در گفتگوی وزرای خارجه ایران و آفریقای جنوبی مطرح شد؛

اراده ماتوسعه روابط با آفریقای جنوبی است

اراده ماتوسعه روابط با آفریقای جنوبی است

به گزارش خبرگزاری نام، وزیر امور خارجه ضمن اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی ایران، بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره بخصوص با آفریقای جنوبی تاکید کرد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با «نالدی پاندور» وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در مورد مهم ترین موضوعات در دستور کار توسعه روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه ای و بین المللی به صورت تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره بخصوص با آفریقای جنوبی تاکید کرد.
امیرعبداللهیان ضمن اشاره به مقدمات برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، ابراز امیدواری کرد: از فرصت ها و ظرفیت های فراوان دو کشور بیشتر از پیش بهره برداری شود.
وی اضافه کرد: از دیرباز همکاریهای خوبی میان دو کشور در زمینه انرژی جریان داشته و آمادگی داریم همکاری ها در حوزه های مورد علاقه طرفین هر چه بیشتر تقویت شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی همینطور از مواضع آفریقای جنوبی در برابر مسأله فلسطین و سیاست حمایتی این کشور از مردم مظلوم فلسطین تقدیر نمود.
امیرعبداللهیان در ارتباط با جنگ اوکراین، اظهار داشت: ما به تلاشهای خود برای برقراری آتش بس در اوکراین ادامه می دهیم و موضع اصولی ما مخالفت با جنگ و خاتمه دادن به بحران اوکراین از راه سیاسی است.
خانم نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی هم در این گفتگوی تلفنی ضمن اشاره به جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت های مهم آن، ضمن قدردانی از تلاش ها برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، بر اهمیت اجرایی شدن توافقات کمیسیون مشترک تاکید نمود.
وزیر خارجه آفریقای جنوبی ضمن اشاره به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران برای میانجی گیری در بحران اوکراین تصریح کرد: این آتش بس برای همه طرف ها و جامعه بین المللی مهم می باشد، چون نتایج این جنگ، سبب بحران غذایی و انرژی در بعضی از کشورها شده است و امیدواریم از راه مذاکرات نگرانی های روسیه و اوکراین پاسخ داده شود.
وی همینطور ابراز امیدواری کرد تا مذاکرات هسته ای ایران هر چه زودتر به نتیجه برسد.
پاندور ضمن تاکید بر دعوت رئیس جمهور کشورش از رئیسی برای سفر رسمی به پرتوریا، ابراز امیدواری کرد: سفر آتی رئیس جمهور اسلامی ایران به آفریقای جنوبی بنیانگزار جهش در روابط دوجانبه باشد.
طرفین در این رایزنی تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات وین برای لغو تحریم ها را مورد بررسی قرار دادند.

1401/06/17
23:30:01
0.0 / 5
410
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام