در این نشست رئیس قوه قضاییه تصریح کرد که قوه قضاییه به صورت جدی به همه ابعاد حوادث و اغتشاشات اخیر ورود کرده و ملاک برایش قانون است.
موسوی اطاله دادرسی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، جرم انگاری، مسائل حقوقی در میان دو قوه، ارتباط و تعامل نمایندگان با مسؤلان قضایی در سطح عالی و استان ها، اغتشاشات اخیر و پیگیری موضوعات در رابطه با آنرا همچون مواردی بیان کرد که نمایندگان به آن اشاره داشتند.
محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم با تکیه بر ضرورت اصلاح آئین نامه واردات خودرو اظهار نمود: آئین نامه واردات خودرو هدف اصلی واردات یعنی کاهش قیمت و افزایش کیفیت را محقق نمی کند.
وی ضمن اشاره به آئین نامه واردات خودرو اظهار داشت: هدف از اینکه به دولت اجازه واردات خودرو داده شد، تنظیم بازار بود یعنی کمک گردد که نیاز بازار به علت کاهش تولید خودرو برطرف شده و در عین حال قیمت خودرو هم کم شود.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه(۶ آذرماه)نیز سازمان تأمین اجتماعی را مکلف کردند تا کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر راه اندازی و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدیدبنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آنها را بیمه کند.
نمایندگان مجلس همینطور گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را بررسی نموده و در نهایت آنرا به تصویب رساندند.1401/09/11
13:37:46
0.0 / 5
600
تگهای خبر: آموزش , بازی , برنامه , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام