واکنش اتحادیه اروپا به حمله سپاه ضد ترورریست ها

واکنش اتحادیه اروپا به حمله سپاه ضد ترورریست ها

به گزارش خبرگزاری نام، سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با مطرح کردن ادعایی ضد مناسبات ایران و عراق، نسبت به حمله سپاه پاسداران به مقر احزاب تروریستی در اقلیم شمال عراق واکنش نشان داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقر احزاب تروریستی در اقلیم شمال عراق، در اطلاعیه ای که در وبگاه آن انتشار یافت، اظهار داشت: اتحادیه اروپا حملات جدید ایران از جانب سپاه پاسداران را به اقلیم کردستان عراق که منجر به تلفات جانی و مجروحیت شده است، قویا محکوم می کند.
در این بیانیه ادعا شد: همان گونه که اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر گفته بود، این حملات اسقلال و تمامیت ارضی عراق را نقض می کند و باید متوقف شود.
سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در ادامه بیانیه خود نوشته است: اتحادیه اروپا با ملت و دولت عراق و دولت اقلیم کردستان همبستگی کامل دارد.
واکنش اتحادیه اروپا به دنبال این مطرح می شود که رسپاه پاسداران به تازگی به مقرهای احزاب تروریستی در اقلیم شمال عراق به صورت موشکی و پهپادی حمله کرد و در این حملات که به صورت پهپادی و موشکی صورت گرفت، مواضع این گروهک ها هدف قرار گرفت.
این چندمین مرحله از حمله ضد مواضع این گروهک های تروریستی در شمال عراق است.

سردار اصانلو فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدای سپاه در اینباره گفته است: تا وقتی که اقلیم کردستان یا دولت مرکزی عراق خواسته های جمهوری اسلامی در خصوص خلع سلاح گروهک ها و اخراج آنان را عملی نکند همچنان این اقداماتمان ادامه پیدا می کند. هم با پهپادهای انتحاری، هم با پهپادهای رزمی و هم با موشک مقرهای گروهک های تجزیه طلب تروریستی را هدف قرار دادیم و دقیقا همه اهدافی را که شناسایی کردیم مورد هدف قرار دادیم. برخی از افراد این گروهک ها را در داخل در اغتشاشات اخیر، دستگیر کرده ایم و برخی از آنان اعتراف کرده اند که برای ایجاد اغتشاش، کشته سازی وارد ایران شدند و هم از عوامل داخلی بهره برده اند. سپر انسانی که متاسفانه آنان از خانواده های خودشان و در مقرهای شان ساخته اند تا یک زمانی برای ما مفهوم دارد و مجبوریم مقرهایی که حتی در کنار خانه های سازمانی بوجود آورده اند را مورد هدف قرار دهیم.
وزیر خارجه کشورمان هم همان شب در تماس تلفنی با همتای عراقی خود درمورد حملات موشکی و پهپادی روز دوشنبه ایران به مواضع تروریست ها رایزنی کرد.
فواد حسین در این گفتگو ضمن اعلام موضع کشورش در این خصوص، اقدام امروز ایران ضد تروریست ها را تعرض آشکار به حاکمیت عراق و امنیت شهروندان آن کشور خواند و با تکیه بر اهمیت گفتگو برای پایان دادن به تنش ها، این اقدام ایران را غیر قابل توجیه و خطرناک توصیف کرد.
این در حالیست که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در این خصوص گفته است: اقدام نظامی ایران ضد گروههای تروریست مسلح تجزیه طلبی که از خاک دولت عراق و اقلیم کردستان عراق برای نقض حاکمیت ایران و نقض امنیت مرزی ایران و سلب امنیت شهروندان ایرانی استفاده و اقدام می کنند، اقدامی کاملا قانونی می باشد. دولت عراق بر مبنای قواعد بین المللی و مناسبات دو کشور همسایه برای پیشگیری از این اقدامات تروریستی مسئولیت دارد و باید به مسئولیت خود در این حوزه عمل کند. اقدام ایران برای پشتیبانی از امنیت خود و امنیت شهروندانش مشروع، قانونی و مبتنی بر مقررات بین المللی است. ایران بارها تاکید کرده است که نسبت به امنیت سرزمینی خود و فعالیت گروههای تجزیه طلب در این منطقه سکوت نخواهد کرد و مبتنی بر مقررات بین المللی از امنیت خود و شهروندانش دفاع خواهد نمود و این اقدام هم در همین چارچوب صورت گرفته است.
منبع:

1401/08/25
08:51:02
0.0 / 5
386
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام