عباسی:

قیمت حامل های انرژی باید به تدریج واقعی شود

قیمت حامل های انرژی باید به تدریج واقعی شود

به گزارش خبرگزاری نام، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با عنایت به نیازهایی که در حوزه بنزین در سطح کشور وجود دارد باید به تدریج به سمت واقعی کردن قیمت حامل های انرژی با در نظر گرفتن پیوست های اجتماعی و فرهنگی گام برداشت.


فریدون عباسی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت تأمین بنزین در سطح کشور، بیان نمود: در فصل تابستان به علت افزایش مسافرت ها، مصرف بنزین در سطح کشور افزایش داشته است، همینطور تعداد افرادی که با خودرو های سواری تردد می کنند افزایش داشته است. از طرفی چون وسایل حمل و نقل عمومی وضعیت خوبی ندارد مردم مجبور هستند برای ترددهای درون شهری از خودروی شخصی استفاده نمایند.

در بعضی از مقاطع تولید داخل پاسخگوی نیاز بنزین نیست
وی در ادامه اظهار نمود: سال هاست که ناوگان شهری اتوبوس رانی تقویت نشده است و تعداد محدود اتوبوسی که موجود است، فرسوده است. مردم نمی توانند در ایستگاه اتوبوس منتظر بایستند تا هر یک ربع یک اتوبوس بیاید. مردم اگر بخواهند از طریق آهن هم استفاده نمایند نه راحتی لازم را داشته و نه سرعت کافی را دارد. هواپیما هم به تعداد کافی موجود نیست و پروازهای هوایی هم با تاخیرهای مختلف صورت می گیرد. همه این عوامل دست به دست هم داده تا میل به مسافرت با وسیله نقلیه شخصی افزایش یابد و بالتبع مصرف بنزین افزایش یابد.
نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، با طرح این سوال که آیا پالایشگاه های ما بخصوص در روزهای تابستان می توانند به نیاز مصرف بنزین پاسخ دهند و تولید بالایی داشته باشند و در فصل زمستان هم که نیاز داخلی کمتر می شود بنزین را صادر کنند؟ اظهار داشت: به نظر می رسد در این عرصه با اختلال مواجه هستیم. در زمینه بنزین کمبود داشته و یک دفعه بعضی از پمپ بنزین ها خالی از بنزین می شوند. از طرفی وسایل حمل و نقلی که باید این سوخت را حمل کنند و یا خط لوله های انتقال دارای محدودیت است.

واقعی شدن قیمت حامل های انرژی نباید شوک اقتصادی به زندگی مردم وارد کند
این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تصریح کرد: ما باید خویش را آماده نماییم تا در مواقع نیاز، واردات بنزین هم انجام دهیم اما اگر بخواهیم بنزین وارد نماییم باید قیمت جهانی آن در بازارهای آزاد را بپردازیم. زمانی که این بنزین وارد می شود دولت باید سوبسیدی بپردازد تا با قیمت داخلی به دست مردم برسد. پس بهتر است که ما به تدریج قیمت حامل های انرژی را واقعی نماییم اما این اقدام باید به نحوی صورت گیرد که جامعه بتواند خویش را تنظیم کرده و شوک اقتصادی یکباره به زندگی مردم وارد نشود.

دولت ها نباید تصمیمات امروز را به فردا بیندازند
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در این دولت امکان دارد قیمت بنزین افزایش یابد؟ بیان نمود: دولت ها باید همیشه در زمان لازم تصمیم بگیرند و نباید کارها را عقب بیندازند. اما تصمیمات دولت ها هم باید با پیوست های اجتماعی، فرهنگی و روانی صورت گیرد. فقط نباید پیوست اقتصادی دیده شود. زمانی که مقرر است یک کار اقتصادی صورت گیرد حتما باید تبعات اجتماعی آن هم در نظر گرفته شود. دولت ها باید بسنجند که پاسخ جامعه به اقدام اقتصادی آنها چه خواهد بود.
عباسی در انتها تصریح کرد: نباید در شرایط بحرانی که از جانب دنیا تحت فشاریم، تصمیمات داخلی در جهتی باشد که طرف های مقابل بتوانند فشار بیشتری به ما وارد کنند. باید با مردم رو راست بود. صدا و سیما و رسانه های فضای مجازی هم نقش مهمی دارند که موضوعات را برای مردم به درستی تحلیل و بررسی کنند. اگر مردم توجیه شوند بطور قطع در اجرای اقداماتی که به نفع آینده کشور است کمک خواهند کرد.1401/06/12
10:27:13
0.0 / 5
587
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام