تصمیم گیری درباره اینترنت تلفن همراه روی میز شورای امنیت

تصمیم گیری درباره اینترنت تلفن همراه روی میز شورای امنیت

به گزارش خبرگزاری نام در حالیكه ۱۲ روز از تصمیم اتخاذ شده برای قطع اینترنت سراسری می گذرد، وزیر كشور از برگزاری جلسه ای جهت بررسی و تصمیم گیری جهت اتصال اینترنت گوشیهای همراه اطلاع داده است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خبر آنلاین، به دنبال ناآرامی های رخ داده از پس افزایش قیمت بنزین و اجرای طرح سهمیه بندی، دسترسی به ینترنت همراه و اینترنت ثابت با محدودیت نهایی روبرو شد. قبل از این در روز یكشنبه هفته جاری شبكه اینترنت "وای فای" متصل شد اما هنوز ارتباط اینترنت تلفن های همراه در بعضی استان‎ها برقرار نیست.
چه كسی دستور داد؟
بیست و هفتمین روز آبان ماه بود كه محمد جواد آذری جهرمی درباره قطع اینترنت توضیحاتی داد. در شرایطی كه برخی درباه اختلال صحبت می كردند، آذری جهرمی اعلام نمود: اینترنت اختلال ندارد، بلكه به دستور و تشخیص شورای امنیت كشور با ابلاغ به اپراتورها قطع شده است.
دو روز بعد وی در برنامه ای تلویزیونی اشاره كرد: به خاطر سوءاستفاده هایی كه رخ داد، شورای امنیت كشور تشخیص داد محدودیت هایی در اینترنت بین الملل اعمال شود كه به اپراتورها ابلاغ گردید. البته خود شورای امنیت دغدغه مشكلات ناشی از این محدودیت ها را دارد و ما هم به صورت مستمر گزارش شكایت های مردم و پیگیری های نمایندگان مجلس در این خصوص را به شورا منعكس می نماییم.
وی افزود: من درباره وصل شدن باردیگر اینترنت برآورد زمانی ندارم اما این امیدواری وجود دارد كه هر چه سریع تر مشكلات برطرف شود و به نظر من صد در صد اینترنت بزودی وصل خواهد شد.

نامه نگاری نمایندگان
روز یكشنبه بود كه با اتصال اینترنت وای فای، قطع اینترنت وارد دوره تازه ای شد. خبرهای اولیه حكایت از آن داشت كه اتصال اینترنت وای فای و شبكه تلفن همراه همزمان صورت می گیرد اما با وجود گذشت چهار روز هنوز اینترنت تلفن های همراه متصل نشده است.
پنجم آذرماه بود كه نمایندگان تهران در نامه ای به وزیر ارتباطات خواهان وصل اینترنت به خصوص اینترنت موبایل شدند.
این ۳۰ نماینده تهران در نامه خود تاكید داشتند "وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات احتراما عنایت دارید كه قطع طولانی مدت اینترنت به خصوص اینترنت موبایل ضرر و زیان هنگفتی را بر اقتصاد فضای كسب و كار و فضای آموزشی و پژوهشی كشور تحمیل كرده است حال كه با مشاركت هوشمندانه مردم فهیم ایران به خصوص تهران آرامش حاكم گردیده است انتظار آحاد مردم، دانشگاهیان، كسبه، بازاریان و كارآفرینان تسریع در برقراری اینترنت موبایل استان تهران است."
به نظر می رسد مخاطب نمایندگان تهران اما به درستی انتخاب نشده است چون كه وزارت ارتباطات در اطلاعیه ای رسمی اعلام نمود: درخواست مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اتصال مجدد اینترنت در حالی عنوان شد كه نهادهای امنیتی كشور بر این اعتقاد هستند كه در برقراری مجدد اینترنت باید جانب احتیاط را رعایت كرد.
مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اطلاعیه خود نوشت: محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات قبل از این بارها به صراحت اعلام نموده بود كه قطع اینترنت صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد و خصوصاً اقتصاد نوپای دیجیتال كشور وارد میكند و بدین جهت از نگاه وزیر ارتباطات مطالبه امروز مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برای اتصال مجدد اینترنت موبایل به جا و دقیق است. محتوای این اطلاعیه بر پاسخ نامه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به نمایندگان مجلس منطبق است.

وزیر كشور چه می گوید؟
حالا با بیان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مقرر است دلجویی از كاربران اینترنت در دستور كار قرار گیرد بدین جهت اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی بر آن هستند، با اختصاص یك گیگ اینترنت مجانی و اضافه كردن به بسته های اینترنتی به تعداد روزهای قطعی اینترنت نسبت به جبران خسارت كنند.
وزیر كشور اما با تاكید بر اینكه امروز مبحث اتصال اینترنت در دستور كار بررسی قرار دارد، می گوید: ما در این مرحله كه تخریب و آتش سوزی زیاد شد، مجبور شدیم اینترنت را به صورت موضعی و مقطعی قطع نماییم تا بدین سان عملیات روانی و تهییجی كه از خارج هدایت می شد، كنترل نماییم. در حقیقت ابتدا محدودسازی انجام شد و پس از آن كه دامنه این اغتشاشات به استان های دیگر سرایت كرد، مسدودسازی انجام شد.
وی اضافه كرد: این به معنای این نیست كه همه مسئولینی كه دستور به قطع اینترنت دادند اهمیت اینترنت بر اقتصاد و كسب و كار مردم را نمی دانند اما ما با منفعت عمومی و امنیت جان مردم روبه رو بودیم. بطور قطع قطع اینترنت هزینه دارد اما ما با این كار از بروز هزینه های بیشتر جلوگیری كردیم. نیروها در همه استان ها به داخل صحنه آمدند و مبحث جمعه شب كنترل شد.
وزیر كشور اشاره كرد: همه كسانی كه از اینترنت استفاده می نمایند بدانند امنیت جان مردم برای ما از اهمیت به سزایی برخوردارست. ما از روز چهارم اینترنت مراكز علمی، دانشگاه ها و… را وصل كردیم و اینترنت ثابت هم در همه استان ها وصل شده، در مورد موبایل ۱۰ استان اینترنت شان متصل شده است.
۲۲۳۲۲۳

1398/09/09
15:18:16
5.0 / 5
4845
تگهای خبر: ابلاغ , خدمات , شكایت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام