بررسی سفر رئیس دولت سیزدهم به ازبكستان،

سفرنامه سمرقند

سفرنامه سمرقند

خبرگزاری نام: رییس دولت سیزدهم بعد از سفری سه روزه به سمرقند ازبکستان و شرکت در بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و دیدار با مقامات 10 کشور ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان، روسیه، چین، بلاروس، قزاقستان، هند و ترکیه به تهران بازگشت. در این سفر عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای حتمی شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران بامداد چهارشنبه ۲۳ شهریور بمنظور سفر سه روزه جهت شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و دیدار با سران کشورهای عضو، با بدرقه حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، محمد مخبر معاون اول رییس جمهور و تعدادی از اعضای کابینه سیزدهم تهران را به مقصد سمرقند ترک کرد.
رئیسی قبل از ترک تهران در فرودگاه مهرآباد درباره ی اهداف این سفر اظهار داشت: از اقدامات مهمی که در مسافرت به ازبکستان صورت خواهد گرفت قطعی شدن امضای اسناد عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای است.
ساعاتی بعد رییس دولت سیزدهم با استقبال عبدالله نعمتویچ عارفوف نخست وزیر، ابراهیم عبدالرحمانوف وزیر نوآوری و فاضلوف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان وارد فرودگاه سمرقند شد و ظهر چهارشنبه در مجموعه راه ابریشم سمرقند مورد استقبال رسمی شوکت میرضیایف، رییس جمهور ازبکستان قرار گرفت.
استقبال رسمی رییس جمهور ازبکستان از رئیسی در نخستین بخش از برنامه های سفر به ازبکستان نشست مشترک هیئت های عالی رتبه ایران و ازبکستان انجام شد و رئیسی در این جلسه امضای اسناد میان دو کشور را جلوه خوبی از اراده طرفین برای توسعه روابط در زمینه های مختلف دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همین طور در عرصه کشاورزی تجربیات خوبی دارد و کشاورزی می تواند یکی از زمینه های خوب همکاری بین دو کشور باشد.
رییس جمهور ازبکستان هم در این جلسه عنوان کرد: برگزاری کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور، تاسیس کمیسیون مشترک سرمایه گذاری، برگزاری چند همایش تجاری و علوم و فناوری بین دو کشور، موجب افزایش انگیزه گسترش همکاری ها و روابط تهران و تاشکند است. در نتیجه این تعاملات، حجم مبادلات تجاری دو کشور در یکسال گذشته ۷۳ درصد افزایش پیدا کرده است و تعداد کل شرکت های مشترک با ایران، یا شرکت هایی که با سرمایه ایرانیان در ازبکستان تاسیس شده به ۳۰۸ شرکت رسیده است و این مساله موجب می شود که ما به توسعه روابط در آینده با امید بیشتری نگاه نماییم.
در این جلسه ۱۷ یادداشت تفاهم و سند همکاری و یک بیانیه مشترک میان مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان به امضاء رسید. افزایش همکاری در عرصه های کشاورزی، انرژی، گمرک، کوشش برای توسعه همکاریهای ورزشی، علمی، فناوری و نوآوری، افزایش تبادلات فرهنگی، همکاری در حوزه بهداشت و درمان، عملیاتی سازی حمل و نقل بین المللی بوسیله بندر چابهار، همکاریهای محیط زیستی، توسعه صنعت توریسم و تسهیل صدور روادید برای تجار، اعضای محافل علمی و گروههای توریستی موضوع اسناد همکاری امضاءشده میان مقامات دو کشور بود.
امضای ۱۷ سند همکاری بین ایران و ازبکستان
دیدار با پوتین در دومین روز سفر
رییس جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج شنبه ۲۴ شهریور در شروع دومین روز سفر خود به ازبکستان، در هتل محل اقامت خود، با ژانگ مینگ دبیرکل سازمان همکاری شانگهای دیدار و گفت و گو کرد و در این دیدار با تشریح ظرفیت های گسترده کشورمان در حوزه های سیاسی، فناوری، اقتصادی و ترانزیتی، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سازمان همکاری شانگهای و کشورهای عضو در عرصه های مختلف آگاهی داد.
همین طور دبیرکل سازمان همکاری شانگهای در این دیدار با اشاره به اقدامات دبیرخانه این سازمان برای عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در این اتحادیه منطقه ای اظهار داشت: ایران کشوری بزرگ و موثر است که می تواند نقش به سزایی در امنیت منطقه و جهان ایفا کند. جمهوری اسلامی ایران همین طور به عنوان یک کشور بزرگ در منطقه با تاکید بر اشتراکات تاریخی و تمدنی گسترده ای که با کشورهای منطقه دارد، روابط سیاسی و تجاری خوبی با اعضای سازمان همکاری شانگهای دارد.
دیدار دبیر کل سازمان همکاری شانگهای با رئیسی بعد از آن سدیر جباروف رییس جمهور قرقیزستان با حضور در محل اقامت رئیسی با وی دیدار و گفت و گو کرد. رییس قوه مجریه در این دیدار با اشاره به پیشرفت های گسترده علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران با وجود اعمال تحریم های گسترده، بیان کرد: ایران آمادگی دارد برای بهره مندی قرقیزستان از این دستاوردهای بزرگ تجربیات و دستاوردهای خودرا با این کشور مبادله کند.
رییس جمهور قرقیزستان هم با ابراز خرسندی از این دیدار، از کمک های پزشکی ایران به مردم کشورش در دوران همه گیری کرونا تشکر کرد و اظهار داشت: توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست گسترش همکاریهای دولت قرقیزستان است.
دیدار با تجار و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم ازبکستان برنامه دیگر بامداد پنج شنبه رئیسی بود که وی در این دیدار با تأکید بر ضرورت رفع مشکلات مبادلات مالی برای رفع دغدغه تجار و فعالان تجاری، دستگاه های مسئول را مأمور پیگیری تحقق آن کرد.
رییس دولت سیزدهم به عنوان برنامه بعدی خود در این سفر با امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیکستان دیدار و گفت و گو کرد و سران دو کشور این دیدار در مورد مسائل منطقه ای، امنیتی و مشکلات مردم افغانستان رایزنی کردند.
رئیسی در ششمین برنامه کاری دومین روز سفر خود به ازبکستان، در هتل محل اقامت خود میزبان شهباز شریف نخست وزیر پاکستان بود و در این دیدار با مهم توصیف کردن روابط تهران و اسلام آباد، اشاره کرد: ایران برای بسط روابط با پاکستان حد و مرزی قائل نیست.
در این دیدار دو طرف از همکاری در زمینه انرژی استقبال و بر انجام پیگیری های لازم برای برداشته شدن موانع دراین زمینه تاکید نمودند. سران دو کشور ایران و پاکستان توافق کردند کمیته ای متشکل از مسئولان مربوط دو کشور برای پیگیری و اجرائی شدن این طرح ها تشکیل گردد.
در دومین روز این سفر سید ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهور ایران و روسیه عصر پنج شنبه با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند و با مرور تفصیلی عرصه همکاریهای اقتصادی، از پیشرفت های چشم گیر در روابط دو کشور خصوصاً در عرصه های بانکی، حمل و نقل زمینی و دریایی، گمرک و انرژی ابراز خشنودی کردند.
رئیسی در این دیدار اشاره کرد: همکاریهای اقتصادی تهران-مسکو برای دو ملت و کشورهای منطقه مفیدست.
همین طور پوتین در این دیدار با اشاره به روابط گسترده تجاری مسکو-تهران، از افزایش رفت و آمد مقامات اقتصادی دو کشور ابراز خشنودی و بیان کرد: حجم تجارت بین دو کشور در سال قبل میلادی ۸۱ درصد و در ۵ ماهه نخست امسال ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. ضمن این که یک هیئت از روسیه با حضور نمایندگان ۸۰ شرکت بزرگ روسی هفته آتی عازم ایران خواهد شد.
دیدار روسای جمهور ایران و روسیه در سمرقند شامگاه پنج شنبه آیین غرس نهال بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در ساختمان مرکز کنگره مجموعه جاده ابریشم سمرقند انجام شد و رییس جمهوری اسلامی ایران به همراه دیگر روسای شرکت کننده در آیین کاشت نهال یادبود این جلسه شرکت کرد. بعد از این مراسم ضیافت شام سران کشورها انجام شد اما به علت پروتکلهای جمهوری اسلامی ایران، رئیسی بجای شرکت در این ضیافت، با حضور در مسجد دوده رسول الله (ص) شهر سمرقند، با کارهای فرهنگی و مذهبی این مسجد آشنا شد.
رییس قوه مجریه در جمع نمازگزاران این مسجد از ضرورت وحدت بین مسلمان در وضعیت امروز جهانی گفت و تصریح کرد: مسلمانان هم مانند دوده (ع) که خودشان نماد وحدت و انسجام بودند، باید با هم همدل و متحد باشند و با کسانی که مقابل اسلام ایستادگی می کنند و مسلمانان را به خاک و خون می کشند، مقابله کنند.

حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای
بامداد روز جمعه ۲۵ شهریور بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند ازبکستان با حضور سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران و سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان شروع شد. این اجلاس هر ساله با محوریت موضوع استراتژی همکاریهای چندجانبه و حوزه های اولویت دار توسعه، رسیدگی به موضوعات مهم و تقویت همکاریهای اقتصادی و سیاسی اعضاء برگزار می گردد.
سازمان همکاری شانگهای (SCO) در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای (PRC) توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. هشت کشور هند، جمهوری قزاقستان، جمهوری خلق چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.
چهار کشور افغانستان، بلاروس، جمهوری اسلامی ایران و مغولستان در سازمان همکاری شانگهای دارای وضعیت ناظر بودند که جمهوری اسلامی ایران که تا سال قبل به عنوان عضو ناظر حضور داشت، در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به عضویت کامل این سازمان درآمد. همین طور شش کشور شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، پادشاهی کامبوج، جمهوری دموکراتیک فدرال نپال، جمهوری ترکیه و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا شرکای گفت وگوی سازمان همکاری شانگهای هستند.
رییس جمهوری اسلامی ایران در نطق خود در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با تأکید بر این که همگرایی در زمینه انرژی در سازمان همکاری شانگهای به توسعه بیشتر اقتصادی و نهایتاً کاهش هزینه های امنیتی و اقتصادی و ثبات در منطقه و فرامنطقه کمک شایان توجهی خواهد کرد، از آمادگی ایران برای ایفای نقش موثر در حوزه تامین امنیت عرضه انرژی آگاهی داد.
نطق رئیسی در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در این اجلاس عضویت ایران بصورت رسمی در سازمان همکاری شانگهای توسط شوکت میرضیایف رییس جمهور ازبکستان به عنوان میزبان این اجلاس اعلام گردید. همزمان با این رویداد علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در توییتی نوشت: «لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای بعد از تصویب در دولت، جهت طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.»
همین طور ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در سخنرانی خود در سازمان همکاری شانگهای در واکنش به عضویت دائم ایران در این سازمان با اشاره به اینکه عضویت کامل ایران در شانگهای «تغییری مثبت» به حساب می آید، عنوان کرد: ایران برای همکاریهای منطقه ای نقش مثبتی را ایفا می کند. ما از پیوستن ایران به این سازمان بطور کامل حمایت می نماییم.
در ادامه سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به ازبکستان، در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای رئیسی با الکساندر لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس دیدار و گفت و گو کرد و در این دیدار با اشاره به اینکه نقشه راه ارتقای سطح همکاریهای تهران-مینسک آماده شده است، به تشریح ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف خصوصاً مسائل علمی و فناوری پرداخت و بیان کرد: ایران برای صادرات کالا و همکاریهای مشترک با بلاروس آمادگی کامل دارد.
رییس جمهور بلاروس هم در این دیدار با تأکید بر اهمیت تدوین نقشه راه ارتقای سطح همکاریهای دو کشور، تصریح کرد: بلاروس و جمهوری اسلامی ایران روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و باتوجه به ظرفیت های متقابل موجود، این روابط باید افزایش پیدا کند.
بعد از آن رئیسی و شی جین پینگ سران دو کشور ایران و چین با یکدیگر دیدار و گفت و گو و درباره ی مهم ترین مسائل مربوط به مناسبات دوجانبه برای ارتقای همکاریهای اقتصادی گفتگو و تصمیم گیری کردند. توافق های اساسی درباره ی توسعه همکاریهای راهبردی اقتصادی و تقویت چندجانبه گرایی، محور مذاکرات روسای جمهور ایران و چین بود. در این دیدار رییس جمهوری خلق چین بصورت رسمی از رییس جمهور اسلامی ایران دعوت کرد تا به چین سفر کند.
رییس دولت سیزدهم در ادامه برنامه های سومین روز سفر به ازبکستان بعدازظهر جمعه با قاسم ژومارت توکایف رییس جمهور قزاقستان دیدار و گفت و گو کرد. رئیسی در این دیدار با تأکید بر این که ایران مصمم به اجرائی کردن توافقات انجام شده دو کشور در مسافرت رییس جمهور قزاقستان به تهران است، ابراز امیدواری کرد که روابط دوجانبه ایران و قزاقستان به توافقات منطقه ای و بین المللی نیز منجر شود.
رییس جمهور قزاقستان هم در این دیدار با موفقیت آمیز ارزیابی کردن سفرش به ایران، بر اهمیت تسریع در اجرائی شدن کریدور قزاقستان، ترکمنستان، ایران و یکسان سازی تعرفه های گمرکی و حمل و نقلی بین سه کشور اصرار کرد.
رئیسی عصر جمعه در ادامه دیدارهای خود در سومین روز از سفر به ازبکستان عصر جمعه با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار و گفت و گو و در این دیدار اظهار داشت: بهره گیری از ظرفیت های موجود در صنعت نفت و گاز، حمل و نقل و خصوصاً مسیر ترانزیتی چابهار-آسیای میانه و همین طور همکاری در مسائل منطقه ای و بین المللی، می تواند زمینه مناسبی برای ارتقای سطح روابط و گسترش همکاریهای ایران و هند فراهم آورد.
نخست وزیر هند هم در این دیدار ضمن اعلام مخالفت کشورش با اعمال تحریم های یک جانبه از طرف یک کشور مقابل کشور یا کشورهای دیگر، به نقش و اهمیت کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کالا در منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: توسعه این بندر سبب توسعه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد شد.
در بخش دیگری از این سفر، رئیسی و رجب طیب ادوغان سران دو کشور ایران و ترکیه در دیدار با یکدیگر، ضمن مرور توافقات انجام شده در مسافرت اخیر رییس جمهور ترکیه به تهران و برگزاری هفتمین شورای عالی همکاریهای اقتصادی دو کشور، بار دیگر بر تسریع در اجرای این توافقات تاکید نمودند. در این دیدار دو طرف درباره ی تحولات منطقه همچون مسائل سوریه، افغانستان و تحولات قفقاز هم گفت و گو کردند.
رییس قوه مجریه در آخرین برنامه سفر خود به ازبکستان از مجموعه تاریخی میدان ریگستان در مرکز شهر سمرقند بازدید کرد و در جریان تاریخچه بناهای فرهنگی و آموزشی تولید شده در میدان ریگستان قرار گرفت. این مجموعه تاریخی در دوره سلسله تیموریان با معماری ایرانی-اسلامی بنا نهاده شده و نام آن به رودخانه ای اشاره دارد که قبل از ساخت این میدان، خشک می شود و تنها ریگ های آن بجا می ماند.
بازدید رئیسی از مجموعه تاریخی میدان ریگستان شهر سمرقند رییس جمهوری اسلامی ایران بعد از اختتام این سفر سه روزه و شرکت در بیست و دومین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و دیدار و گفت و گو با سران کشورهای ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان، روسیه، چین، بلاروس، قزاقستان، هند و ترکیه، شامگاه جمعه سمرقند را به مقصد تهران ترک کرد و بامدادان شنبه با استقبال محمد مخبر معاون اول رییس جمهور وارد فرودگاه مهرآباد شد.
رئیسی بعد از بازگشت از ازبکستان و در فرودگاه مهرآباد درباره ی دستاوردهای این سفر اظهار داشت: نتایج حاصل شده از سفر به ازبکستان، نشان میدهد که تلاش دشمن برای به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی ایران با تهدید و تحریم با شکست روبه رو شده است و امروز همه کشورها مشتاق گسترش همکاری ها و روابط خود با ایران هستند.
رییس دولت سیزدهم با اشاره به اعلام ارتقاء عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای در نشست سمرقند اظهار داشت: عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای زمینه خوبی را جهت ارتباط با زیرساخت های اقتصادی منطقه برای فعالان اقتصای ایران فراهم می آورد و از همه فعالان اقتصادی و بنگاه های تولیدی می خواهم باتوجه به اقبال کشورهای منطقه برای همکاری با ایران و استفاده از کالاهای ساخت ایران، کار و تلاش خودرا در راه بهره گرفتن از این فرصت، مضاعف کنند.
بازگشت رئیسی از ازبکستانمنبع:

1401/06/26
10:53:48
0.0 / 5
391
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام