محمدی بیان كرد

آبیاری نوین باید به سرعت جایگزین روش ها سنتی شود

آبیاری نوین باید به سرعت جایگزین روش ها سنتی شود

به گزارش خبرگزاری نام، یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برداشت های بی رویه از سفره های آب زیرزمینی نه تنها منجر به کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی شده است بلکه شکاف های عمیقی هم در زمین بوجود آورده است.


صمد الله محمدی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به وضعیت خشکسالی در سطح کشور و راهکارهای مواجه با آن بیان نمود: میلیونها سال پیش سفره های آب زیرزمینی شکل گرفتند و حدودا از دهه ۷۰ در کشور ما به صورت بی رویه و غیر علمی مجوز حفر چاه صادر گردیده است. زمین را حفر کرده و آب را استخراج کردند. آب مجانی را در اختیار افرادی تحت عنوان کشاورزان قرار دادند. البته که کشاورزان در این حوزه مقصر نبودند.

کشاورزی کشور مبتنی بر روش های علمی نیست
ایشان در ادامه اظهار نمود: این آب برای کشاورزی برداشت شد. در حالیکه کشاورزی ما بر مبنای اصول علمی انجام نمی شد. زمینهای کشاورزی ما به صورت غرق آبی آبیاری شدند. امروز هم همچنان در خیلی از نقاط زمینهای کشاورزی به صورت غرق آبی آبیاری می شوند. این برداشت های بی رویه ما را به نقطه ای رسانده است که امروز خیلی از چاه های کشاورزی خشک شده اند.
نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بعنوان مثال در یکی از شهرستان های حوزه انتخابیه بنده از مجموع ۷۸۰ حلقه چاه که حفر شده اند بیشتر از ۱۵۰ حلقه چاه کاملا خشک شده است. در ابتدایی که مجوز حفر چاه صادر می شد با حفر حدود ۵ تا ۱۰ متر به آب می رسیدند اما امروز باید ۱۵۰ تا ۱۷۰ متر زمین حفر شود تا به آب رسید. از طرفی به علت برداشت بی رویه از سفره های آب زیر زمینی شکاف های عمیقی در زمین بوجود آمده است. در بعضی از مناطق ما در سال بیشتر از یک متر کاهش سطح آب را داریم.

بحران موجود حاصل بی توجهی مدیران وقت است
ایشان در ادامه تصریح کرد: این وضعیت یک فاجعه است. بطور قطع این وضعیت حاصل بی توجهی مدیران وقت است. لازم است مدیران به این مورد توجه ویژه داشته باشند. مجوز حفر ۷۸۰ حلقه چاه در یکی از مناطق به صورت رسمی و قانونی توسط آب منطقه ای صادر گردیده است بدون این که توجه داشته باشند که ما احتیاج به اجرای آبخیزداری، پخش سیلاب، بندهای خاکی، بندهای سیمانی داریم. امروز لازم است برای جبران مافات به صورت جهادی و انقلابی به مبحث آبخیزداری، پش سیلاب، راه اندازی بندهای خاکی و سیمانی برای مهار آب و تغذیه آب های زیر زمینی توجه گردد.

در برابر نسل های آینده باید پاسخگو باشیم
وی ادامه داد: مسئولینی که بعضی از این مجوزهای حفر چاه را صادر کرده اند امروز باید پاسخگو باشند. شیوه های آبیاری نوین باید به سرعت جایگزین شیوه های آبیاری سنتی شود. دولت اقدامات خوبی را در این عرصه انجام داده است. در گذشته هم اعتباراتی در اختیار کشاورزان قرار داده اند. اما آن جدیت و حساسیتی که برای اجرای روش های نوین آبیاری باید وجود داشته باشد امروز دیده نمی گردد. اما امروز باید به شکل جدی به این مورد توجه گردد. ما باید در مقابل نسل های آینده پاسخگو باشیم چونکه آب ثروتی است که آیندگان هم از آن سهمی دارند.
منبع:

1401/06/15
09:04:01
0.0 / 5
384
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام