رئیس مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری

عزم دولت برای رسیدگی به وضعیت و بهبود شرایط نخبگان جدی است

عزم دولت برای رسیدگی به وضعیت و بهبود شرایط نخبگان جدی است

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار داشت: عزم دولت برای رسیدگی به وضعیت نخبگان و بهبود شرایط آنان جدی است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمدصادق خیاطیان در نشست «بررسی پیش نویس آئین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان»، ضمن قدردانی از تلاشهای صورت گرفته در زمینه تهیه و تدوین پیش نویس «آیین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان» اظهار نمود: عزم دولت و شخص رئیس جمهور و اساساً تمامی ارکان حاکمیت نظام جمهوری اسلامی برای رسیدگی به وضعیت نخبگان و بهبود شرایط آنان جدی است.
وی ضمن اشاره به این که پیگیری مبحث نخبگان و بررسی مسائل آنان در دستور کار مرکز بررسی های استراتژیک قرار دارد، اضافه کرد: پس از جلسه رئیس جمهور با روسای دانشگاه های کشور در مورد وضعیت نخبگان، آیت الله رئیسی پیگیری و عرضه راهکارهای کاربردی در این حوزه را به مرکز بررسی های استراتژیک سپردند.
رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به اینکه حل و فصل مبحث نخبگان الزاماتی دارد که باید تلاش شود در «آیین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان» به دولت عرضه شود، خاطرنشان کرد: در این آئین نامه باید ضمن بیان راهکار ها، یک برنامه عملیاتی تدوین و عرضه شود.
خیاطیان تصریح کرد: واقعیتی که امروز با آن روبرو می باشیم اینست که در مبحث مهاجرت به رغم تمام تلاش هایی که در دستگاههای مختلف تابحال صورت گرفته، فاقد یک سیاست یا برنامه اجرایی منسجم هستیم. در تلاش هستیم تا با عرضه این آئین نامه، قدمی در تهیه یک طرح ملی که وظایف تمامی دستگاه ها در آن مشخص باشد، برداریم. درست است که سند استراتژیک کشور در امور نخبگان تدوین شده است، اما هنوز به برنامه و طرح تبدیل نشده است. این آن چیزی است که از برگزاری این جلسات و تهیه این آئین نامه به دنبال آن هستیم.
وی توجه جدی تصویر پدیده مهاجرت در فضای رسانه ای رسمی و غیررسمی کشور را حائز اهمیت خواند و با یادآوری لزوم حساسیت نسبت به انگاره سازی های غیر واقعی در این حوزه، اظهار داشت: در عین حال که این مساله قابل انکار نیست اما متاسفانه در این عرصه با یک بزرگنمایی دور از حقیقت در فضای رسانه ای کشور مواجه هستیم. ما در مورد جذب، نگهداشت، تعامل موثر و بازگشت نخبگان احتیاج به برداشتن سه گام داریم؛ سیاست گذاری متناسب، داشتن طرح مشخص اجرایی و تبیین درست و عالمانه فعالیتهایی که در این حوزه صورت می گیرد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: لازمه این کار هم دستیابی به یک طرح منسجم است که تقسیم کار ملی در آن صورت گیرد و به عملیات اجرایی واضح و مشخص در سطح ملی دست پیدا نماییم. این آن چیزی است که در این آئین نامه به دنبال آن هستیم.
رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه با تکیه بر این که اقدامات دولت باید به صورت عینی برای مردم ملموس شود، اظهار داشت: همچون این تلاش ها میتوان به اقدام دولت و مرکز بررسی های استراتژیک برای ترمیم حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها اشاره نمود که امیدواریم گام نهایی آن هم در مراجع ذیصلاح برداشته شود و بزودی شاهد اجرایی شدن آن باشیم.
خیاطیان جذب، نگهداشت، تعامل موثر با نخبگان را نیازمند زنجیره ای از برنامه ها و فعالیتهایی دانست که باید در چارچوب یک سیستم جامع اجرایی شود و اظهار داشت: به صورت مثال اگر زمینه تحصیل نخبگان را فراهم کردیم، از آن سو باید برنامه ای هم برای نگهداشت، رفاه و آینده کاری آنها داشته باشیم.
رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در انتها ابراز امیدواری کرد که با تدوین «آیین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان» دولت به ابزاری عملیاتی برسد که بتواند به خوبی از نخبگان کشور حمایت کند.

تشریح اقدامات صورت گرفته در تدوین «آیین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل موثر و بازگشت نخبگان»
در ابتدای نشست «بررسی پیش نویس آئین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل موثر و بازگشت نخبگان»، دکتر پیمان صالحی، دبیرکل شورایعالی عتف و دبیر این نشست، به عرضه گزارشی از مباحث مطرح شده در جلسات گذشته و هم اقدامات صورت گرفته در این حوزه پرداخت و اظهار داشت: پیرو عرضه این پیش نویس از جانب مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، متن در کارگروه های شورایعالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مطرح و نظرات و پیشنهادات حاضران در این کارگروه ها که از دستگاههای اجرایی مختلف در آن حضور دارند دریافت شده است، ازاین رو ضمن عرضه و دسته بندی مسائل مطرح شده در این کارگروه ها این آمادگی را داریم تا با کسب نظرات نمایندگان دستگاههای حاضر در این نشست، بزودی به جمع بندی رسیده و این متن برای عرضه به دولت آماده شود.
در ادامه این نشست هم غلامرضا ذاکر صالحی، عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی به عرضه مطالعه ای با عنوان «راهکارهای استفاده بهینه از نخبگان علمی با تاکید بر مهاجرت معکوس نخبگان» پرداخت.

وی ضمن بیان سوابق فعالیت ها و مطالعات انجام شده در مورد مهاجرت نخبگان، به تعاریف و مفاهیم این حوزه، اشاره و عوامل مهاجرت نخبگان و متخصصان از منظر حرفه ای، اقتصادی، شرایط زندگی، شرایط کار، شرایط اجتماعی، شرایط سیاسی، عوامل عاطفی و شرایط فرهنگی را تبیین کرد و «بحران منزلت» را بعنوان مهم ترین نکته ای که باید قبل از هر چیزی به آن توجه کرد، مورد توجه قرار داد.
ذاکر صالحی، نخبه مهاجر، خانواده و دوستان، دولت، بنگاه ها، رسانه ها و دیاسپورا (مجامع خارج از وطن) را همچون بازیگران اصلی سیاست مهاجرت معکوس نخبگان برشمرد و بر جایگاه مهاجرت معکوس در شکستن یا خنثی سازی تحریم ها تصریح کرد و در انتها با عرضه جدول زمانی-اجرایی، راهبردها و راهکارهای پیشنهادی خویش را در این خصوص عرضه داد.
در ادامه این نشست هم حاضران به بیان نظرات و راهکارهای خود پرداختند و بر مواردی مانند توجه همزمان به نگهداشت نخبگان موجود در کنار جذب نخبگان خارج از کشور، تقسیم کار مشخص دستگاه ها در کنار تدوین این آئین نامه، پشتیبانی از مفاخر علمی و فرهنگی کشور که الگوی خیلی از نخبگان جوان کشور هستند، ارتقای منزلت اجتماعی نخبگان، ایجاد و حفظ اجماع ملی و پای کار آمدن همه دستگاه ها در این خصوص با عنایت به این که نخبگان می توانند موتور محرکه آینده کشور باشند و داشتن نگاه راهبردی به تمام نخبگان چه در داخل و چه در خارج از کشور و حتی جذب نخبگان خارجی تاکید نمودند.

ایجاد و حفظ برنامه پایدار در مورد پشتیبانی از نخبگان، عملیاتی کردن قوانین و دستورالعمل های موجود با ایجاد هماهنگی و انسجام میان دستگاههای مربوطه، ایجاد چشم اندازی از آینده شغلی و رفاه برای نخبگان، برآورد دولت در مورد احتیاج به نیروهای متخصص در بازه زمانی 5 تا 10 سال آینده، کاهش دافعه از درون و افزایش جاذبه از بیرون برای مدیریت مهاجرت نخبگان، اهمیت توجه به زمان و سرعت در تصمیم گیری ها با هدف از دست ندادن فرصت های باقیمانده موجود در پشتیبانی از نخبگان، تدوین پیش نویس حاضر با عنایت به تاکید رئیس جمهور در خصوص این که «تکریم علم بدون تکریم عالم امکانپذیر نیست»، توجه بیشتر به بنیاد مفاخر همپا با بنیاد نخبگان، عدم نگاه بخشی به مسائل و مشکلات نخبگان و داشتن مدل مختص به ایران با نگاه به تجربیات جهانی از دیگر مواردی بود که حاضران به آن اشاره کردند.

این نشست با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در محل مرکز بررسی های استراتژیک برگزار گردید. حاضران ابراز امیدواری کردند که در کوتاهترین زمان ممکن، تمام نظرات و پیشنهادات در مورد «آیین نامه اجرایی جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان» دریافت و ضمن بررسی تمامی جوانب آن، آئین نامه مزبور به دولت عرضه شود.
1401/06/21
22:46:28
0.0 / 5
436
تگهای خبر: آموزش , بازی , برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام