هشدار نمایده ایران به دولت های خارجی

در امور داخلی ایران دخالت نکنید

در امور داخلی ایران دخالت نکنید

به گزارش خبرگزاری نام، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل با محکوم کردن هرگونه خشونت ضد نمایندگی های دیپلماتیک و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در اروپا در جریان حوادث اخیر اظهار داشت: دولت های خارجی و سفارتخانه های آنها در تهران، در امور داخلی ایران دخالت نکنند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی سخنانی در کمیته ششم (کمیته حقوقی) مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: اعمال خشونت ضد دیپلمات ها و مراکز دیپلماتیک و کنسولی ایران در اروپا در حوادث اخیر، دارای ابعاد گسترده و بی سابقه ای بود که حکایت از سازماندهی بودن آن داشت و بخشی از یک کارزار بزرگتر ضد ایران را تشکیل می داد.
وی با عرضه گزارشی از تعرضات و اعمال خشونت ضد دیپلمات ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سرتاسر جهان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خویش را برای ایجاد محیطی امن و آرام همراه با امکانات کامل برای انجام وظایف دیپلمات ها و نمایندگی های دیپلماتیک و کنسولی خارجی در خاک خود به کار گرفته است اما متأسفانه به دنبال حوادث اخیر در ایران، برخی از اماکن دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران در بعضی از کشورهای اروپایی همچون دانمارک، نروژ، بلژیک، انگلیس، آلمان، بلغارستان، هلند، ایتالیا و سوئد مورد تعرض وخشونت قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: اعمال خشونت ضد دیپلمات ها و مراکز دیپلماتیک و کنسولی ایران در اروپا در حوادث اخیر، دارای ابعاد گسترده و بی سابقه ای بود که حاکی از سازماندهی شده بودن آن داشت و بخشی از یک کارزار بزرگتر ضد ایران را تشکیل می داد.
سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه خشونت اعمال شده ضد نمایندگی های دیپلماتیک و کنسولی و دیپلماتهای خود، بخصوص تأخیر قابل توجه در مداخله یا عدم انجام هر گونه اقدامی از جانب پلیس را محکوم می کند. ما همینطور اعتراض شدید خویش را نسبت به ورود بدون مجوز و با توسل به زور به ساختمان دیپلماتیک و کنسولی ایران در تیرانا در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سالجاری ( ۸ سپتامبر ۲۰۲۲) توسط نیروهای پلیس آلبانی بعد از قطع یکجانبه روابط دوجانبه از جانب دولت این کشور را اعلام می داریم.
وی توجهات را به نگرانی ایران از تلاشهای غیرقانونی برخی کشورها برای سوءاستفاده از مصونیت ها و امتیازات دیپلماتیک در داخل خاک کشورمان برای انجام عملیات های پنهان و خلاف وظایف خود که در نهایت وظایف نمایندگان دیپلماتیک را تضعیف می کند، جلب کرد. دولت ایران اعتراض شدید خویش را به برخی از نمایندگی های خارجی مقیم ایران به علت همین رفتار نادرست در قلمرو خود اعلام نموده است.
وی اظهار نمود: از کشورهای متبوع این نمایندگی ها می خواهیم به تعهدات خود وفق کنوانسیون های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ وین در مورد روابط دیپلماتیک و کنسولی عمل کنند و در این راستا، ما بر تعهد کشورهای فرستنده طبق ماده ۴۱ کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص اجتناب از سو استفاده از اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود و هم موقعیت دیپلماتیک تاکید می نماییم. از اعضای نمایندگی های خارجی و کشورهای متبوع آنها انتظار می رود به قوانین و مقررات ایران بعنوان کشور پذیرنده احترام گذاشته و از مداخله در امور داخلی ایران اجتناب کنند.
ارشادی همینطور از کشورهای پذیرنده و همینطور کشورهای میزبان مقر و دفاتر سازمان ملل متحد خواست که به اصل عدم تبعیض و عدم مداخله ملاحظات سیاسی دوجانبه در انجام تعهدات قانونی خود نسبت به نمایندگی های خارجی در قلمرو خود پایبند باشند.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش مهم هیأت ها و نمایندگان دیپلماتیک در تقویت همکاریهای بین المللی و همزیستی مسالمت آمیز را مورد توجه قرار داده است. برای این منظور، ما اذعان داریم که انجام کارآمد وظایف نمایندگی های دیپلماتیک بعنوان نماینده دولت ها باید از راه پایبندی به اصول و قواعد حقوق بین الملل حاکم بر روابط دیپلماتیک و کنسولی تضمین شود. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که این یک پیش نیاز اساسی برای انجام عادی روابط بین کشورها و برای تحقق اهداف و اصول منشور ملل متحد است.
منبع:

1401/07/27
10:08:27
0.0 / 5
511
تگهای خبر: دولت , قانون , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام