یك كارشناس مسائل بین الملل:

چرا مرزهای ژئوپلیتیکی قفقاز جنوبی اهمیت دارند؟

چرا مرزهای ژئوپلیتیکی قفقاز جنوبی اهمیت دارند؟

به گزارش خبرگزاری نام، یک کارشناس مسائل بین الملل با تکیه بر اینکه «روسیه بطور قطع با تغییرات با ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز مخالفت دارد»، اظهار داشت: علاوه بر اهمیتی که اصولا مرزها برای کشورها دارند، مرزهای ژئوپلیتیکی منطقه قفقاز جنوبی برای کشورهایی چون آذربایجان، ایران و ارمنستان به علت اهمیت راه های مواصلاتی و ترانزیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.


نوذر شفیعی در گفتگو با ایسنا در تحلیل از تحولات اخیر در منطقه قفقاز جنوبی و تاکید مقامات کشورمان بر عدم تغییر مرزهای ژئوپلیتیکی عنوان کرد: به صورت کلی کشورها دارای سه دسته منافع هستند؛ منافع حیاتی، حساس و منافع عادی، اصولا منافع حیاتی با بقای کشورها ارتباط پیدا می کند که حتی کشوری حاضر می شود برای حفظ آن وارد جنگ هم شود، منافع حساس هم شاید ارزش آن چندان نباشد اما می تواند زیان هایی را متوجه کشورها کند و در نهایت در دسته منافع عادی به منافع کشورها صدمه چندانی وارد نمی گردد.
وی تصریح کرد: امروز مسئله مرز و تحولات مرزی جزو منافع حیاتی کشورها به شمار می روند، البته اگر مرزی متعلق به یک کشور باشد و کشور دیگری بخواهد آنرا تغییر دهد بطور قطع با منافع حیاتی کشور مقابل در تعارض قرار می گیرد، بعنوان مثال در زمان جنگ ایران و عراق یکی از موارد مورد بحث مسئله مرزها بود. حالا در موضوعات در ارتباط با منطقه قفقاز و تغییر مرزها میان آذربایجان و ارمنستان؛ منافع حساس ایران را در سطح بسیار بالا و نزدیک به منافع حیاتی تهدید می کند.
این استاد دانشگاه همینطور بیان نمود: در واقع این تحولات ارتباط ایران با منطقه قفقاز را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد بخصوص در زمینه ارتباط مواصلاتی و ترانزیتی، ضمن اینکه میزان همسایگی ایران با یکی از کشورهای قفقاز یعنی ارمنستان را هم به شدت تحت تأثیر قرار می دهد البته به دنبال این اقدامات مجموعه واحدی از کشورها ( آذربایجان و ترکیه) بعنوان متحد در مرزهای ایران مستقر می شوند و عملا ترکیه و آذربایجان به یکدیگر متصل می شوند؛ ازاین رو فعل و انفعلاتی که در قفقاز اتفاق می افتد امکان دارد ایران را در حصر استراتژیک از ناحیه قفقاز شمالی قرار دهد(به لحاظ مواصلاتی) دوما امکان شکل گیری اتحادها و ائتلاف هایی را ضد ایران در این ناحیه امکان پذیرتر می سازد.
وی عنوان کرد: هم اکنون ما مرزهای جداگانه ای با جمهوری آذربایجان، ارمنستان وترکیه مرز داریم در صورتیکه تغییری ایجاد شود عملا کریدورهای شرق به غرب و همینطور اروپا به آسیای مرکزی دیگر از ایران عبور نمی کنند و چون حساسیت این مورد زیاد است طبیعتا ایران هم عکسالعمل دارد؛ چونکه منافع ایران را هم تحت تأثیر قرار می دهد. امروزه کریدورها نقش مهمی را در تعیین جایگاه کشورها در معادلات منطقه ای ایفا می کنند.
این کارشناس مسائل بین الملل در رابطه با اینکه آیا رایزنی ها و گفت وگوهای سیاسی می تواند به حل بحران در این منطقه کمک نماید هم اظهار داشت: همیشه برای حل یک مسئله راه های گوناگونی وجود دارد و تاکید بر حفظ وضعیت موجود فقط یکی از این گزینه هاست، اگر گزینه دیگری پیشنهاد داده شود آن گزینه باید برابر با گزینه وضعیت موجود باشد. امکان دارد از دید ایران این برداشت وجود داشته باشد که تلاش آذربایجان برای تغییرات ژئوپلیتیک در حوزه قفقاز بخشی از یک پروژه ای است که در آینده می تواند شرایط ژئوپلیتیک منطقه را به زیان ایران بر هم زند.
شفیعی همینطور در رابطه با اینکه چرا روسیه تابحال به شکل جدی وارد نشده تا از راه گفت وگوها تلاشی در جهت حل مسئله قفقاز داشته باشد؟ اظهار داشت: متاسفانه در ارتباط با سیاست خارجی روسیه میتوان دو نوع استنباط داشت نخست اینکه روسیه در جهت کسب جایگاه اتحاد جماهیر شوروی سابق یک استراتژی بزرگ را در سطح جهانی تعقیب می کند تا بر کشورهایی که سابقا جزو اتحاد جماهیر شوروری بودند تاثیرگذاری و نفوذ داشته باشد، اما در عمل می بینیم روز به روز میان این کشورها ومسکو جدایی بیشتری می افتد و علتش تلاش غرب و قدرت های منطقه ای برای جذب این کشورهاست.
وی تصریح کرد: از طرفی در ارتباط با قفقاز چنین برداشت می شود که بطور قطع روسیه با تغییرات ژئوپلیتیک در قفقاز مخالفت دارد شاید روسیه تصور می کند تحولات موجود تاثیری بر منافعش ندارد، اما قفقاز یک منطقه بسیار حساس برای روسیه بوده و دقیقاً نقطه ای است که مانند اوکراین توجه غرب به آن معطوف است و آنچه در این روزها اتفاق می افتد در اصل نفوذ طبیعی غرب در این منطقه است.
منبع:

1401/07/09
08:49:00
0.0 / 5
507
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام