آمریكا:

هنوز با ایران بر سر احیای برجام به تفاهم نرسیده ایم

هنوز با ایران بر سر احیای برجام به تفاهم نرسیده ایم

به گزارش خبرگزاری نام، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی در رابطه با آخرین تحولات مذاکرات احیای توافق هسته ای پاسخ داد


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا نوشت، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به اینکه چه اطلاعات تازه ای از مذاکرات احیای توافق هسته ای وجود دارد و آیا واکنشی به گزارش هایی دارد که آنها ادعا شدع ایران و آمریکا به توافقی دست یافته اند که در دو-سه هفته آینده اعلام می شود، اظهار داشت: این گزارش ها صحت ندارند. ما به تفاهم نرسیده ایم. وضعیت هنوز همان طوریست که روز گذشته توضیح دادم. ما نظرات ایران در رابطه با متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را از راه اتحادیه اروپا دریافت کردیم و پاسخمان را چهارشنبه، ۲۴ اوت عرضه دادیم. حالا ایران باید پاسخ بدهد.
اظهارات پاتال در اینباره، به دنبال این مطرح می شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، چهارشنبه گذشته از دریافت پاسخ دولت آمریکا به نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات باقی مانده در مذاکرات رفع تحریم، از راه هماهنگ کننده اروپایی گفت وگوها اطلاع داد.
کنعانی اعلام نمود: بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی شروع شده و جمهوری اسلامی ایران بعد از تکمیل بررسی ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ کننده اعلام خواهد نمود.
پاتل در پاسخ به اینکه آیا برنامه ای برای دور دیگری از مذاکرات وجود دارد یا نه، اظهار داشت: من هم اکنون اطلاعات بویژه دیگری ندارم که عرضه بدهم. مسلما قرار نیست به صورت عانی مذاکره نماییم. ما در کوشش برای دست یافتن به دیپلماسی هدفمند برای بازگشت به پایبندی به برجام ثابت قدم و صادق بوده ایم و همچنان بر این باوریم که بازگشتی دوجانبه به پایبندی نه تنها در جهت منافع امنیتی آمریکاست؛ همچنان در بر دارنده مزایایی در زمینه منع اشاعع تسلیحات اتمی است، بلکه قدم مهمی برای ثبات منطقه ای است.
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با روابط ایران و روسیه، ادعا نمود که روسیه تعدادی پهپاد از ایران دریافت کرده که بخشی از برنامه روسیه برای وارد کردن صدها پهپاد ایران از انواع مختلف است. به ادعای او، مقامات روسیه درحال دوره دیدن در ایران برای به کارگیری این پهپادها هستند و این کشور مقرر است از این پهپادها در جنگ ضد اوکراین استفاده نماید.
ادعای این مقام آمریکایی به دنبال این مطرح می شود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا مدتی پیش در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود، ایران درحال آماده سازی برای تحویل صدها پهپاد دارای قابلیت حمل سلاح به روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین است.
مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شده بود، «اطلاعاتی در دست داریم که نشان داده است ایران درحال آماده شدن برای آموزش نیروهای روس در این حوزه است.»
بعد از این ادعای سالیوان، چند مقام دولتی دیگر آمریکا همچون رئیس سازمان سیا هم بر اظهارات او صحه گذاشتند.
این در شرایطی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا در رابطه با فروش تکنولوژی های جدید ایرانی به روسیه، خاطرنشان کرد: سابقه همکاریهای میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی تکنولوژی های جدید به قبل از آغاز جنگ در اوکراین بر می گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است.
کنعانی در ادامه اضافه کرد: ادعای مقام آمریکایی در حالی است که امریکا و اروپایی ها سال ها است کشورهای اشغالگر و متجاوز همچون در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح های کشنده متنوع خود تبدیل نموده اند که اساسا بدون این تسلیحات، تداوم بیشتر از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی ممکن نبود.
وزارت امور خارجه آمریکا در آخر نوشت، پاتال در پاسخ به اینکه آیا آمریکا هم با رژیم صهیونیستی هم نظر است که ایران به جهاد اسلامی فلسطین کمک می نماید، با ادعایی ضد مقش ایران در منطقه اظهار داشت: آمریکا هیچ ابهامی در زمینه اقدامات ثبات زدای ایران در منطقه ندارد. اگر ایران می خواهد نشان دهد که می تواند بازیگری مسئول باشد، هم اکنون زمانش رسیده که نقشی سازنده در منطقه ایفا کند.
منبع:

1401/06/09
09:21:59
0.0 / 5
510
تگهای خبر: آموزش , بازی , برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام