با تصویب مجلس

بانک مرکزی موظف به انتشار مشروح مذاکرات و مصوبات شورای فقهی شد

بانک مرکزی موظف به انتشار مشروح مذاکرات و مصوبات شورای فقهی شد

به گزارش خبرگزاری نام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را موظف به انتشار مشروح مذاکرات و مصوبات شورای فقهی بر تارنمای بانک مرکزی و انتشار برای عموم مردم کرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی به ادامه رسیدگی در مورد گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران پرداختند و بندهایی از ماده ۱۸ این طرح را به تصویب رساندند.
بند های مصوب ماده ۱۸ این طرح به شرح زیر است:
بر مبنای بند ح ماده ۱۸ این طرح؛ مصوبات شورای فقهی برای کلیه ارکان بانک مرکزی و «اشخاص تحت نظارت» لازم الرعایه است.
بر مبنای بند خ ماده ۱۸ این طرح؛ اظهارنظر فقهی شورای فقهی بانک مرکزی، نافی اختیارات فقهای شورای نگهبان در اصل چهارم (4) قانون اساسی نمی باشد.
بر مبنای بند د ماده ۱۸ این طرح؛ شورای فقهی دارای دبیرخانه ای است که دبیر آن به پیشنهاد رئیس شورای فقهی و بعد از تأیید اکثریت اعضای شورا، با حکم رئیس کل برای مدت دو سال منصوب می شود و انتخاب مجدد وی بلامانع است. ساختار دبیرخانه و شرح وظایف آن به تصویب شورای فقهی می رسد و توسط رئیس کل ابلاغ می شود. دبیرخانه شورای فقهی می تواند کمیته های تخصصی فقهی و کارشناسی تشکیل دهد.
بر مبنای بند ذ ماده ۱۸ این طرح؛ دستورالعمل نحوه اداره جلسات شورای فقهی، نحوه تشکیل و اداره کمیته های تخصصی فقهی و کارشناسی و چگونگی نظارت فقهی شورا بر «اشخاص تحت نظارت» توسط دبیر شورا پیشنهاد و بعد از تصویب در شورای فقهی، توسط رئیس کل ابلاغ می شود.
بر مبنای بند ر ماده ۱۸ این طرح؛ ­بانک مرکزی موظف است مشروح مذاکرات و مصوبات شورای فقهی را بر تارنمای بانک مرکزی قرار داده و برای عموم منتشر نماید.
همینطور نمایندگان با حذف بند ز ماده ۱۸ این طرح به علت تضعیف جایگاه شورای فقهی موافقت کردند.1401/08/11
10:21:10
0.0 / 5
447
تگهای خبر: ابلاغ , حكم , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام